Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Zdjęcia

Ruszył Carnaval Sztukmistrzów. Lublin ponownie stolicą cyrku współczesnego

W Lublinie rozpoczął się Carnaval Sztukmistrzów 2026 – największy w Polsce festiwal sztuki cyrku współczesnego. Przez cztery dni, do 26 lipca, miasto zamieni się w scenę pełną spektakli, akrobatyki, muzyki i widowisk ulicznych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Run Away With The Circus”.
Ruszył Carnaval Sztukmistrzów. Lublin ponownie stolicą cyrku współczesnego

Autor: DW

W programie znalazły się spektakle sceniczne, plenerowe, pokazy uliczne, koncerty oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Tradycyjnie nie zabraknie także Urban Highline Festival, podczas którego najlepsi highlinerzy z całego świata będą prezentować swoje umiejętności nad ulicami Starego Miasta.

– Carnaval Sztukmistrzów od lat udowadnia, że Lublin jest miastem otwartym na kulturę, kreatywność i odważne artystyczne wizje. To wyjątkowy czas, kiedy codzienność ustępuje miejsca wyobraźni, a ulice i place naszego miasta zamieniają się w scenę pełną emocji, radości i zachwytu – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów do wspólnego odkrywania miasta z zupełnie nowej perspektywy.

– Przez cztery dni lipca Lublin oddycha innym rytmem. Ulice stają się sceną. Cyrk miesza się z teatrem. Powietrze drży od śmiechu i ryzyka. To nie jest eleganckie oglądanie sztuki z dystansu. To włóczenie się od zachwytu do zachwytu – zapowiadają.

Spektakle na scenach i w przestrzeni miasta

Festiwal zainauguruje spektakl „Blanc” Sébastiena Wojdana w Centrum Spotkania Kultur. W programie znalazły się również m.in. „Ceramic Circus” Juliana Vogla oraz premiery na nowej Scenie Komedii, która w tym roku zagości w Klubie „Radość” na terenie Browaru Perła.

Na Placu Litewskim będzie można zobaczyć widowiskowe spektakle plenerowe, w tym rowerowo-akrobatyczny pokaz kolektywu La Bande à Tyrex czy przedstawienie „Fatiga” chilijskiej grupy Cia. Frutillas Con Crema. Z kolei na placu Po Farze publiczność obejrzy podniebne akrobacje niemieckiej grupy Circus unARTiq oraz spektakl „Ciotki”, inspirowany klimatami osiedlowych podwórek.

Uliczne pokazy i emocje nad Starym Miastem

Nieodłącznym elementem Carnavalu pozostaje Konkurs Buskerski, w którym uliczni artyści walczą o nagrodę publiczności. W różnych punktach centrum Lublina odbędą się pokazy klaunady, pantomimy, iluzji i interaktywnych spektakli.

Równolegle trwa Urban Highline Festival. W tym roku organizatorzy przygotowali premierową atrakcję – Urban Airline Cup, czyli pierwsze na świecie otwarte zawody trickline nad specjalną siatką asekuracyjną.

Na uczestników czekają także warsztaty, animacje dla dzieci, pokazy filmowe, koncerty oraz wieczorne imprezy DJ-skie w klubie festiwalowym. Większość wydarzeń odbywa się w otwartej przestrzeni miasta i jest bezpłatna. Bilety obowiązują jedynie na wybrane spektakle sceniczne.

Carnaval Sztukmistrzów potrwa do niedzieli, 26 lipca. Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama