Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2024 r.
13:26

Będzie czterech kandydatów na prezydenta Lublina? Zarejestrowano dwa nowe komitety

Przedstawiciele KWW Lublin 2050 przed siedzibą lubelskiej delegatury KBW
Przedstawiciele KWW Lublin 2050 przed siedzibą lubelskiej delegatury KBW (fot. FOT. FACEBOOK/JACEK BURY)

Trzy komitety zarejestrowano już w wyborach do lubelskiej Rady Miasta. Oprócz urzędującego prezydenta i jego zaplecza, oficjalny akces zgłosiły także środowiska skupione wokół pisarza Marcina Wrońskiego oraz Polski 2050. Ale niewykluczone, że ta formacja poprze ostatecznie prezydencki komitet. – To element negocjacji – słyszymy w kręgach związanych z Ratuszem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako pierwszy w lubelskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w wyborach do Rady Miasta zarejestrował się właśnie Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Żuk. W kolejnych dniach dołączył do niego szerzej nieznany KWW „Lublin Przyszłość i Tradycja”.

Jak ustaliliśmy, za tym szyldem stoi środowisko związane z Marcinem Wrońskim, znanym lubelskim pisarzem, który niedawno zadeklarował chęć startu w wyborach na prezydenta Lublina. Według naszych informacji szefem sztabu ma zostać lubelski radny i były wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak. On sam tych doniesień nie potwierdza, ale przyznaje, że zamierza zaangażować się w kampanię Wrońskiego.

- W przyszłym tygodniu poinformujemy o szczegółach i przedstawimy kandydatów – mówi Nowak.

W środę zarejestrowany został kolejny „lubelski” komitet, KWW Lublin 2050. Szefuje mu Jacek Bury, przewodniczący lokalnych struktur Polski 2050, a w inicjatywę mają być zaangażowani m.in. członkowie lubelskich rad dzielnic i przedstawiciele ruchów miejskich.

– To środowisko ludzi, którzy marzą o mieście bardziej przyjaznym mieszkańcom, zielonym i gospodarnym. Chcemy wspólnie realizować te marzenia. Chcemy jeszcze lepszego Lublina – mówi Dziennikowi Jacek Bury. I przekonuje, że komitet stać na zdobycie nawet sześciu mandatów w Radzie Miasta. – To realny cel. Jeśli wystartujemy z takim poparciem, na jakie się zanosi, możemy zdobyć w mieście 20 proc. głosów – twierdzi były senator. I dodaje, że komitet wystawi także kandydata na prezydenta.

Ale w kręgach zbliżonych do prezydenta Żuka słyszymy, że rejestracja komitetu może być „elementem negocjacji”. – Trwają rozmowy z Polską 2050 w sprawie poparcia prezydenckiego komitetu. Jacek Bury przedstawił swoje warunki dotyczące miejsc na listach. A to nie jest łatwe zadanie, bo trzeba pogodzić wiele środowisk (na listach mają się znaleźć reprezentanci m.in. Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowej Lewicy, Nowoczesnej i nieformalnej grupy radnych Wspólny Lublin – przyp. aut.). Mówiąc wprost, kandydatów jest więcej niż miejsc – mówi jeden z naszych rozmówców. I dodaje, że jego zdaniem porozumienie w tej kwestii jest bardzo prawdopodobne.

- Jak już mówiłem, chcemy realizować nasze marzenia o mieście. Jeśli będzie to możliwe z komitetem Krzysztofa Żuka, to nie wykluczam takiej możliwości – odpowiada Bury. I potwierdza, że w tej sprawie były już prowadzone rozmowy. Mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu, kiedy prezydent wróci z urlopu. – Jak oceniam szanse? 50 na 50 – przyznaje polityk Polski 2050.

Nie jest tajemnicą, że niezależnie od liczby kandydatów, wyścig o prezydenturę rozstrzygnie się najprawdopodobniej między urzędującym prezydentem a przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości. Będący w trakcie swojej trzeciej kadencji Żuk dwa ostatnie pojedynki (w 2014 roku z Grzegorzem Muszyńskim i cztery lata później z Sylwestrem Tułajewem) wygrywał w pierwszej turze, z ponad 60-procentowym poparciem. W tym roku PiS ma postawić na Roberta Derewendę, miejskiego radnego, historyka z KUL i dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jego start w wyborach nie został jeszcze potwierdzony oficjalnie, ale we wtorek tę kandydaturę zaakceptował Komitet Polityczny partii.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Do ewentualnej drugiej tury dojdzie dwa tygodnie później.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie
galeria

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie

Od dłuższego czasu mecze pomiędzy Arką Gdynia, a Motorem Lublin budzą ogromne emocje i tak też było w „Pucharze Tysiąca Drużyn”. Do wyłonienia zwycięzcy w czwartkowym starciu potrzebna była dogrywka, w której gola na wagę awansu zdobył zespół znad morza

Ścianka i defibrylatory to niektóre ze zwycięskich projektów puławskiego BO 2026
Puławy

Wyniki budżetu obywatelskiego w Puławach. Te projekty wygrały

Niecałe trzy tysiące puławian oddało ważne głosy na projekty budżetu obywatelskiego 2026. Finansowanie otrzyma 8 z 38 finałowych propozycji. Najwięcej pieniędzy pochłonie nowa ścianka wspinaczkowa na puławskich błoniach.

Avia Świdnik sensacyjnie pokonała u siebie pierwszoligowy Ruch Chorzów
galeria

Sensacja w Świdniku. Avia zasłużenie pokonała Ruch Chorzów w STS Pucharze Polski! [ZDJĘCIA]

Takie historie kochają kibice piłki nożnej. W czwartkowe popołudnie Avia Świdnik postarała się o nie lada niespodziankę i w pierwszej rundzie „Pucharu Tysiąca Drużyn” niespodziewanie pokonała u siebie grający w Betclic I Lidze Ruch Chorzów

Od lewej: ul. Sadowa, ul. 4 Pułku Piechoty oraz ul. Powstańców Listopadowych w Puławach
zdjęcia
galeria

Puławy remontują ulice. Pomagają państwowe dotacje

W tym roku rozpoczęte zostały długo oczekiwane remonty kilku puławskich dróg. Na odcinku za stacją transformatorową do wału wiślanego, rozpoczęto przebudowę ul. 4 Pułku Piechoty. Z kolei na os. Niwa trwa remont ul. Sadowej. W lecie do użytku oddano przedłużenie ul. Powstańców Listopadowych.

Fragment meczu w Piotrkowie Trybunalskim

PGE MKS El-Volt Lublin sensacyjnie przegrał w Piotrkowie Trybunalskim

Ten wynik to potężne zaskoczenie, bo przecież PGE MKS El-Volt Lublin ma w tym sezonie mocarstwowe plany.

Trwa VI Polski Kongres Górniczy.

Drugi dzień kongresu górniczego. Jakie wyzwania czekają sektor wydobywczy?

Od środy w Lublinie i częściowo na terenie kopalni Bogdanka odbywa się VI Polski Kongres Górniczy. Czwartek był dniem poświęconym obradom w sesjach tematycznych. W obliczu transformacji energetycznej nie sposób uciec od kwestii wyzwań, jakie czekają górnictwo w najbliższych latach i dekadach.

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Dwójka mężczyzn decyzją policji i straży granicznej została wydalona z Polski. Obcokrajowcy nie mają także możliwości wjazdu do krajów strefy Schengen.

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Bliskość granicy, malownicze krajobrazy i bogactwo historii sprawiają, że Lubelszczyzna jest idealnym kierunkiem na weekendową podróż samochodem dla gości z Ukrainy. To region, który zachwyca na każdym kroku – od renesansowych perełek architektury, przez tętniące życiem miasta, po spokojne oazy natury. Zapomnij o pośpiechu i odkryj z nami najciekawsze zakątki województwa lubelskiego.

Kiedy autostradą do Białej Podlaskiej? Nowe aneksy przesunęły terminy
drogi

Kiedy autostradą do Białej Podlaskiej? Nowe aneksy przesunęły terminy

Z Siedlec do Warszawy od kilku miesięcy można już dojechać autostradą A2. Kiedy z takiej możliwości skorzystają kierowcy z Białej Podlaskiej? Zarządca drogi próbuje mobilizować wykonawców, ale nowe aneksy dają wykonawcom więcej czasu.

Nawierzchnia ulicy Chemicznej pozostawia wiele do życzenia.
Lublin

Chemiczna do remontu? Chcą tego przedsiębiorcy

Każdy kierowca, który zmierzył się z przejechaniem ulicy Chemicznej wie, że jest to ciężkie przeżycie, szczególnie dla zawieszenia samochodu. Od lat jest to jedna z najbardziej zaniedbanych i wysłużonych nawierzchni w Lublinie. Pojawiła się szansa na zmiany.

Zespół Svahy w niedzielę wystąpi podczas myśliwskiej imprezy na zamku

Dni renesansu i baroku. Myśliwska niedziela w Janowcu

W najbliższą niedzielę, 28 września, na zamku w Janowcu świętować będą myśliwi i leśnicy. W programie "Fety u hetmana" m.in. wernisaż, pokazy łucznictwa konnego i koncerty.

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować i czego się spodziewać?

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować i czego się spodziewać?

Niektórzy potrafią tygodniami porównywać modele telefonów, a jednocześnie odkładają decyzję o umówieniu się do psychologa, choć może to przynieść im znacznie większą ulgę. Według badań aż 1 na 4 osoby w Polsce doświadczy w ciągu życia problemów wymagających wsparcia psychologicznego. Mimo to wiele osób wciąż obawia się pierwszej wizyty u specjalisty – głównie dlatego, że nie wie, czego się spodziewać. Pierwsza wizyta stanowi często początek prawdziwej ulgi, choć najtrudniejszy pozostaje pierwszy krok.

Cztery dworce z lubelskiego w nowym programie PKP
kolej

Cztery dworce z lubelskiego w nowym programie PKP

Kolejowa spółka ogłosiła nowy program „Dworce przyjazne pasażerom”. Na liście wśród 181 obiektów znalazły się również te z województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty nadal walczą o rentowność. Pierwsze półrocze 2025 zakończyło się wielomilionową stratą. Przed publikacją raportu ze stanowiska zrezygnował prezes spółki, Hubert Kamola (na zdj.)
Puławy

Puławskie Azoty wciąż z wysoką stratą. Spółka traci prezesa

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal więcej traci, niż zarabia. W pierwszym półroczu spółka traciła ok. 35 mln zł miesięcznie. Strata netto za ten okres wyniosła 209 mln zł, a jej łączne zobowiązania przekraczają już 4 miliardy. Prezes Hubert Kamola zrezygnował ze stanowiska.

Narkotyki w lodówce. 45-latek z Chełma w rękach policji
Chełm

Narkotyki w lodówce. 45-latek z Chełma w rękach policji

Ponad 140 porcji amfetaminy i marihuana zabezpieczone przez chełmskich kryminalnych – to efekt przeszukania jednego z mieszkań w centrum miasta. Mężczyzna, który tłumaczył posiadanie narkotyków „własnymi potrzebami”, usłyszał już zarzuty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

69,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Komunikaty