Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2022 r.
6:35

Najpierw lubelskie hotele dobijał Covid, a teraz polityka. Izrael zakazuje uczniom przyjazdu

76 20 A A
Państwowe Muzeum na Majdanku przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela
Państwowe Muzeum na Majdanku przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jednego dnia odwołano mi czterdzieści rezerwacji – przyznaje szefowa jednego z hoteli w Lublinie, w którym w czasie wycieczek do Miejsc Zagłady nocowała izraelska młodzież. Takich wyjazdów już nie będzie. – Polska nie chce się zgodzić na obecność uzbrojonych izraelskich służb, a Izrael na nauczanie swojej młodzieży pod dyktando polskiego rządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bomba wybuchła we wtorek. Wtedy na skrzynki pocztowe polskich touroperatorów trafił z mail z Ministerstwa Edukacji Izraela. Krążył też SMS: „Wysyłanie do Polski delegacji, w tym uczniów i nauczycieli, jest obecnie zakazane”.

– Dzień później posypały się wiadomości. Mamy już ze czterdzieści odwołanych rezerwacji – mówi Agnieszka Kolibska, prezes zarządu spółki Avir, która zarządza hotelem Ilan w Lublinie

Czterogwiazdkowy Ilan mieści się w gmachu Jeszywas Chachmej, niegdyś największej szkoły rabinicznej na świecie. Dla wielu touroperatorów organizujących wyjazdy edukacyjne izraelskiej młodzieży do Polski to pierwszy wybór w Lublinie.

Jak bardzo hotel straci finansowo? 

– Grupy liczą średnio 80-100 osób. Młodzież nocuje 1-2 noce, bo oprócz Majdanka zwiedza też często inne miejsca zagłady jak Sobibór i Bełżec. Bez tego naprawdę będzie słabo – nie ma wątpliwości Kolibska.

Dobijanie hoteli 

Dla lubelskich hoteli, które w dużym stopniu żyją z izraelskich wycieczek, to kolejny cios. Ostatnie lata branży nie rozpieszczały: po pandemii, gdy nie wolno było przyjmować w gości, wybuchła wojna w Ukrainie. Jedni na niej zarabiali, inni starali się bezinteresownie pomagać. W Hotelu Ilan do tej pory bezpłatnie mieszkają Ukraińcy. 

– A teraz dobijają nas tym... – komentuje szefowa hotelu. – To będzie olbrzymia strata dla wielu hoteli w Lublinie, bo po Krakowie byliśmy najczęściej odwiedzanym przez izraelską młodzież polskim miastem.

O tym jak duża była to skala, świadczą statystyki Państwowego Muzeum na Majdanku. Przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela (dane za lata 2017–2019). 

W przeciwieństwie do hoteli muzeum na ich braku nie straci, bo zwiedzanie obozu jest dla wszystkich bezpłatne (obowiązuje jedynie opłata parkingowa – red).

 

Chcą mówić czego wolno uczyć

Tak radykalna decyzja Izraela to efekt braku porozumienia między rządami naszych krajów. Polska nie chce się zgodzić, by ochraniający żydowskie wycieczki funkcjonariusze Szin Bet (jedna z izraelskich służb specjalnych – red.) nadal nosili na terenie naszego kraju broń. Nasz rząd na Izraelu chce wymóc jednak coś jeszcze.

Nie mogą nam mówić, czego mamy uczyć izraelskie dzieci – stwierdził w środę na konferencji prasowej izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid. W swoim wystąpieniu przyznał, że Polska zabroniła uczyć żydowską młodzież o roli polskich obywateli w kolaboracji z nazistami w czasie Holokaustu.

Zdaniem polskiego wiceministra spraw zagranicznych w czasie takich wycieczek „umacniane są fałszywe stereotypy”.

– Młodzi Izraelczycy wracają z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami. Postrzegają nasz kraj, wyłącznie przez pryzmat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych – stwierdził na Twitterze Paweł Jabłoński. Polityk zapewnia przy tym, że intencją Polski nie jest blokowanie możliwości przyjazdów młodzieży do naszego kraju ale „nadanie tym wizytom innej formuły”.

Decyzja polskiego rządu jest ostateczna.

– Powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy – informuje rzecznik MSZ Łukasz Jasina. – Nie możemy sobie pozwolić na sytuację, w których Polska może się jawić jako państwo niebezpieczne, przed którego obywatelami trzeba chronić izraelską młodzież. Także sytuacja, w której służby innego państwa przebywają z bronią na terytorium naszego kraju, jest nie do tolerowania.

Lubelscy hotelarze, z którymi rozmawialiśmy, nie narzekali ani na broń, ani na zachowanie młodych Izraelczyków.

– Wcale nie zachowują się gorzej niż polska młodzież. Wiek ma przecież swoje prawa. Nawet jeśli czasem coś zniszczyli to hotele się wręcz o te wycieczki biły – usłyszeliśmy w jednym z hoteli.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY--ZSL / 22 czerwca 2022 r. o 11:48
Młodym przyjezdnym z Izraela należy zadać pytanie : - KIEDY ŻYDZI z USA ZWRÓCĄ PAŃSTWU POLSKIEMU 177 TYS USD (zapłacone w 1964) ZA BUDYNEK Akademii Medycznej tzw JESZIWY ? WWW.dziennikwschodni.pl/lubelskie/jesziwa-zwrocona-dwa-razy,n,1000065218.html
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 14:54
uderz w stół... tak, polskie władzie chciały tylko "wincyj dobra" dla młodzieży z izreala.. co za bezczelni żydzi, nie wiedzą, nasz rząd wie wszystko lepiej i we wszystkim ma rację - także w "polityce historycznej"? no i jak ja śmiem wypisywać kalumnie o polakach mordujących żydów, palących całe wsie po stodołach i grabiących ich majątki - to bujda, tak nie było, a ci nasi/wasi dziadkowie jeszcze tym co przeżyli do ameryki i izraela resztki majątku wysyłali. tak było, towarzyszu labydnik, tak było..
 Wypirdek (nieznanej płci) pmtp jeszcze dołożył wyzwiska do swoich uprzednich wymysłów i bredni - do łebka wpadł mu "towarzysz". Z jakąś hucpą wyskakuje do Polaka - jakby nie było "nadreprezentatywności" Żydów w UB i władzach komunistycznych - uroił sobie "towarzysza".  
 Wypirdek (nieznanej płci) pmtp jeszcze dołożył wyzwiska do swoich uprzednich wymysłów i bredni - do łebka wpadł mu "towarzysz". Z jakąś hucpą wyskakuje do Polaka - jakby nie było "nadreprezentatywności" Żydów w UB i władzach komunistycznych - uroił sobie "towarzysza".   rozwiń
Avatar
Askier / 20 czerwca 2022 r. o 13:59
pmtp nie mierz wszystkich swoją miarą i tym co robili Twoi dziadkowie. Swoją drogą niesamowite jest że jakikowiek wpis niezgodny z narracją Żydów od razu jest antysemicki a miejscowym zarzuca się zaściankowość. Opisz jak obywatele Izraela traktują Palestyńczyków w tym dzieci i napisz czy polskie wycieczki mogą wjeżdżać do Izraela wraz z polską uzbrojoną ochroną.
Avatar
pmtp / 20 czerwca 2022 r. o 13:59
uderz w stół... tak, polskie władzie chciały tylko "wincyj dobra" dla młodzieży z izreala.. co za bezczelni żydzi, nie wiedzą, nasz rząd wie wszystko lepiej i we wszystkim ma rację - także w "polityce historycznej"? no i jak ja śmiem wypisywać kalumnie o polakach mordujących żydów, palących całe wsie po stodołach i grabiących ich majątki - to bujda, tak nie było, a ci nasi/wasi dziadkowie jeszcze tym co przeżyli do ameryki i izraela resztki majątku wysyłali. tak było, towarzyszu labydnik, tak było..
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 13:51
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wniosków, a mam wrażenie, że co po niektórzy chętnie by je "powtórzyli". zdumiewa mnie, że emocje, jakie udzielały się ludziom sto lat temu, zwłaszcza na zachód od odry, są jakby wciąż żywe, jakby nic się nie zmieniło - jakbyście nadal za całe zło świata (a przede wszystkim to spotykające was samych) obwiniali jakiegoś pejsatego typa prowadzącego dochodowy sklepik. jest to po prostu żałosne...
 " nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków " - oto właśnie przykład bezczelnej żydowskiej propagandy. 1) Pisano, że chodzi o to, żeby nie było uzbrojonych strażników "Shin Bet" i żeby młodzież miała więcej kontaktów z Polakami oraz z polską opowieścią o czasach okupacji (nie jedynie żydowską, wplątaną w "roszczenia"). 2) Jakich "nierzadko", jakich "dziadków"? Bezczelne wciskanie kłamstw. Jakby za pomoc Żydom nie groziła kara śmierci i jakby ci Żydzi, którzy ocaleli w Generalnej Guberni, nie zawdzięczali tego Polakom. Tu jakieś pmtp bezczelnie zmyśla, że jakieś "zbrodnie by powtórzyli". Niby Polacy. To są szczyty! 
 " nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków " - oto właśnie przykład bezczelnej żydowskiej propagandy. 1) Pisano, że chodzi o to, żeby nie było uzbrojonych strażników "Shin Bet" i żeby młodzież miała więcej kontaktów z Polakami oraz z polską opowieścią o czasach okupacji (nie jedynie żydowską, wplątaną w "roszczenia"). 2) Jakich "nierzadko", jakich "dziadków"? Bezczelne wciska... rozwiń
Avatar
_andy_ / 20 czerwca 2022 r. o 13:40
jeszcze trochę i zażądają zapisu w polskiej konstytucji, że każdego ... trzeba całować 3 razy w zadek
Avatar
pmtp / 20 czerwca 2022 r. o 13:17
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wniosków, a mam wrażenie, że co po niektórzy chętnie by je "powtórzyli". zdumiewa mnie, że emocje, jakie udzielały się ludziom sto lat temu, zwłaszcza na zachód od odry, są jakby wciąż żywe, jakby nic się nie zmieniło - jakbyście nadal za całe zło świata (a przede wszystkim to spotykające was samych) obwiniali jakiegoś pejsatego typa prowadzącego dochodowy sklepik. jest to po prostu żałosne...
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wn... rozwiń
Avatar
METATRON / 20 czerwca 2022 r. o 12:37
Myślę, że niebawem powinniśmy rozpocząć długo odkładaną dyskusję o likwidacji tych muzeów. Obecnie Auschwitz czy Majdanek bardziej przypominają atrakcje turystyczne niż miejsca pamięci. Należy rozpocząć procedury niezbędne do likwidacji nadmiernie rozbudowanej infrastruktury tych obozów oraz archiwizacji i digitalizacji eksponatów. A same Muzea przekształcić w jednostki archiwistyczne, dostępne naukowcom oraz rodzinom osób tam pochowanych.
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 11:29
Już dawno proponowałem by Żydzi przenieśli do siebie muzea-obozy koncentracyjne. Dla wszystkich będzie taniej-oni nie będą tu przyjeżdżać a my nie będziemy utrzymywać obozow
 Gdyby "Żydzi przenieśli do siebie muzea-obozy koncentracyjne", to by taki "polski obóz koncentracyjny" był odpowiednio opisany tak, że prawie wszyscy zwiedzający by potem mówili o zbrodniczych "Polakach antysemitach". 
Avatar
Askier / 20 czerwca 2022 r. o 11:25
Pierwszy wpis w którym popieram pisiory. Od kiedy to gość decyduje w domu gospodarza na co mu wolno a czego nie może robić? Szkoda hotelarzy ale chyba bardziej muszą reklamować swoje miejsca w innych częściach kraju bo padną bez młodzieży z Izraela
Avatar
TECZOWY--ZSL / 22 czerwca 2022 r. o 11:48
Młodym przyjezdnym z Izraela należy zadać pytanie : - KIEDY ŻYDZI z USA ZWRÓCĄ PAŃSTWU POLSKIEMU 177 TYS USD (zapłacone w 1964) ZA BUDYNEK Akademii Medycznej tzw JESZIWY ? WWW.dziennikwschodni.pl/lubelskie/jesziwa-zwrocona-dwa-razy,n,1000065218.html
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 14:54
uderz w stół... tak, polskie władzie chciały tylko "wincyj dobra" dla młodzieży z izreala.. co za bezczelni żydzi, nie wiedzą, nasz rząd wie wszystko lepiej i we wszystkim ma rację - także w "polityce historycznej"? no i jak ja śmiem wypisywać kalumnie o polakach mordujących żydów, palących całe wsie po stodołach i grabiących ich majątki - to bujda, tak nie było, a ci nasi/wasi dziadkowie jeszcze tym co przeżyli do ameryki i izraela resztki majątku wysyłali. tak było, towarzyszu labydnik, tak było..
 Wypirdek (nieznanej płci) pmtp jeszcze dołożył wyzwiska do swoich uprzednich wymysłów i bredni - do łebka wpadł mu "towarzysz". Z jakąś hucpą wyskakuje do Polaka - jakby nie było "nadreprezentatywności" Żydów w UB i władzach komunistycznych - uroił sobie "towarzysza".  
 Wypirdek (nieznanej płci) pmtp jeszcze dołożył wyzwiska do swoich uprzednich wymysłów i bredni - do łebka wpadł mu "towarzysz". Z jakąś hucpą wyskakuje do Polaka - jakby nie było "nadreprezentatywności" Żydów w UB i władzach komunistycznych - uroił sobie "towarzysza".   rozwiń
Avatar
Askier / 20 czerwca 2022 r. o 13:59
pmtp nie mierz wszystkich swoją miarą i tym co robili Twoi dziadkowie. Swoją drogą niesamowite jest że jakikowiek wpis niezgodny z narracją Żydów od razu jest antysemicki a miejscowym zarzuca się zaściankowość. Opisz jak obywatele Izraela traktują Palestyńczyków w tym dzieci i napisz czy polskie wycieczki mogą wjeżdżać do Izraela wraz z polską uzbrojoną ochroną.
Avatar
pmtp / 20 czerwca 2022 r. o 13:59
uderz w stół... tak, polskie władzie chciały tylko "wincyj dobra" dla młodzieży z izreala.. co za bezczelni żydzi, nie wiedzą, nasz rząd wie wszystko lepiej i we wszystkim ma rację - także w "polityce historycznej"? no i jak ja śmiem wypisywać kalumnie o polakach mordujących żydów, palących całe wsie po stodołach i grabiących ich majątki - to bujda, tak nie było, a ci nasi/wasi dziadkowie jeszcze tym co przeżyli do ameryki i izraela resztki majątku wysyłali. tak było, towarzyszu labydnik, tak było..
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 13:51
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wniosków, a mam wrażenie, że co po niektórzy chętnie by je "powtórzyli". zdumiewa mnie, że emocje, jakie udzielały się ludziom sto lat temu, zwłaszcza na zachód od odry, są jakby wciąż żywe, jakby nic się nie zmieniło - jakbyście nadal za całe zło świata (a przede wszystkim to spotykające was samych) obwiniali jakiegoś pejsatego typa prowadzącego dochodowy sklepik. jest to po prostu żałosne...
 " nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków " - oto właśnie przykład bezczelnej żydowskiej propagandy. 1) Pisano, że chodzi o to, żeby nie było uzbrojonych strażników "Shin Bet" i żeby młodzież miała więcej kontaktów z Polakami oraz z polską opowieścią o czasach okupacji (nie jedynie żydowską, wplątaną w "roszczenia"). 2) Jakich "nierzadko", jakich "dziadków"? Bezczelne wciskanie kłamstw. Jakby za pomoc Żydom nie groziła kara śmierci i jakby ci Żydzi, którzy ocaleli w Generalnej Guberni, nie zawdzięczali tego Polakom. Tu jakieś pmtp bezczelnie zmyśla, że jakieś "zbrodnie by powtórzyli". Niby Polacy. To są szczyty! 
 " nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków " - oto właśnie przykład bezczelnej żydowskiej propagandy. 1) Pisano, że chodzi o to, żeby nie było uzbrojonych strażników "Shin Bet" i żeby młodzież miała więcej kontaktów z Polakami oraz z polską opowieścią o czasach okupacji (nie jedynie żydowską, wplątaną w "roszczenia"). 2) Jakich "nierzadko", jakich "dziadków"? Bezczelne wciska... rozwiń
Avatar
_andy_ / 20 czerwca 2022 r. o 13:40
jeszcze trochę i zażądają zapisu w polskiej konstytucji, że każdego ... trzeba całować 3 razy w zadek
Avatar
pmtp / 20 czerwca 2022 r. o 13:17
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wniosków, a mam wrażenie, że co po niektórzy chętnie by je "powtórzyli". zdumiewa mnie, że emocje, jakie udzielały się ludziom sto lat temu, zwłaszcza na zachód od odry, są jakby wciąż żywe, jakby nic się nie zmieniło - jakbyście nadal za całe zło świata (a przede wszystkim to spotykające was samych) obwiniali jakiegoś pejsatego typa prowadzącego dochodowy sklepik. jest to po prostu żałosne...
po komentarzach widać, że choć może rasizm pomału przechodzi (np. kto by pomyślał jeszcze dekadę - dwie temu, że wszelkiej maści odcienie skóry będą sobie spokojnie mieszkały w okolicach lubartowskiej...) tak antysemityzm jest wpisany chyba trwale w polskie DNA, a zaściankowość i związana z nią ignorancja nieustannie go podsyca. nie wiem co was tak boli, fakt że jakieś dzieciaki przyjeżdżają upamiętnić miliony zamordowane nierzadko przy współudziale waszych dziadków? to są zbrodnie tamtych pokoleń, z których niestety nie wyciągamy żadnych wn... rozwiń
Avatar
METATRON / 20 czerwca 2022 r. o 12:37
Myślę, że niebawem powinniśmy rozpocząć długo odkładaną dyskusję o likwidacji tych muzeów. Obecnie Auschwitz czy Majdanek bardziej przypominają atrakcje turystyczne niż miejsca pamięci. Należy rozpocząć procedury niezbędne do likwidacji nadmiernie rozbudowanej infrastruktury tych obozów oraz archiwizacji i digitalizacji eksponatów. A same Muzea przekształcić w jednostki archiwistyczne, dostępne naukowcom oraz rodzinom osób tam pochowanych.
Avatar
Labydnik / 20 czerwca 2022 r. o 11:29
Już dawno proponowałem by Żydzi przenieśli do siebie muzea-obozy koncentracyjne. Dla wszystkich będzie taniej-oni nie będą tu przyjeżdżać a my nie będziemy utrzymywać obozow
 Gdyby "Żydzi przenieśli do siebie muzea-obozy koncentracyjne", to by taki "polski obóz koncentracyjny" był odpowiednio opisany tak, że prawie wszyscy zwiedzający by potem mówili o zbrodniczych "Polakach antysemitach". 
Avatar
Askier / 20 czerwca 2022 r. o 11:25
Pierwszy wpis w którym popieram pisiory. Od kiedy to gość decyduje w domu gospodarza na co mu wolno a czego nie może robić? Szkoda hotelarzy ale chyba bardziej muszą reklamować swoje miejsca w innych częściach kraju bo padną bez młodzieży z Izraela
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

O Franku, którego najpierw słychać, a potem widać [zdjęcia]
galeria

O Franku, którego najpierw słychać, a potem widać [zdjęcia]

Prawy profil, lewy profil. Franek wydaje się być profesjonalistą zerkającym w obiektyw. – Najpierw go usłyszałam, a już po kilku dniach zobaczyłam – mówi mieszkanka podzamojskiej wsi, która fotografuje przyrodę i zgodziła się pokazać jednego ze swoich znajomych, który wpada do niej na orzechy

Tomaszów Lubelski opanowali wrotkarze

Tomaszów Lubelski opanowali wrotkarze

W Tomaszowie Lubelskim rozegrano Uliczne mistrzostwa Polski. Zawodnicy TUKS RST Roztocze Tomaszów Lubelski błyszczeli głównie w kategoriach młodzieżowych

W lipcu startuje Kazimierski Festiwal Organowy
2 lipca 2022, 19:00

W lipcu startuje Kazimierski Festiwal Organowy

Wraca prestiżowy festiwal muzyczny w Kazimierzu Dolnym. Koncerty będą odbywać się w każdą sobotę wakacji o godz. 19 w Kazimierskiej Farze.

MPWiK: Brązową wodę z kranu można pić
film

MPWiK: Brązową wodę z kranu można pić

Miejska spółka początkowo zaprzeczała, by był jakiś problem z wodą, ale teraz przyznaje, że...

Lubelskie: Samorząd chce zmienić herb. Dlaczego?

Lubelskie: Samorząd chce zmienić herb. Dlaczego?

Powiat parczewski chce zmienić swój herb. – Ten obecny nie spełnia wymogów ustawowych – tłumaczy starosta Janusz Hordejuk.

Zaginął mieszkaniec Lublina. Jego siostra prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mieszkaniec Lublina. Jego siostra prosi o pomoc w poszukiwaniach

- Wczoraj (we wtorek - dop. aut.) z domu w Lublinie, około 8 rano, wyszedł mój brat Andrzej. Nie wziął ze sobą telefonu i nie mamy z nim od wczorajszego (wtorkowego - dop. aut.) ranka kontaktu - pisze pani Karolina na Facebooku. Kobieta prosi o pomoc w poszukiwaniach

Miliarder skończył budować cztery boiska piłkarskie w Lublinie. Co jeszcze obiecał?

Miliarder skończył budować cztery boiska piłkarskie w Lublinie. Co jeszcze obiecał?

Dzisiaj mija termin, w którym spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa powinna zakończyć budowę czterech boisk piłkarskich na dzierżawionej od miasta części terenu po klubie jeździeckim. Spółka zameldowała ukończenie inwestycji nadzorowi budowlanemu.

"Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju". Deklaracja szczytu NATO
film

"Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju". Deklaracja szczytu NATO

Madryt, Hiszpania. W świetle wrogiej polityki i działań nie możemy uznać Rosji za partnera - napisano w koncepcji strategicznej NATO, którą przywódcy państw sojuszniczych przyjęli w czasie szczytu w Madrycie. Jak zaznaczono w dokumencie, Sojusz traktuje Rosję jako "najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa". NATO chce jednak "zachować otwarte kanały komunikacji z Moskwą, by zapobiegać eskalacji i wzmocnić przejrzystość". W dokumencie znalazło się także sformułowanie, że "ambicje i represyjna polityka Chińskiej Republiki Ludowej stanowią wyzwanie dla interesów, bezpieczeństwa i wartości".

"Weekendlove" Puławy
2 lipca 2022, 17:00

"Weekendlove" Puławy

2 lipca w Marinie Puławy odbędzie się specjalne muzyczne wydarzenie we włoskim klimacie - "Weekendlove" Puławy. Organizatorzy zapraszają już od godz. 17.

Dziś ostatni dyżur na parkingu przy S17

Dziś ostatni dyżur na parkingu przy S17

Po czterech miesiącach nieustannej pomocy, tysiącach usmażonych naleśników, hektolitrach ugotowanych zup i setkach wydanych paczek – wolontariusze z Markuszowa, Puław i okolic kończą swoją charytatywną przygodę. Ostatni dyżur zaplanowano na czwartek.

Nocą będą dymić w Ogrodzie Saskim

Nocą będą dymić w Ogrodzie Saskim

Pięć wieczorów ma trwać tegoroczna akcja oprysków przeciwko komarom opłacana przez miasto z budżetu obywatelskiego. W tym roku preparat ma być rozpylony na większym obszarze niż poprzedniego lata.

Gorąco, ale nie od ognia. Druhowie kłócą się o wozy strażackie
galeria

Gorąco, ale nie od ognia. Druhowie kłócą się o wozy strażackie

Z obu stron jest chęć porozumienia, ale wygląda na to, że szybko do kompromisu nie dojdzie. Zapowiadany na dzisiaj protest strażaków ochotników z Ignacowa (powiat lubelski) został zawieszony, ale wciąż może dojść do skutku.

"Proszę mocno dmuchnąć". "Nie, dziękuję", czyli poselskie podejście do trzeźwości na drodze
Wideo
film

"Proszę mocno dmuchnąć". "Nie, dziękuję", czyli poselskie podejście do trzeźwości na drodze

Zapowiedział, że wpłaci zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków i zrzeknie się immunitetu, by ponieść konsekwencje za swoją "nieprzepisową jazdę na rowerze" - to deklaracje posła Franciszka Sterczewskiego.

Górnik Łęczna – Puszcza Niepołomice 1:1. Trzeci mecz kontrolny bez porażki

Górnik Łęczna – Puszcza Niepołomice 1:1. Trzeci mecz kontrolny bez porażki

Za Górnikiem Łęczna trzeci tego lata mecz kontrolny. Tym razem w Busku Zdroju zielono-czarni zremisowali z Puszczą Niepołomice czyli rywalem z którym już niebawem zainaugurują rozgrywki na zapleczu PKO BP Ekstraklasy

Budowa S19 w Lubelskiem. Wybrali firmy na dwa odcinki

Budowa S19 w Lubelskiem. Wybrali firmy na dwa odcinki

W finalną fazę weszły przetargi na budowę dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej numer 19. Wiadomo już z kim drogowcy chcą podpisać kontrakty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!