Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2022 r.
16:13

Polskie wojsko musi się zbroić tu i teraz. "Znajdujemy się na styku bardzo agresywnej polityki rosyjskiej"

22 9 A A
Czołg M1A2 Abrams prezentowany na ubiegłorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
Czołg M1A2 Abrams prezentowany na ubiegłorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Skupiamy uwagę na systemach artylerii rakietowej czy samolotach piątej generacji, ale jeśli chcemy mieć skuteczną armię, to musimy ją zaprojektować technologicznie od zwykłego żołnierza, skończywszy na systemach łączności czy kooperacji z sojusznikami – ROZMOWA z dr Jackiem Raubo, ekspertem portalu Defence24

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Polska armia zbroi się na potęgę. Od przyszłego roku budżet na obronność ma wzrosnąć o 20 mld zł, do trzech procent PKB. W obecnej sytuacji geopolitycznej jest to naturalny kierunek?

– Zacznijmy od tego, że Polska została pozbawiona złudzeń, jeśli ktoś jeszcze je miał, jeśli chodzi o jej położenie geograficzne. Znajdujemy się na styku bardzo agresywnej polityki rosyjskiej. Nie dotyczy ona tylko Ukrainy czy chociażby Naddniestrza oraz innych państw, w których Rosjanie bezpośrednio ingerują, ale też tego styku z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Jesteśmy dziś jednym z kluczowych hubów transportowo-logistycznych w zakresie działań na rzecz pomocy NATO dla Ukrainy, ale musimy też pomagać sobie, jeśli chodzi o naszą pozycję obronną. Dlatego można tylko się cieszyć, że mamy konsensus dotyczący wydatków na modernizację armii i jej dofinansowanie, bo są pewne segmenty w polskich siłach zbrojnych, które nie wymagają nawet myślenia perspektywicznego pod kątem przyszłej wojny, ale dozbrojenia tu i teraz. Nie widzę tu więc negatywnego aspektu zwiększenia finansowania sił zbrojnych. Pamiętajmy, że obok uzbrojenia w grę wchodzi również kwestia wymogu zwiększania wydatków na szkolenie istniejących już struktur wojskowych czy budowanie nowych.

Zauważmy, że kreujemy całkiem nową dywizję (18. Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Siedlcach, w skład której wchodzi m.in. 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana – dop. aut.), rozbudowujemy Wojska Obrony Terytorialnej, wprowadzamy też inne rodzaje służby w siłach zbrojnych. To wszystko wymaga pieniędzy i wyposażenia. Skupiamy uwagę na systemach artylerii rakietowej czy samolotach piątej generacji, ale jeśli chcemy mieć skuteczną armię, to musimy ją zaprojektować technologicznie od zwykłego żołnierza, skończywszy na systemach łączności czy kooperacji z sojusznikami.

  • Plany zbrojeń brzmią ambitnie, ale czy uda się je zrealizować? W ostatnich latach słyszeliśmy o wielu porażkach w kompletowaniu uzbrojenia dla polskiej armii.

– My jako państwo od dłuższego mamy problem z podejściem do kompleksowego pozyskiwania systemów uzbrojenia. Bardzo często mamy w naszych siłach zbrojnych jednostki, które są bardzo dobrze wyposażone i traktowane priorytetowo. Z drugiej strony są jednostki, w których park maszynowy przypomina niekiedy muzealne eksponaty. Dzisiaj kluczowym wyzwaniem nie jest utrzymanie poziomu dofinansowania, bo to nie jest dyskusja wojskowa, tylko polityczna, zależąca także od stanu gospodarki czy edukacji. Ale musi powstać bardziej efektywny system usprawniający procesy zakupowe.

Moim zdaniem jednym z wyróżników będzie dopracowanie doktryny. Są w Polsce eksperci uważający, że w ogóle nie mamy strategii i działamy „na ślepo”. W moim odczuciu, patrząc przez strategię bezpieczeństwa narodowego, zostały nam przekazane zręby długofalowego bezpieczeństwa. Ale tę wizję trzeba dopełnić odpowiednim sprzętem. Tu zaczyna się element najtrudniejszy. Po pierwsze, nie da się jednym systemem uzbrojenia zrewolucjonizować sił zbrojnych. Zakupy zbrojeniowe będą skuteczne dopiero wtedy, kiedy wszystkie zostaną wkomponowane w system widziany z perspektywy strategicznej, operacyjnej i taktycznej. One muszą ze sobą współgrać między wszystkimi rodzajami naszych sił zbrojnych, ale także między Polską a jej partnerami.

To bardzo istotne, żeby wojska w ramach NATO czy inicjatyw unijnych mogły siebie „widzieć” pod względem łączności czy systemów kontroli dowodzenia. To jest wielkie wyzwanie, nie tylko dla Polski. Uważam, ze na dzień dzisiejszy staramy się iść w kilku bardzo dobrych kierunkach, bo zdiagnozowaliśmy swoje problemy, ale chodzi o tempo wprowadzania nowych systemów uzbrojenia. Każdy z nich ma swoje walory, ale to od nas będzie zależało, na ile będzie wykorzystywany.

  • Jest pan spokojny o realizację zapowiadanych planów zbrojeniowych?

– Jeżeli mówimy o efektywności i skuteczności prowadzenia zamówień i realizacji modernizacji sił zbrojnych, to musimy brać pod uwagę nie okres, w którym pierwsze czołgi czy zestawy rakietowe trafią do jednostek, ale moment, w którym zakończy się cały proces wdrażania wszystkich systemów. Uważam, że dopiero wtedy, kiedy polscy operatorzy zostaną przeszkoleni w stu procentach i będą mogli samodzielnie obsługiwać ten sprzęt, będziemy mogli powiedzieć, czy się udało, czy nie. Na dzień dzisiejszy nie jestem pesymistą, bo zespoły, które kupujemy, mają swoje wyjątkowe cechy, które odpowiednio wykorzystane mogą zagwarantować nam to, czego nie mieliśmy dotychczas.

  • Do końca 2026 roku do Polski trafi m.in. 250 nowoczesnych czołgów Abrams. Krytycy wytykają tu m.in. brak zaangażowania polskiego przemysłu w ich produkcję. Czy to na tę chwilę najlepszy z możliwych wyborów?

– Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak najlepszy możliwy wybór. Każde rozwiązanie będzie miało swoich krytyków i zwolenników. Biorąc pod uwagę ofertę rynku, żaden zakup uzbrojenia nie będzie akceptowany przez wszystkich. Ale jestem przekonany, że Polska w krótkim okresie nie byłaby w stanie wyprodukować samodzielnie pojazdu o cechach, jakie są nam potrzebne do rozwinięcia nowej dywizji. Moim zdaniem z Abramsów jesteśmy w stanie naprawdę wiele wyciągnąć, szczególnie we współpracy z Amerykanami.

Co do polskiego przemysłu obronnego, to niestety latami był i wciąż jest on traktowany trochę po macoszemu. To jest najlepszy okres, żebyśmy zauważyli, że w pewnych elementach już teraz nasze firmy – zarówno prywatne, jak i te z kapitałem państwowym – posiadają rozwiązania, które trzeba wprowadzać na masową skalę. Być może nie będą to systemy broni pancernej, ale powinniśmy być świadomi tego, że nasze systemy do zwalczania statków powietrznych, uzbrojenie strzeleckie czy wyposażenie żołnierzy mogą być w jak największym stopniu dostarczane przez polskie firmy. Nie spodziewajmy się jednak, że będzie to 80 proc. całego uzbrojenia. Jestem zwolennikiem olbrzymiego udziału w tych wydatkach naszego przemysłu obronnego, ale pamiętajmy, że musimy się zbroić tu i teraz.

  • W ostatnich dniach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościł w Korei Południowej, gdzie prowadził rozmowy na temat pozyskania tamtejszych bojowych wozów piechoty czy armatohaubic. To dobry kierunek?

– Republika Korei, jako producent uzbrojenia, bardzo gwałtownie wchodzi na rynki już od wielu lat, ma kilka znanych w skali świata koncernów i produkuje nie tylko na potrzeby swojej, wysoce rozbudowanej armii. Szuka partnerów na całym świecie i jest obecna na rynkach, które mogły się jej wcześniej wydawać egzotycznymi.

Ale jest ciekawym partnerem także dlatego, że nie prowadzi rozgrywek w Europie w kwestiach geopolitycznych, bardziej interesują ją kwestie ekonomiczno-technologiczne. Jest to ciekawy kierunek, rozpatrywany przez wiele państw na świecie. Nie dziwi mnie więc fakt, że Polska postrzega ten kraj jako partnera, który może wzmocnić szybkość rozwoju naszych sił zbrojnych.

  • Zbrojenia to jedno, ale czy ten nowoczesny sprzęt ktoś będzie umiał obsłużyć. Czy Polska poradzi sobie z odpowiednim wyszkoleniem żołnierzy?

– Uważam, że jeśli chodzi o zaawansowane systemy uzbrojenia, polskie siły zbrojne są w stanie zapewnić wykwalifikowany personel do ich obsługi. Problem leży gdzie indziej. Przez lata, poprzez decyzje polityczne kasujące pobór wojskowy czy ćwiczenia dla rezerwistów, zaniedbaliśmy budowanie rezerw. Teraz trzeba to odbudowywać, bo to też są elementy inwestowania w naszą obronność. Wojna w Ukrainie pokazała, że dziś największym mankamentem jest baza szkoleniowa na potrzeby zaplecza na wypadek wojny. Uważam, że poradzimy sobie z obsługą systemów Patriot czy czołgów Abrams, ale pozostaje pytanie, czy w razie potrzeby poradzilibyśmy sobie z tworzeniem nowych jednostek na wypadek takiego konfliktu, z jakim muszą się mierzyć Ukraińcy.

  • Mamy przykład Rosji, która miała być „drugą armią świata”, a jak mówią złośliwi, okazała się „drugą armią w Ukrainie”. To może być lekcja dla innych państw?

– Rosja jest mistrzem świata w zakresie marketingu wojskowego. Władimir Putin i jego ekipa stworzyli obraz niezwyciężonej, nowoczesnej i modernizowanej cały czas siły, która w ciągu 72 godzin może pobić NATO i zająć niemalże całe państwo bez mrugnięcia okiem. Finalnie widzimy, jak wygląda kwestia połączenia wszystkich problemów społeczno-politycznych z siłami zbrojnymi. Ta sytuacja jest doświadczeniem nie tylko dla państw europejskich, ale też dla Chin, Indii i wielu innych państw świata.

Ale z drugiej strony Rosji też nie można nie doceniać. Mit „drugiej armii świata” upadł, ale pamiętajmy, że Rosjanie wciąż mają wiele walorów, jeśli chodzi o działania specjalne, możliwości sabotażu, dywersji, zastraszania innych państw działaniami zbrojnymi czy destabilizowania rejonów pozaeuropejskich swoimi najemnikami.

Decyzje Putina pokazują, że ten kraj jest w stanie poświęcić wielką rzeszę swoich żołnierzy, aby przeciwnik odczuł to jak najmocniej. Widzimy to niestety w warunkach wojny w Ukrainie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY--ZSL / 5 czerwca 2022 r. o 12:40
.... realne dane, jakie pozostawiają po sobie "elity" 3rp to: 200 000 nadmiarowych zgonów Polaków, depopulacja, cenzura, rozbrojona Polska, inflacja, zdrada i wszędzie obcy język+brak kontroli finansow. To fakty.
Avatar
Izydor / 4 czerwca 2022 r. o 20:38
Zanim Wy zaprojektujeta to już **rwa z nas pył zostanie. P***dolenie o szopenie.
Avatar
-Christopher. / 4 czerwca 2022 r. o 19:16
Ile jednostek wojskowych zlikwidowało PO i PSL ?
 Nie jest prawdą (jak to Suski miał kłamać),że liczebność polskiej armii została zredukowana poniżej 60tys. Spadek liczebności żołnierzy w latach 2008-2009 blisko 20tys wynikał z faktu uzawodowienia armii. Od 9 lutego 2009roku wycofano przymusowy pobór do wojska. 
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 18:54
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne
 No jednostka dość słaba, bardziej to koszary... Z jednym się zgodzę, że pojechał do Brukseli i skazał POlki i POlaków na rządy pissowskie.
 No jednostka dość słaba, bardziej to koszary... Z jednym się zgodzę, że pojechał do Brukseli i skazał POlki i POlaków na rządy pissowskie. rozwiń
Avatar
Stan85 / 4 czerwca 2022 r. o 18:03
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
 Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne
 Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 17:57
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
 Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
Avatar
Stan85 / 4 czerwca 2022 r. o 17:45
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
 Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 16:42
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Avatar
poker / 4 czerwca 2022 r. o 16:29
Ile jednostek wojskowych zlikwidowało PO i PSL ?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 5 czerwca 2022 r. o 12:40
.... realne dane, jakie pozostawiają po sobie "elity" 3rp to: 200 000 nadmiarowych zgonów Polaków, depopulacja, cenzura, rozbrojona Polska, inflacja, zdrada i wszędzie obcy język+brak kontroli finansow. To fakty.
Avatar
Izydor / 4 czerwca 2022 r. o 20:38
Zanim Wy zaprojektujeta to już **rwa z nas pył zostanie. P***dolenie o szopenie.
Avatar
-Christopher. / 4 czerwca 2022 r. o 19:16
Ile jednostek wojskowych zlikwidowało PO i PSL ?
 Nie jest prawdą (jak to Suski miał kłamać),że liczebność polskiej armii została zredukowana poniżej 60tys. Spadek liczebności żołnierzy w latach 2008-2009 blisko 20tys wynikał z faktu uzawodowienia armii. Od 9 lutego 2009roku wycofano przymusowy pobór do wojska. 
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 18:54
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne
 No jednostka dość słaba, bardziej to koszary... Z jednym się zgodzę, że pojechał do Brukseli i skazał POlki i POlaków na rządy pissowskie.
 No jednostka dość słaba, bardziej to koszary... Z jednym się zgodzę, że pojechał do Brukseli i skazał POlki i POlaków na rządy pissowskie. rozwiń
Avatar
Stan85 / 4 czerwca 2022 r. o 18:03
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
 Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne
 Na przykład jednostka wojskowa w Lublinie na Majdanku. A caracale to PORAŻKA i bardzo dobrze że ich nie kupujemy. A jeśli chodzi o uciekanie to najsłynniejszy uciekinier Tusk który zwiał do Brukseli dwa tygodnie po tym jak się zarzekał że premierowanie RP to dla niego największy obowiązek. I poszedł na szatniarza do Brukseli. Żałosne rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 17:57
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
 Ale od ponad 6 lat nie są. Co zrobili ci co teraz są przy władzy, bo ten co wykończył carcale i uciekł do ameryki, jak też i wiele innych zakupów też nie ma...
Avatar
Stan85 / 4 czerwca 2022 r. o 17:45
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
 Gdyby oszołomy z PO nadal osłabiały Polskę to dziś nie byłoby żadnej jednostki wojskowej na wschodniej ścianie. Antypolska proniemiecka agentura.
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 czerwca 2022 r. o 16:42
Ile jednostek odbudowano za piss (tylko piszmy o wojsku, a nie harcerzach) i ile zakupiono śmigłowców np. z Świdnika ?
Avatar
poker / 4 czerwca 2022 r. o 16:29
Ile jednostek wojskowych zlikwidowało PO i PSL ?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruchliwe skrzyżowanie w Lublinie. Ostrzeżenie dla jeżdżących na pamięć

Ruchliwe skrzyżowanie w Lublinie. Ostrzeżenie dla jeżdżących na pamięć

Dla wielu kierowców ta zmiana może być dużym zaskoczeniem. Dla wielu może być również groźna, bo kierowcy jeżdżący bez patrzenia na znaki mogą spowodować tragedię.

Bialscy radni poskarżyli się na lokalizację „babskiego rynku”. Skarga wróci do rady miasta

Bialscy radni poskarżyli się na lokalizację „babskiego rynku”. Skarga wróci do rady miasta

Od marca „babski rynek” tymczasowo został przeniesiony na pobliski duży parking. Ale dwóch radnych miało wątpliwości odnośnie tej lokalizacji i poskarżyło się do instytucji wojewódzkiej. Okazuje się, że nieskutecznie.

"Ja nie jestem Władysław, ja jestem Zosia". Prezes PiS znowu żartuje z osób LGBT+
film

"Ja nie jestem Władysław, ja jestem Zosia". Prezes PiS znowu żartuje z osób LGBT+

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Prezes Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny żartował z osób LGBT+.

Lublin: Fragment ul. Raszyńskiej będzie przebudowany

Lublin: Fragment ul. Raszyńskiej będzie przebudowany

Jest zielone światło dla przebudowy odcinka ul. Raszyńskiej. Rada Miasta zgodziła się zabezpieczyć w miejskiej kasie pieniądze na ten cel, łącznie ponad 8,5 mln zł. W lipcu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac obejmujących odcinek od skrzyżowania z ul. Lazurową do posesji 63 oraz budowę ul. Tarninowej od Raszyńskiej do Skubiszewskiego.

Strażacy będą blokować urząd gminy. Wzburzyła ich jedna decyzja
Pierwsza strona

Strażacy będą blokować urząd gminy. Wzburzyła ich jedna decyzja

Miarka się przebrała – mówią strażacy ochotnicy z podlubelskiego Ignacowa. Na środę zapowiadają protest, jakiego jeszcze nie było. Szykują blokadę Urzędu Gminy, od którego nie mogą się doprosić nowego wozu pożarniczego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 czerwca 2022 r.

Znicz Pruszków – Motor Lublin 0:0. Przegląd kadry w drugim sparingu

Znicz Pruszków – Motor Lublin 0:0. Przegląd kadry w drugim sparingu

W niedzielę piłkarze Motoru wyjechali na obóz do Warki. Na dzień dobry od razu zmierzyli się ze swoim ligowym rywalem – Zniczem Pruszków w meczu kontrolnym. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.

Tajemnicza inwestycja na polu radnego

Tajemnicza inwestycja na polu radnego

Tego jeszcze nie było. Zdesperowani mieszkańcy przyszli na sesję w Opolu Lubelskim, bo nie mogą dojść do porozumienia z radnym. Przedmiotem sporu jest maszt telefonii, który ma się pojawić na jego polu. – Może ci postawią silos z bronią jądrową, jak nie wiesz co podpisałeś – ironizowali źli, że samorządowiec unika wyjaśnień na temat kontrowersyjnej inwestycji.

Więcej symboli narodowych w przestrzeni publicznej. "Chciałbym żeby było jak w USA"

Więcej symboli narodowych w przestrzeni publicznej. "Chciałbym żeby było jak w USA"

Zainicjowana przez kancelarię premiera patriotyczna akcja „Pod biało-czerwoną” po dwóch latach doczeka się szczęśliwego finału. Gminy dostały już zapewnienia o refundacji wydatków na maszty flagowe i zaczęły słać zamówienia. Dostawy - jeszcze w tym roku.

Lubelskie. W poniedziałek wyłączą telewizję

Lubelskie. W poniedziałek wyłączą telewizję

Województwo lubelskie zostaje objęte nowym systemem nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli ktoś się do tego nie przygotował, to straci większość kanałów. Co jeszcze ta zmiana oznacza dla widzów?

Łada 1945 Biłgoraj – Omega Stary Zamość 4:1. Wywalczyli podium rzutem na taśmę

Łada 1945 Biłgoraj – Omega Stary Zamość 4:1. Wywalczyli podium rzutem na taśmę

W ostatniej kolejce rozgrywek Łada 1945 Biłgoraj pokonała na własnym stadionie Omegę Stary Zamość i dzięki potknięciu Tanwi Majdan Stary na swoim stadionie wywalczyła sobie miejsce na podium

Wielka i bezpłatna zjeżdżalnia wodna przyciąga dzieci. Dorośli też lubią tu przyjeżdżać
Zdjęcia
galeria

Wielka i bezpłatna zjeżdżalnia wodna przyciąga dzieci. Dorośli też lubią tu przyjeżdżać

Zalew Bojary w Biłgoraju. Jest woda, plaża, mała gastronomia, piaszczyste boiska, więc teoretycznie wszystko gotowe.

KUL ogłosił kiedy zacznie kształcić lekarzy. Jest zgoda ministra Czarnka

KUL ogłosił kiedy zacznie kształcić lekarzy. Jest zgoda ministra Czarnka

Kierunek lekarski będzie można studiować w Lublinie na dwóch uczelniach. Zgodę na ich uruchomienie otrzymał właśnie Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Motor Lublin lepszy od Fogo Unii w Lesznie. Tak lubelscy kibice dopingują na wyjeździe [zdjęcia]
galeria

Motor Lublin lepszy od Fogo Unii w Lesznie. Tak lubelscy kibice dopingują na wyjeździe [zdjęcia]

W wyjazdowym starciu Motoru Lublin z Fogo Unią Leszno działo się naprawdę wiele. Były mijanki, walka na łokcie, pobity rekord toru, a do tego jeszcze żużlowcy trzymali kibiców w niepewności do samego końca. Ostatecznie to wicemistrzowie Polski triumfowali w niedzielę 47:43 oraz 105:75 w dwumeczu

Nagrody dla najlepszych lubelskich rolników. Czym kuszono w Końskowoli?
galeria

Nagrody dla najlepszych lubelskich rolników. Czym kuszono w Końskowoli?

Sadzonki roślin ozdobnych z różnych stron Polski, pokazy zwierząt hodowlanych, maszyn rolniczych, przejazdy bryczką, regionalne miody i  wędliny – to tylko część tego, co można było obejrzeć podczas niedzielnego festynu zorganizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium