CBA rozpoczęło kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia MON

Dodano: 19 lutego 2014, 19:04 Autor:

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w tym tygodniu kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Biuro sprawdza zamówienia publiczne z lat 2011-14 oraz rozporządzanie mieniem w tym okresie.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński poinformował, że kontrola zaczęła się w poniedziałek 17 lutego i potrwa co najmniej trzy miesiące. Jeśli okaże się, że potrzebne są dodatkowe działania, szef CBA Paweł Wojtunik może przedłużyć kontrolę maksymalnie o sześć miesięcy.

- Postępowanie obejmuje sprawdzenie decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych oraz rozporządzania mieniem przez Inspektorat w latach 2011-14. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na 17 maja, jednakże może ono być przedłużone przez szefa CBA nie więcej niż o 6 miesięcy - poinformował Dobrzyński.

- Na tym etapie są to wszystkie informacje, które mogę przekazać - zaznaczył.

- To normalna, klasyczna, planowa kontrola, którą prowadzi CBA - powiedział dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak.

Inspektorat Uzbrojenia MON powstał na początku 2011 r., jest odpowiedzialny za zakupy dla wojska. Pierwszym szefem inspektoratu był gen. dyw. Andrzej Duks. Od października 2012 r. kieruje nim gen. Sławomir Szczepaniak. Inspektorat Uzbrojenia podlega wiceministrowi ds. uzbrojenia i modernizacji MON. W 2011 r., do połowy 2012 r. był nim Marcin Idzik (później wiceszef Bumaru, a obecnie p.o. szef Polskiego Holdingu Obronnego).

Od czerwca 2012 r. wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego był gen. Waldemar Skrzypczak, który pod koniec listopada 2013 zrezygnował ze stanowiska, a premier przyjął jego dymisję. Jego kompetencje przejął wiceminister Czesław Mroczek.

Według przyjętego we wrześniu 2013 r. wieloletniego programu modernizacji sił zbrojnych do 2022 r. na 14 najważniejszych programów operacyjnych budżet państwa przeznaczy 91,5 mld zł, w tym w latach 2014-16 - 15,9 mld zł. Rząd zakłada, że w najbliższych dziesięciu latach wydatki na obronę będą wynosić nie mniej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego, zgodnie z wymogami ustawowymi, a środki na modernizację techniczną sił zbrojnych wyniosą łącznie ok. 131,4 mld zł (dotyczy to nie tylko 14 programów operacyjnych, ale także innych wydatków modernizacyjnych).

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • CBA
  • MON
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy alkomat w każdym samochodzie to dobry pomysł?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 809.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.