Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Wiosna rozpoczęła się pełną parą. Widać to także w świecie dzikich zwierząt. W nadleśnictwie na terenie województwa lubelskiego został nagrany rzadko widziany gość.
Czy ciepła i słoneczna wiosna zostanie z nami na dłużej? Możemy chować ciepłe kurtki do szaf? O tym opowiada Gabriela Szewczyk.
Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, to doskonała okazja, by przypomnieć, jak cennym zasobem jest woda. W programie "Dzień wchodzi" gościliśmy Marcina Trocia, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, który opowiedział o wyzwaniach związanych z ochroną zasobów wodnych na Lubelszczyźnie. W tym roku hasłem przewodnim jest "Chronimy lodowce", co podkreśla globalny problem kurczących się zasobów słodkiej wody. Choć w Polsce nie mamy lodowców, to ochrona wód jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście suszy hydrologicznej, która dotyka region.
Na Politechnice Lubelskiej powstaje nowoczesne centrum badawcze zajmujące się odzyskiem energii i surowców z odpadów. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 3,8 mln zł naukowcy będą rozwijać technologie, które pomogą ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiada nasz dzisiejszy gość, prof. Marzenna Dudzińska.
W najnowszym odcinku (Nie)Wyparzonej Gęby rozmawiamy z Łukaszem Borkowskim, konferansjerem, prezenterem telewizyjnym, człowiekiem który pomaga tworzyć magię kina w Lublinie. Łukasz opowiada m.in. o nieprzewidzianych sytuacjach na scenie czy pracy przy wielkich produkcjach filmowych, w tym hollywoodzkich.
Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. O tym, jak niebezpieczna jest to choroba i dlaczego tak ciężko ją wykryć w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z prof. Barbarą Skrzydło-Radomańską.
Po wyczerpującym spacerze nad zalewem warto wybrać się na coś dobrego do jedzenia i posilić się. Jest tam restauracja, która oferuje przyjemny klimat i pyszne jedzenie.
Prognoza pogody na weekend.
Artur Szymczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi. Rozmawiamy o innowacyjnych inwestycjach jakie w ostatnim czasie miały miejsce w przedsiębiorstwie, ale także o tym, w jakim stanie znajduje się obecnie miejska infrastruktura wodociągowa.
W dniach 12-13 marca br. w Lublinie z inicjatywy marszałka województwa odbywa się V Samorządowy Kongres Trójmorza. Rozmawiamy o tym z gospodarzem wydarzenia w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi. Ponadto dopytamy o rokowania w wyścigu prezydenckim, a także o to, dlaczego dworzec przy ul. Ruskiej w Lublinie nadal funkcjonuje.
W dzisiejszym programie nasi widzowie i czytelnicy przepytają dyrektora Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Zapraszamy na wideo-sesję Q&A.
Poseł Konfederacji Bartłomiej Pejo jest dzisiaj gościem Dziennika Wschodniego. Rozmawiamy o aktualnej sytuacji politycznej, kampanii wyborczej i rosnącym poparciu kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena. Sprawdzimy też, czemu mają służyć zespoły parlamentarne, których członkiem jest poseł Pejo.
Operacja Czysta Rzeka ruszyła z swoją akcją sprzątania terenów zielonych i rzek już po raz siódmy. Mateusz Piekarski, koordynator lubelskiego sztabu akcji opowiada w programie Dzień Wschodzi o tym, jak zostać wolontariuszem oraz co zrobić, aby poza satysfakcją otrzymać coś więcej za przywrócenie lokalnego środowiska do naturalnego stanu.
W weekend poranki będą jeszcze zimne, ale w dzień temperatura wzrośnie. Można będzie korzystać ze słońca.
W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z koordynatorką lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Dowiemy się jak ta inicjatywa wpływa na inwestycje w mieście, co możemy zmienić i na co mamy wpływ angażując się w składanie projektów, a także co należy zrobić, aby nasz projekt został przyjęty przez urzędników. Machocka zdradza także, dlaczego Budżet Obywatelski może nawet ratować życie.
6 marca 2025 roku w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Wyzwania i perspektywy – odpowiedzialne zarządzanie migracją w województwie lubelskim”. To wydarzenie zgromadzi ekspertów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz samych migrantów, aby wspólnie dyskutować o kluczowych aspektach polityki migracyjnej i integracji społecznej.
Prof. Wojciech Janicki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej analizuje obecną sytuację na linii Stany Zjednoczone - Ukraina. Jaka jest szansa na pokój? Czy Władimir Putin na pewno jest tylko obserwatorem?
Sceny jak z kryminalnego filmu rozegrały się nocą na ulicach Puław. Policja ścigała kierowcę, który nie chciał się zatrzymać do kontroli. Gdy udało się go dopaść, okazało się, że to dobrze znany funkcjonariuszom 31-latek. Uciekał, bo znów miał wiele na sumieniu.
Od lat 50. XX wieku zajmują się wypiekiem pieczywa. Tradycja i rzemiosło ciągle jest wyczuwalne w ich pieczywie. Tadeusz i Mariola Zubrzyccy od lat prowadzą piekarnię w Kraczewicach w województwie lubelskim.
No i wszystko jest już jasne. XXI plebiscyt Sportowiec Roku 2024 organizowany przez Dziennik Wschodni wygrała Aleksandra Mirosław. Na podium znaleźli się jeszcze: żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin Bartosz Zmarzlik oraz bokserka Paco Lublin Julia Szeremeta.
W ostatnich latach energia wiatrowa zyskuje na popularności w Polsce, choć wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji. W województwie lubelskim, w gminie Trzydnik Duży, firma Res Global Investments planuje budowę farmy wiatrowej. Projekt ten, choć na wczesnym etapie, już teraz wywołuje dyskusje wśród mieszkańców i lokalnych władz. Czy inwestycja w energię wiatrową to szansa na rozwój regionu, czy źródło potencjalnych problemów? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej, rozmawiając z Kamilem Kwaśniakiem, Project Managerem firmy Res Global Investments.
Strażacy z województwa lubelskiego ćwiczyli swoje umiejętności w ramach ratownictwa lodowego. Jednocześnie przypominają, że wchodzenie na lód w tym czasie jest bardzo niebezpieczne.