Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Wyrzucają resztki jedzenia przez okna. "Psuje się i przyciąga szczury"
temat od Czytelnika

Wyrzucają resztki jedzenia przez okna. "Psuje się i przyciąga szczury"

Lubelskie się zazieleni. 550 drzew na 550-lecie województwa

Lubelskie się zazieleni. 550 drzew na 550-lecie województwa

Studenci z KUL-u opracują specjalną aplikację dla rolników

Studenci z KUL-u opracują specjalną aplikację dla rolników

Remont ulicy Samsonowicza już trwa. Mieszkańcy żyją na budowie
Lublin

Posłuchali głosu mieszkańców. Ulica Samsonowicza pozostanie zielona

Sporo drzew wskazanych pierwotnie do wycięcia, w związku z rozbudową ul. Samsonowicza w Lublinie, uniknie piły. Magistrat zmienia plany i zapowiada jeszcze więcej zieleni po zakończeniu prac. Jest to efekt współpracy z Radą Dzielnicy oraz rozmów z mieszkankami i mieszkańcami Wrotkowa.

Tak będzie wyglądać nowa kompostowania po oddaniu do użytku
Kraśnik

Kompostownia ograniczy odór i użyźni glebę

Blisko 30 mln złotych będzie kosztowała nowa kompostownia Ekolandu w Kraśniku. Mieszkańcy kraśnickich osiedli Piaski oraz Koszary liczą, że po uruchomieniu instalacji jesienią tego roku skończą się problemy z odorem, dokuczliwe szczególnie latem.

Piotr Choroś
Dzień Wschodzi
film

Chcesz mieć ogródek obok bloku? - jest okazja

Wakacyjne tematy często skupiają się na odpoczynku i rekreacji, a jednym z popularnych sposobów spędzania wolnego czasu jest działkowanie. Miasto Lublin proponuje mieszkańcom nową, prostszą formę ogrodnictwa miejskiego, dostępną niemal dla każdego. O projekcie opowiada Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Paź żeglarz
galeria

Rzadki okaz motyla w RPN. "Prezent od przyrody"

Prezentem od przyrody na jubileusz nazywa Roztoczański Park Narodowy pojawienie się na jego terenie rzadkiego okazu motyla objętego ochroną.

Wyjazd z Lublina w kierunku Nałęczowa

Przebudują drogę z Lublina do Nałęczowa, ale wycinki nie unikną

Urokliwa, ale wąska i niebezpieczna trasa z Lublina do Nałęczowa, czyli droga wojewódzka numer 830, jest szykowana do gruntownej przebudowy. Będzie szerzej, równiej , bezpieczniej, powstanie ścieżka rowerowa na całej długości. Ale wycinki drzew, niestety, nie uda się uniknąć. Prace ruszą w przyszłym roku.

Wysypisko śmieci na alei Warszawskiej? Tym razem to dobry znak

Wysypisko śmieci na alei Warszawskiej? Tym razem to dobry znak

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników. Zauważył on problem z zalegającymi przy alei Warszawskiej śmieciami. Te utworzyły tam niemal wysypisko. Okazuje się jednak, że taka sytuacja jest wynikiem społecznych działań dla dobra miasta.

Ludzie nie sprzątają po psach. „Lublin to istne pole minowe”
TEMAT OD CZYTELNIKA

Ludzie nie sprzątają po psach. „Lublin to istne pole minowe”

Spacerując po lubelskich osiedlach, szczególnie wieczorem, można natknąć się na niemiłą niespodziankę w postaci psiej kupy. Miasto co raz prowadzi akcje edukacyjne, a straż miejska przypomina, że grozi za to mandat.

Kosili trawniki, uszkodzili drzewa. „To skandaliczne zaniedbanie”

Kosili trawniki, uszkodzili drzewa. „To skandaliczne zaniedbanie”

Lipy ucierpiały po bliskim spotkaniu z kosiarką. Kto za to odpowiada i czy zostaną wykonane nowe nasadzenia?

Góra śmieci przy al. Warszawskiej

Góra śmieci przy al. Warszawskiej

Jako mieszkaniec alei Warszawskiej pragnę poinformować, że od piątku zalega dosyć pokaźna hałda śmieci, która pięknie wypełnia nasze osiedlowe otocznie, na dowód tego przesyłam Państwu fotografie z tego bajecznego miejsca - pisze nasz Czytelnik na skrzynkę redakcja@dziennikwschodnik.pl

Stokrotka urzekła konkursowe jury
Zdjęcia
galeria

Stokrotka urzekła konkursowe jury

Naszej weekendowej wizycie nad Zalewem Kraśnickim w ramach akcji "Spotkajmy się nad wodą", towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu na „Wzorcowy Rodzinny Ogród Działkowy w 2024 roku na terenie Miasta Kraśnik”. O prestiżowy tytuł i cenne nagrody walczyło sześć kraśnickich ogrodów działkowych.

Piekarnia Kuźmiuk

Skarby Kultury Przestrzeni: Piekarnia o zielonych ścianach

Piekarnię Kuźmiuk prowadzoną przez państwa Goławskich na ul. Furmańskiej ozdabiają zielone ściany z winobluszczy i innych pnączy. Poza walorami estetycznymi mają one wiele innych zalet, o których opowiada Katarzyna Goławska.

Ratują dzikie zwierzęta i zostali za to docenieni

Ratują dzikie zwierzęta i zostali za to docenieni

W 2017 roku dwójka osób z województwa lubelskiego założyła stowarzyszenie pomagające dzikim zwierzętom. Dzisiaj zostali docenieni w akcji ogólnopolskiego programu śniadaniowego.

Tak powstawały świece sojowe

Zrównoważone świece z cementowni w Chełmie

Jak dbać o przyrodę i ograniczać swój wpływ na środowisko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy „Zielonych Warsztatów”, które odbyły się w chełmskiej cementowni. W zajęciach zorganizowanych z inicjatywy Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość” uczestniczyło 115 dzieci i dorosłych. Chełmska cementowania oraz fundacja zaprosiły mieszkańców Chełma i okolic na „Zielone Warsztaty”. Na cykl spotkań składały się zajęcia zorganizowane dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Prawie 3 miliony złotych trafi do mieszkańców Lublina na dofinansowania do „Ciepłego Mieszkania”. W programie można zyskać nawet 90 proc. dotacji do wymiany ogrzewania.

Ronda w Zamościu są zielone, bo porośnięte bujną trawą. Nowi rządzący obiecują, że zagospodarują je w przyszłości
BAZYLIA I LUBCZYK

Plan na Zamość: Kwiaty na rondach, a zioła w donicach

Im więcej zieleni i roślin, tym lepiej. I ma tak być w Zamościu. Planów na przyszłość jest sporo. Niektóre mają być realizowane jeszcze w tym roku.

Były stare pralki, teraz jest miód. Miejska pasieka nadal działa
MIODOBRANIE
galeria

Były stare pralki, teraz jest miód. Miejska pasieka nadal działa

Pierwsze miodobranie odbyło się maju. Na pewno będą kolejne, bo pszczoły uwijać się nie przestają. We wtorek z bliska ich pracy w miejskiej pasiece w Zamościu przyglądali się najmłodsi. To była dla dzieci świetna lekcja ekologii.

Dzieci i młodzież dowiedzą się jak należy dbać o przyrodę
Zdjęcia
galeria

Dzieci i młodzież dowiedzą się jak należy dbać o przyrodę

Dzięki tej akcji już po raz czwarty dzieci i młodzież z regionu poznają perełki natury w Lubelskiem. Mowa o plenerach edukacyjnych, projektach, na które blisko ćwierć miliona złotych przeznaczył samorząd województwa.

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

To ważna informacja dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przed 21 kwietnia złożyli wnioski na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców, montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Dzięki staraniom Zarządu WFOŚiGW w Lublinie udało się zwiększyć pulę pieniędzy na program Czyste Powietrze. Chodzi o blisko 113 mln złotych.

Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania domów

Sprzęt nie spełniał wymogów i nie trafi na rynek

462 sztuki pomp ciepła nie trafi do obrotu z powodu braku odpowiednich certyfikatów. Za producentów wziął się UOKiK i KAS.

Anabilis przy ulicy Lubartowskiej
MIEJSCA

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielono i słodko

Cukiernię Anabilis od zgiełku ulicy Lubartowskiej odgradza roślinny ogródek. Klienci spędzają czas w zielonej atmosferze, a przechodniom trudno oderwać od niego wzrok. W 2023 roku cukiernia została laureatem plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni „Biznes i Zieleń” – rozmowa z Urszulą Wisowską, właścicielką.

Pomysł powstał i zostanie zrealizowany w ramach projektu RE-PUBLIC SPACES

Zabytki i zmiany klimatu nie idą w parze. Pomóc chce uczelnia

Będą ochładzać rynki i walczyć z miejską pustynią. Swoje inspiracje naukowcy czerpią z natury.

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium