Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Kilkaset osób zgromadziło się dzisiaj na placu Fryderyka Chopina, by posłuchać kandydata na prezydenta RP, Sławomira Mentzena. Polityk Konfederacji mówił o tym, co stoi na przeszkodzie w budowie "dumnej, silnej i bogatej Polski".
Bożena Lisowska, lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej w czwartek odniosła się do uchwalonych podczas 18. posiedzenia Sejmu uchwał. – Przywracamy porządek po 8 latach dewastacji prawa przez PiS – powiedziała parlamentarzystka KO, komentując m.in. zmiany w ustawach o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, OSP i KGW.
We wtorek późnym wieczorem Sejm przyjął nową ustawę o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Gościem naszego programu był poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk. Jest on przewodniczącym sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Rozmowa dotyczyła nie tylko przyjętej ustawy i jej zasad, ale również tego, jak dogaduje się koalicja rządząca niemal równo rok po wyborach.
Nie milkną echa poniedziałkowej decyzji o odwołaniu Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej RM Zamość i powołaniu w jej miejsce Piotra Błażewicza. Dokonali tego wspólnie radni klubu prezydenta i klubu PiS. Były już oświadczenia w tej sprawie, jedna konferencja prasowa, a dzisiaj kolejna.
We wtorek Sejm przyjął zmiany w ustawie o finansowaniu samorządów w Polsce. Poseł Michał Krawczyk (KO) zapowiada, że do kasy Lublina spłynie 131 mln zł. A to dopiero początek zmian, które mają pomóc odżyć samorządom w całej Polsce.
Agnieszka Jaczyńska, która w poniedziałek głosami radnych prezydenta Zwolaka i PiS straciła stanowisko przewodniczącej Rady Miasta Zamość nie była tym zaskoczona. – Pierwsze sygnały, że mogę być szybko z tej funkcji odwołana dostałam właściwie już w dniu, gdy ją objęłam. I wielokrotnie z ust pana prezydenta, jak i państwa wiceprezydentów takie informacje dostawałam – stwierdziła podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
- Jeśli zostanie mi uchylony immunitet, stawię się w prokuraturze - podkreśla w specjalnej rozmowie z radiem ESKA były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Zdaniem posła Suwerennej Polski z naszego regionu - decyzja o uchyleniu mu immunitetu będzie działaniem politycznym.
Od 1 października Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego ma nowego szefa. Pełniącym obowiązki dyrektora został Jacek Żak. To dobry znajomy wicemarszałka Piotra Bresia, z którym pracował w lubelskim Oddziale Totalizatora Sportowego. Zastąpił Agnieszkę Drozd-Bownik, która została dyrektorem Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.
To nie było wcześniej planowane. Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji – takie m.in. zdania padają w oświadczeniu radnych klubu prezydenta Rafała Zwolaka, którzy w poniedziałek na sesji wspólnie z radnymi PiS odwołali przewodniczącą. – Rozmowy na ten temat prowadziliśmy od dawna – mówi nam tymczasem Piotr Błażewicz, wybrany nowym przewodniczącym.
Nie tak duża, jaką proponowano na początku, ale jednak mieszkańców Zamościa czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Stawka nadal będzie uzależniona od zużycia wody, a miasto wciąż będzie musiało do systemu niemało dopłacać.
Gościem dzisiejszego programu jest Małgorzata Gromadzka, posłanka RP. Parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej przez blisko dwa tygodnie przebywała w USA wraz z grupą posłów na zaproszenie amerykańskich władz. - Wyjechaliśmy z misją żeby porozmawiać z kongresmenami, przedstawicielami Senatu o sytuacji w Polsce i Ukrainie, biorąc pod uwagę toczący się za naszą wschodnią granicą konflikt - zdradza cel wizyty posłanka Gromadzka.
Kiedy jego radni wraz z radnymi PiS składali wniosek o odwołanie przewodniczącej, nie zabrał głosu. Gdy Agnieszka Jaczyńska straciła stanowisko i wybrano jej następcę, również milczał. Prezydent Rafał Zwolak opuścił obrady trwającej jeszcze sesji Rady Miasta Zamość i opublikował oświadczenie w mediach społecznościowych.
Ta sesja zapowiadała się na burzliwą, bo miała być głosowana uchwała o dużej podwyżce cen za wywóz śmieci. Odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej w programie nie było. A jednak z taką propozycją wyszli wspólnie radni klubu prezydenta Rafała Zwolaka oraz Prawa i Sprawiedliwości. I dopięli swego. Na nowego przewodniczącego wybrali Piotra Błażewicza z PiS.
Jak ocenia zmiany w mieście na przestrzeni lat? Komu kibicuje, zarówno sportowo, jak i politycznie? Czy popiera Prawo i Sprawiedliwość bezwarunkowo? Radny Lublina Marcin Jakóbczyk jest gościem dzisiejszego programu Dzień Wschodzi, gdzie odpowiada na 6 pytań dotyczących jego działalności w Radzie Miasta i życiu pozapolitycznym.
Prezydent Andrzej Duda będzie musiał wytłumaczyć się ze swoich słów o "świniach, które siedzą w kinie". Według Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych było to znieważenie obywateli, za które powinien odpowiedzieć.
Gościem programu Dzień Wschodzi jest poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Grabczuk. Co sądzi o działaniach rządu w trakcie powodzi jakie dotknęły Polskę? Czy widzi coś, co politycy mogli zrobić lepiej? Co myśli o Donaldzie Tusku i metodach jego działania? Na te pytania o 8:45 odpowiada poseł Grabczuk. Rozmowa dotyczy także działań jakie podjęło Ministerstwo Sportu i Turystyki w ostatnim czasie.
Który z dotychczasowych ministrów rolnictwa był najgorszy? Czy jest możliwe, aby w ciągu roku rozwiązać problemy rolników? Co z nadużywaniem umów zleceń przez pracodawców i co jest ważniejsze: dodatkowa emerytura dla seniorów czy zmiana prawa aborcyjnego? Na te i inne pytania odpowiada Jacek Czerniak w programie z cyklu Dzień Wschodni.
Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.
Radnemu Tomaszowi Gontarzowi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie spodobało się, że Lublin był partnerem Campusu Polska Przyszłości. Podczas wydarzenia, które miało miejsce pod koniec sierpnia w Olsztynie jego uczestnicy mieli w dość niecenzuralny sposób wyrażać się o partii Jarosława Kaczyńskiego śpiewając m.in. J**** PiS, j**** PiS. Gontarz w interpelacji zwrócił się do prezydenta Lublina z pytaniami dotyczącymi partnerstwa pomiędzy Miastem Lublin a Campusem Polska i zaangażowanych środków w promocję przez lubelski ratusz. Na interpelację radnego odpowiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.
Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni przegłosowali zmiany dotyczące opłat za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez miasto Chełm. Zmiany wejdą w życie za 2 tygodnie.
W niedzielę, 15 września, mieszkańcy kilku ulic Opola Lubelskiego wzięli udział w wyborach uzupełniających do miejskiej rady. Frekwencja wyniosła prawie 23 proc. Najwięcej głosów spośród piątki zainteresowanych otrzymała kandydatka komitetu "Wspólna Gmina".
Czy planuje zakończyć karierę polityczną? Komu kibicuje? Czego żałuje? O swoich planach, decyzjach i mediach społecznościowych opowiedział w Dzień Wschodzi Zbigniew Jurkowski Radny Miasta Lublin.