piątek, 15 grudnia 2017 r.

Artykuły sponsorowane

Styczniowy ranking lokat Direct.money.pl. Jaką lokatę założyć?

Dodano: 28 stycznia 2016, 01:00
Autor: Promocja

Początek roku to czas, gdy stawiamy sobie nowe wyzwania. Jedni chcą rzucić palenie papierosów, inni – schudnąć, a jeszcze inni planują zacząć oszczędzać. Należysz do ostatniej grupy? Pomoże ci profesjonalny ranking lokat.

Obok kont oszczędnościowych lokaty to najpopularniejsze produkty oszczędnościowe. Cieszą się największym zainteresowaniem klientów, bo ich oprocentowanie jest najatrakcyjniejsze spośród wszystkich produktów bankowych zaprojektowanych z myślą o oszczędzaniu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy[1], w ciągu ostatnich 7 lat wzrosła liczba Polaków, który rozpoczęli przygodę z oszczędzaniem. Jeżeli chcesz należeć do – wciąż elitarnego grona osób świadomie dysponujących posiadanym środkami finansowymi – to założenie lokaty może być pierwszym krokiem. Jak wybrać najlepszą wśród wielu produktów dostępnych na rynku? Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rankingiem lokat. Styczniowe zestawienie przygotował m.in. serwis Direct.money.pl.

Metodyka rankingu – co autorzy wzięli pod uwagę?

By przygotować zestawienie najlepszych lokat za styczeń, 4–5 stycznia pracownicy serwisu Direct.money.pl (http://direct.money.pl/sekcje/ranking-lokat-styczen-2016/) porównali oferty 30 banków dostępne na ich stronach internetowych. W zestawieniu zostały uwzględnione lokaty, które można założyć na zróżnicowany okres – od 1 do 24 miesięcy, i to bez względu na rodzaj oprocentowania, sposób ich założenia (przez internet, w oddziale) czy dodatkowe wymagania (np. konieczność założenia rachunku osobistego).

Przygotowując ranking lokat, pracownicy serwisu Direct.money.pl przeanalizowali depozyty na kwotę 5 tys. zł. Oprocentowanie w zestawieniu zostało podane w skali roku przed uwzględnieniem podatku Belki.

Lokata na 1, 3 czy 6 miesięcy?

Wiele banków ma w swoich ofertach lokaty krótkoterminowe, czyli na 1 lub 3 miesiące. Jeżeli chodzi o najkrótsze lokaty, to w tej kategorii najlepiej wypada Smart Bank, oferujący Lokatę na powitanie z oprocentowaniem stałym 4,00%. Mniej atrakcyjną ofertę, bo z oprocentowaniem stałym 3,50%, przygotował Euro Bank (lokata LOG-ujesz LOK-ujesz). Pierwszą trójkę zamyka oferta BOŚ Banku z EKOlokatą bez Kantów na wysokie 3% (oprocentowanie stałe 3,00%).

W porównaniu z zestawieniem sporządzonym przez Direct.money.pl w grudniu nie zmieniły się najlepsze oferty lokat na 3 miesiące. W czołówce w dalszym ciągu znajdują się: Lokata Happy Idea Banku i Lokata dla nowych klientów przygotowana przez mBank (obie z oprocentowaniem stałym 4,00%). Również na stałe oprocentowanie, ale w wysokości 3,50%, mogą liczyć ci klienci, którzy zdecydują się na Smart Lokatę na powitanie w Smart Banku.

Jeżeli poważnie podchodzisz do swoich noworocznych postanowień, to powinieneś zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty lokat na 6 miesięcy. Z rankingu przygotowanego przez Direct.money.pl wynika, że oferta jest bardzo atrakcyjna. W pierwszej trójce lokat na pół roku znalazły się: Nowy Gatunek 4% na lokacie z aktywnym kontem Banku BPH (oprocentowanie stałe 4,00%), Lokata Power znajdująca się w ofercie Idea Banku (oprocentowanie stałe 3,00%) i e-Lokata Słoneczna III oferowana przez Getin Bank (oprocentowanie stałe 2,70%).

Oszczędzanie w nowym roku? Lokaty na 12 i 24 miesiące

Jeżeli chodzi o lokaty na cały rok, to oferty są zdecydowanie mniej atrakcyjnie – dobrze zastanowić się, czy założenie jednej z niżej wymienionych będzie rzeczywiście opłacalne. Najwyżej w zestawieniu znalazły się: Lokata Nr 1 Idei Banku (oprocentowanie stałe 2,75%), Smart Lokata Wibor dostępna w Smart Banku (oprocentowanie zmienne 2,61%) i Lokata Direct+Online Santander Banku (oprocentowanie stałe 2,60%).

Autorzy zestawienia Direct.money.pl nie zapomnieli o konsumentach zainteresowanych oszczędzaniem przez dłuższy czas. Podobnie jednak jak w przypadku lokat na rok oferty nie zachęcają wysokością oprocentowania. W tej kategorii najlepiej wypadły następujące produkty: Lokata Fair Play Idea Banku z oprocentowaniem stałym 3,00%, Lokata Standardowa dostępna w T-Mobile Usługi Bankowe z oprocentowaniem zmiennym 2,95% i Depozyt Plus przygotowany przez Toyota Bank z oprocentowaniem stałym 2,85%.

[1] Citi Handlowy, http://www.citibank.com/poland/kronenberg/polish/4026_2015-12-17.htm (dostęp 19.1.2016).

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!