niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Ulga dla zmęczonych oczu

Dodano: 17 grudnia 2015, 01:00
Autor: Promocja

W wielu polskich miastach cierpi się w tym okresie roku z powodu smogów i generalnie zanieczyszczenia powietrza. Skutki tego są bardzo złożone – część z nas dotyka ból i drapanie w gardle, inni cierpią na ogólne osłabienie organizmu, a jeszcze inni skarżą się „jedynie” na podrażnienia spojówek i suchość oczu. Zanim jednak w proteście przeciw szkodliwemu powietrzu wyprowadzimy się na wieś, sprawdźmy lepiej, jakie mogą być jeszcze inne źródła problemów z oczami. Oraz jak można ten problem rozwiązać.

Czynniki środowiskowe

Twoje oczy są bardzo delikatnym narządem. Łatwo ulegają przesuszeniu na skutek bardzo różnych czynników. Faktycznie jednak najczęściej można za to winić typowe zjawiska pogodowe, takie jak: niskie lub bardzo wysokie temperatury, mróz, zbyt mała wilgotność powietrza, silny wiatr. Suche oczy to także częsty efekt zmniejszonej wilgotności w domu na skutek działania centralnego ogrzewania. Podobnie też działać będzie na nie źle ustawiona klimatyzacja. Oczywiście, obawy tak zwanego suchego oka są też charakterystyczne dla zanieczyszczeń atmosfery w dużych miastach.

Choroby i zmiany hormonalne

Mało kto jednak wie, że za suche oczy mogą też odpowiadać pewne czynniki wewnętrzne. Są to na ogół konkretne choroby – na przykład cukrzyca czy reumatyzm. Źródłem problemu bywa też zażywanie pewnych leków (w tym pigułek antykoncepcyjnych), wiek okołomenopauzalny, oraz… ciąża.

Praca, praca

To jeszcze nie wszystko. Jeśli Twoje oczy są przesuszone, podrażnione, często cię szczypią i do tego masz jeszcze na dodatek mniejsze lub większe problemy z widzeniem, może za to odpowiadać… przepracowanie. Praca jest w ogóle wrogiem naszego narządu wzroku – oczy męczą się już po kilku godzinach siedzenia przy komputerze, nadwyręża je również podróżowanie pociągiem, samochodem lub samolotem (szczególnie nocą). Jeśli zaś czujesz, że masz ciągle suche oczy, sprawdź, jak działa klimatyzacja w Twoim miejscu pracy. Zwykle silnie przesusza ona powietrze, co dodatkowo potęguje uczucie wysuszenia oraz zaczerwienienie spojówek.

Jak sobie z tym poradzić?

Wydawać by się mogło, że niewiele możemy zrobić dla oczu – wszak mało kto tak naprawdę myśli o przeprowadzce za miasto, a i zmiana lub porzucenie pracy to dziś sprawa dość ryzykowna. Podobnie niewiele można poradzić na konieczność leczenia się i zmiany hormonalne związane z ciążą. Czy jednak jesteśmy już na zawsze skazani na suche oczy? Na szczęście nie jest tak źle – przypadłość tę można z powodzeniem leczyć objawowo, niejako od zewnątrz. Pomocne są tu wszelkiego rodzaju krople do oczu, także te dostępne bez recepty i przeznaczone specjalne dla osób pracujących przy komputerze. Trzeba je stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami na etykiecie – wtedy staną się dla nas prawdziwą ulgą od uczucia suchości. Pracując dużo z komputerem (lub innym podobnym urządzeniem, jak również z książkami i wszędzie tam, gdzie trzeba dużo czytać i pisać w pracy) warto wreszcie robić sobie regularne, krótkie przerwy, podczas których nasz wzrok powinien się dla odmiany koncentrować na dalszych obiektach (na przykład na widoku za oknem). To nie tylko da ulgę zmęczony oczom, ale i zmusi nasz narząd wzroku do pracy, efektywnie poprawiając lub przynajmniej zachowując obecną ostrość widzenia.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!