niedziela, 17 grudnia 2017 r.

Kraj Świat

Kolorowe wyspy Europy

Dodano: 25 stycznia 2016, 03:00

Nasz kontynent mieni się wieloma barwami – zobacz, jakie kolory reprezentują słynne wyspy Europy.

Słoneczna Sycylia

Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się na dźwięk nazwy tej wyspy, to wulkan Etna. Faktycznie, ten największy i najwyższy stożek wulkaniczny w Europie to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a obszar wokół niego to park regionalny, gdzie spotkamy wiele niezwykłych okazów flory i fauny. Sycylia może poszczycić się największą ilością dni słonecznych w roku w Europie, dzięki czemu rosnące tu warzywa i owoce – w tym słynne sycylijskie pomarańcze – są niezwykle słodkie i aromatyczne. Wyspa znana jest również z długich plaż i historycznych miejsc, jak Dolina Świątyń, gdzie znajdziemy m.in. świątynie Zeusa, Hery czy Heraklesa.

Białe Santorini

Wyspa, która czaruje – każdy, kto tam pojedzie pragnie wrócić na tę magiczną grecką wyspę, która swój niezwykły kształt zawdzięcza wybuchowi wulkanu w 1600 r. p.n.e., wskutek czego zapadła się środkowa część wyspy. Białe domy i niebieskie kopuły świątyń pozostawiają w pamięci niezapomniane wrażenie. Nigdzie indziej zachody słońca nie są tak malownicze – czerwone słońce odbijające się we wspomnianych białych domach, szczególnie w miasteczku Oia, to niesamowity widok. Wyspa jest przez niektórych badaczy uważana za zaginioną Atlantydę i stanowiła ważny ośrodek kultury minojskiej. Dużym zainteresowaniem cieszy się też czerwona plaża, który swój kolor piasku zawdzięcza skałom wulkanicznym. Koniecznie warto też zobaczyć Mesa Gonia – małą wioskę zwaną miastem duchów.

Pomarańczowa Majorka

Hiszpańska wyspa należąca do archipelagu Balearów może się poszczycić polskim akcentem – w latach 1838-39 przebywał tu Fryderyk Chopin, co upamiętnia muzeum jego imienia w Valdemossie. Majorka może się pochwalić przepięknymi piaszczystymi plażami, które ciągną się kilometrami, jaskiniami i zielonymi wzgórzami oraz zachwycającymi gajami pomarańczowymi, w których zapach tych owoców potrafi sprawić, że zapomni się o całym świecie. Stąd pochodzi też słynny likier pomarańczowy z Soller. Majorka to również raj dla turystów, którzy liczą na luksusowy wypoczynek i uprawianie sportów wodnych.

Lazurowe Capri

Uważana za jedną z najbardziej romantycznych, często nazywana jest także Wyspą Rozkoszy. Upodobali ją sobie słynni artyści i wielcy tego świata – Pablo Neruda, Cloude Debussy, George Bernard Shawn czy też Lenin i Maksym Gorki. Wyspa jest zamieszkana od starożytności, to tu cesarz Tyberiusz wybudował swoje słynne wille, gdzie odpoczywał na licznych ucztach i orgiach. Wielką atrakcją wyspy są groty, w tym odkryta w XIX wieku słynna Lazurowa Grota, zawdzięczająca swą nazwę kolorowi wody. Co ciekawe, była ona znana starożytnym, gdyż Tyberiusz zmienił ją w nimfeum, jednak potem przez setki lat była omijana – miejscowi uważali, że jest to nawiedzone miejsce.

Zielony Mljet

Chorwacka wyspa położona na Adriatyku jest jedną z największych atrakcji turystycznych Dubrownika. Wyspa jest zamieszkała już od około 4.000 lat przed Chrystusem, a około II wieku p.n.e. panowanie na niej przejęli Rzymianie, czego dowody znajdujemy do dziś w postaci takich zabytków jak np. willa gubernatora. Warto wspomnieć, że aż 72% powierzchni wyspy stanowią lasy, a do charakterystycznych widoków należą liczne jeziora i jaskinie. Dla turystów istotną informacją może być też fakt, że wody okalające Mljet należą do najczystszych na świecie.

Szmaragdowa Sardynia

Ta wyspa szczyci się mianem antydepresyjnej – zamieszkuje ją wielu aktywnych i zdrowych stulatków. Sardynia to miejsce, gdzie znajdziemy każdy rodzaj plaży – zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, białe i czerwone. Sami Włosi twierdzą, że to właśnie tu są najpiękniejsze plaże Włoch, a nawet całego świata, a ich liczba sprawia, że trudno wskazać najlepszą. Wymieńmy choćby słynną Costa Smeraldę – Szmaragdowe Wybrzeże, które swą nazwę zawdzięcza niesamowitemu kolorowi wody. Wyspa jest atrakcyjna także ze względów historycznych – znajdziemy tu najwięcej śladów kultury Kartagińczyków, w tym świątynię boga Baala. Wciąż niewiele wiadomo o starożytnych Nuragijczykach, pierwotnych mieszkańcach wyspy, jednak można tu podziwiać zbudowane przez nich nuragi, czyli stożkowe wieże z kamiennym ołtarzem. Warto również wspomnieć, że Sardynia to również pretendentka do miana zaginionej Atlantydy.

Wielobarwne Rodos

Wyspa, którą upodobały sobie motyle – to tu znajduje się słynna Dolina Motyli, gdzie miliony owadów przesiaduje na okolicznych drzewach i skałach. To miejsce, gdzie człowiek uczy się szacunku i pokory w stosunku do przyrody – podczas zwiedzania doliny wyznaczoną trasą obowiązuje bezwzględna cisza, by nie płoszyć zwierząt. Ale Rodos to również jedno z najsłynniejszych miast starożytności, które leżało pod panowaniem Rzymian, a tamtejszy kościół założył sam św. Paweł. To tu znajdował się jeden z siedmiu cudów świata – Kolos Rodyjski. Wyspa to także widoki rodem z pocztówek i bliskie sąsiedztwo z Marmaris, turecką miejscowością turystyczną oraz mekka windsurferów.

 

 

Planując wakacje 2016, pomyśl nad zwiedzeniem chociaż jednej z wysp – Europejczycy mogą poszczycić się niesamowicie urokliwymi miejscami – warto je zwiedzić i poznać bogactwo i wielobarwność naszej kultury.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!