sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Targowiska za pieniądze z UE w Kraśniku i Turce stoją puste

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2015, 20:30

W Kraśniku targowisko zbudowane dzięki pieniądzom z Unii pięć dni w tygodniu świeci pustkami. Z kolei w podlubelskiej Turce, gdzie jest podobny problem, urzędnicy zastanawiają się nad zmianą przeznaczenia - z targowiska na parking strzeżony

- Od 1 stycznia zrezygnowaliśmy z handlu na nowym targowisku w Kraśniku - przyznaje Małgorzata Solis, która przy ul. Fabrycznej miała wynajęty boks, a w nim sklep z owocami i warzywami z własnego gospodarstwa. - Nie było sensu prowadzić dłużej handlu w tym miejscu. Zwłaszcza, że odbywał się tylko w soboty i niedziele. A słyszałam, że w mieście ma powstać nowy supermarket.

Kraśnik ma zacząć od nowa

Targowisko w sąsiedztwie Fabryki Łożysk Tocznych i Tsubaki-Hoover miasto wybudowało w ramach rządowego programu "Mój rynek”. Głównym celem takich bazarów powstających w całej Polsce było skrócenie drogi od producenta do konsumenta. W Lubelskiem przy wsparciu funduszy unijnych powstało 18 takich targowisk, m.in. w gminach: Opole Lubelskie, Niemce, Janów Podlaski, a także w miastach - poza Kraśnikiem również w Hrubieszowie i Włodawie.

- Kwota przyznanej pomocy ze środków EFRROW (Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - red) wyniosła 15 561 071, a po przetargach uległa zmniejszeniu do 12 656 769 zł - wylicza Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Jednak nie wszędzie targowiska zdały egzamin. Na nowy targ w Kraśniku mieli się przenieść kupcy z ul. Balladyny. Z tego też powodu urzędnicy do części "unijnej” dobudowali "miejską”. Niewielu to przekonało. Kupcy poskarżyli się do ministra rolnictwa, że handel jest tylko w weekendy. W rezultacie latem ubiegłego roku kontrolę w Kraśniku przeprowadzili m.in. inspektorzy z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Nie dopatrzyli się nieprawidłowości w realizacji projektu. Mieli jednak wątpliwości, czy budując i oddając handlowcom targowisko, w pełni osiągnięto zamierzony cel.

- Zgodnie z regulaminem, targowisko jest czynne codziennie w godz. 6-17. Kontrolujący stwierdzili, że działalność handlowa na targowisku jest prowadzona wyłącznie w soboty i niedziele - napisał w odpowiedzi na nasze pytania o wyniki kontroli Edmund Bożeński, dyrektor Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Inspektorzy zobowiązali kraśnicki magistrat do poprawy funkcjonalności targowiska. Ratusz ma na nowo szukać najemców i to jeszcze przed wiosennym sezonem.

- W styczniu sprawdzaliśmy, czy dotychczasowi handlowcy zostają. W tym miesiącu będziemy wiedzieć, iloma wolnymi miejscami jeszcze dysponujemy. W marcu ogłosimy nabór dla chętnych - zapowiada Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.

Parking na targowisku

Podobne problemy mają też inne gminy. Okazało się, że np. lokalizacja targowiska w podlubelskiej Turce, na osiedlu Borek, nie była dobrym pomysłem. - Jeszcze trzy miesiące od uruchomienia targowiska byli kupcy - przyznaje Wiesław Szajewski, sekretarz gminy Wólka. - Później mieli za wysokie ceny w porównaniu z tymi, które oferowały sąsiednie sklepy.

Efekt jest taki, że ogrodzone i ładnie urządzone targowisko świeci pustkami. Gmina ma nowy pomysł na wykorzystanie tego miejsca. - Chcemy, aby powstał tam parking strzeżony - dodaje Szajewski. - W tej sprawie musimy skonsultować się jeszcze z Urzędem Marszałkowskim.

Z kolei w Ludwinie (powiat łęczyński) targowisko "Mój rynek” jest czynne wyłącznie w soboty. - Robiliśmy to targowisko z myślą o turystach, którzy jadą nad jeziora - mówi Paweł Zdunek z Urzędu Gminy w Ludwinie. - U nas zima to martwy czas, w lecie jest więcej i kupców, i klientów. Tegoroczny sezon chcemy zacząć wcześniej, jeszcze przed Wielkanocą. Zorganizujemy kiermasz świątecznych produktów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Turka targ Kraśnik
Greg
Gość
sram
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Greg
Greg (23 lutego 2015 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie rozumiem o co chodzi w tym artykule. Ja byłem i w sobotę i w niedzielę na tym targu w Kraśniku i nie było gdzie palce włożyć. Problem tkwi chyba w bezradności obecnych władz co do likwidacji starego targowiska. Obecnie jest bałagan i działają oba stare i nowe targowisko. Stare dla tego, że miasto nie chce pewnie wypłacić odszkodowań za postawione przez sprzedawców baraki, a na nowym targowisku baraków pewnie stawiać nie można. Bezradność czy nierząd???

Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2015 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wiem o co ci chodzi?przecież dobrze napisał koleś.ja ci napisze jeszcze raz'większość PIS-owców,to sa dzieci komunistów pod przykrywką!!I taka jest prawda!!!a my jako społeczeństwo ich wybieramy!!!

A ja powiem jeszcze bardziej prawdziwie i dosadnie: wszyscy PiSowcy (ale przedstawiciele innych ugrupowań POdobno też, ale o tym cicho sza) są dziećmi swoich matek i ojców! Powiem więcej: do ich powstania przyczynił się ojciec płci męskiej i matka płci żeńskiej! A przecież teraz to pase' , niemodne, zaściankowe i ciemnogrodzkie!!!!!

No, co innego, jakby jakiś taki działacz miał rodziców tej samej płci... Ale oni nie! Tak tradycyjnie! I już! Taka jest prawda!

I zdjęcia z tymi niemodnymi rodzicami są jako dowód!

I my takich wybieramy!!! A przecież są beeeee!

Rozwiń
sram
sram (18 lutego 2015 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Łoj, głupiś ty, głupiiii...silisz się na jakąś mądrość, a nawet zdania porządnie sklecić nie potrafisz....

O jakimkolwiek merytorycznym sensie wypowiedzi nawet pomarzyć nie ma co...

Nie wiem o co ci chodzi?przecież dobrze napisał koleś.ja ci napisze jeszcze raz'większość PIS-owców,to sa dzieci komunistów pod przykrywką!!I taka jest prawda!!!a my jako społeczeństwo ich wybieramy!!!

Rozwiń
gość
gość (17 lutego 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a w starym kraśniku kiedy taki nowy targ stanie?proponuję  nad zalewem

Rozwiń
gośćy
gośćy (15 lutego 2015 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name="emeryt:)" post="999852" timestamp="1423846239"]Łoj, głupiś ty, głupiiii...silisz się na jakąś mądrość, a nawet zdania porządnie sklecić nie potrafisz....
O jakimkolwiek merytorycznym sensie wypowiedzi nawet pomarzyć nie ma co...[/quoHBOo.
Och emerycie jakże merytoryczną jest twoja odpowiedź! Jeśli jesteś z Kraśnika to wiesz co 30 lat temu robiła większość tych co teraz maszerują z hasłem Polsko obudź się. A co do pzperowskiej przeszłości pisowskich władz to w jakiej partii działali rodzice obecnych Krasickich włodarzy? Są zdjęcia, archiwa,jest ludzka pamięć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!