sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już informować o planowanej kontroli

Dodano: 21 stycznia 2016, 17:33

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już informować przedsiębiorców o planowanej kontroli. Dotychczas musiała to robić z tygodniowym wyprzedzeniem.

– Chodzi o przyjęcie, że Konwencja nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców objętych zakresem działania PIP – powiedziała Danuta Rutkowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy. – Ze względu na to inspektor pracy nie będzie musiał stosować niektórych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, np. zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli. Ma to na celu zapewnienie maksymalnej skuteczności działania organów PIP – tłumaczyła. 

Co na to przedsiębiorcy? – Naszym zdaniem zmiana przepisów nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Jako Konfederacja Lewiatan oczywiście chcielibyśmy, żeby była większa skuteczność działań inspekcji, bo to podnosi z kolei konkurencyjność przedsiębiorstw. To jednak nie jest dobry sposób, żeby to osiągnąć – mówi Dariusz Jodłowski, prezes Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan. – Nie zawsze będzie tak, że w momencie kontroli pracodawca będzie do dyspozycji inspektora, a także nie zawsze musi mieć gotową dokumentację. Do jego głównych zadań należy przecież prowadzenie firmy, a nie przygotowywanie dokumentów do kontroli.

Jodłowski dodaje, że zapowiedź kontroli dawała pracodawcy czas na prawidłowe przygotowanie się w tym zakresie.

– Nie powinno się z góry zakładać złej woli przedsiębiorcy i łamania praw pracowniczych. Właściciel firmy może być jednocześnie np. zaopatrzeniowcem, przedstawicielem handlowym czy szefem produkcji, więc w momencie kontroli inspektor może go nie zastać – zauważa Jodłowski. – Dotyczy to szczególnie małych firm. Takie zmiany idą w kierunku zbyt dużej restrykcyjności, a nie profilaktyki i poprawy warunków pracy.

Obowiązek zawiadamiania o kontrolach wynikał z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która w 2009 r. została rozszerzona o ograniczenia prowadzenia różnego rodzaju kontroli u przedsiębiorców. Wprowadzono wtedy m.in. obowiązek pisemnego zawiadamiania o zamiarze ich przeprowadzania siedem dni wcześniej.

Kontrole PIP bez uprzedzenia były możliwe jedynie wtedy, kiedy istniało podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, albo w sytuacji podejrzenia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracujących.

Czytaj więcej o: praca Państwowa Inspekcja Pracy
Gość
xymena
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Polsce najlepiej nie zakładać własnych firm, bo jest coraz gorzej...

Taaa, kolejny biznesmen co to chciał jechać na "czarnuchach"

Rozwiń
xymena
xymena (23 stycznia 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W takim razie zapraszamy do pseudo firemek geodezyjnych. Tu każy robi na czarno- wystaczy pomyśleć jak kotś sam przerabia 250 zleceń w rok. Czysta patologia.

A firmy sprzątające ?

Dyrektorzy pozwalniali sprzątaczki, a na ich miejsce wpuścili kolesiów z firemkami sprzątającymi, gdzie większość pracowników nie ma żadnej umowy i zarabiają grosze.

Ludzie ! Powstańcie z kolan i zacznijcie sami walczyć z patologią.

Biznesmeni jęczą, że bida, a zobaczcie jak wielu z nich bzyka coraz to młodszą kobitkę. Te rozwody, alimenty, to za wasze pieniądze. Wypasione fury, wille dla kolejnych żon i dorastających dzieci, to też z waszych pieniędzy.Walczcie o swoje ! Kablujcie tych cwaniaków gdzie tylko się da. Niech wreszcie będzie zdrowa konkurencja na rynku pracy.

PiS ma władzę absolutną, więc niech wreszcie zrobi z tym porządek i na przykład wprowadzi taki przepis, że będzie się należała nagroda pieniężna dla pracownika który wskaże pracodawcę i pomoże udowodnić odpowiednim organom zatrudnianie na czarno.

Może nawet jest sens stworzyć specjalny wydział operacyjny Inspekcji Pracy mający uprawnienia zbliżone do Policji, czy CBA.

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce najlepiej nie zakładać własnych firm, bo jest coraz gorzej...
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za debil wymyślił powiadamianie o kontroli?
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 07:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takim razie zapraszamy do pseudo firemek geodezyjnych. Tu każy robi na czarno- wystaczy pomyśleć jak kotś sam przerabia 250 zleceń w rok. Czysta patologia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!