niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Zamiast budżetu obywatelskiego, 600 tys. zł dla szpitala. Radny: Złamali regulamin

Dodano: 21 grudnia 2015, 12:01

Szpital w Puławach dostanie od miasta 600 tysięcy złotych, o których przeznaczeniu początkowo w głosowaniu mieli decydować mieszkańcy. Tak się jednak nie stało, a miejski radny zarzuca złamanie regulaminu w tej sprawie.

– Żaden z głosowanych w ramach III edycji budżetu obywatelskiego projektów ogólnomiejskich nie dotyczył przekazania 600 tysięcy złotych dla powiatu puławskiego ze wskazaniem SP ZOZ, w związku z jego trudną sytuacją finansową. W związku z tym projekt taki nie może odzwierciedlać woli mieszkańców i nie ma nic wspólnego z jasną i czytelną przesłanką umowy społecznej, jaką jest budżet obywatelski – pisze do prezydenta radny Paweł Maj.

W głosowaniu na budżet obywatelski w Puławach mogło dość do nieprawidłowości. W trakcie głosowania internetowego pojawiły się sygnały od osób, które twierdziły, że nie mogą oddać głosu. Po wpisaniu swoich danych dowiadywały się, że ich głos został już oddany. Tych wątpliwości nie potwierdziło jednak policyjne postępowanie. Powód? Nie zgłosił się nikt, kto złożyłby doniesienie w tej sprawie.

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów, ponad 4 tysiące, zdobył projekt dotyczący remontu dziecięcego oddziału obserwacyjno-zakaźnego w SP ZOZ. Jednak szpital stoi obecnie w przededniu dużej reformy, która polega na łączeniu ze sobą różnych oddziałów. W związku z tym wydanie środków na remont jednego z oddziałów, biorąc pod uwagę możliwość konieczności jego przebudowy, mogło być ryzykowne.

Właśnie dlatego radni z komisji ds. budżetu obywatelskiego zdecydowali o anulowania głosowania i przekazaniu pieniędzy jako pomoc dla powiatu puławskiego na rzecz szpitala – ale bez wskazywania na co mają być przeznaczone. Decyzję taką poparł prezydent Janusz Grobel.

Radni wzięli pod uwagę nieprawidłowości wykryte w trakcie głosowania internetowego, ale także niepokojący stan finansów zadłużonego puławskiego szpitala.

To nie przekonuje jednak radnego Pawła Maja, który zwrócił się do prezydenta o prawne uzasadnienie podjętych decyzji. Jego zdaniem regulamin został złamany. – W żadnym punkcie uchwała nie dopuszcza przeznaczania części wydatków z budżetu Miasta Puławy na projekty nie biorące udziału w głosowaniu. W związku z powyższym uważam, że Pan Prezydent, ani Doraźna Komisja d/s Budżetu Obywatelskiego nie miała prawa przeznaczyć środków z projektu ogólnomiejskiego na inny cel, niż projekty złożone i poddane głosowaniu przez mieszkańców – stwierdza Paweł Maj.

Gość
Gość
Gość
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 grudnia 2015 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I właśnie o to chodzi że jak w tytule. To jest skandaliczny brak poszanowania prawa, a przede wszystkim mieszkańców, a właściwie własnych wyborców.
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2015 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dosłownie. fajnie że są ludzie co czytać umieją że zrozumieniem. Bo wystarczy przeczytać te stanowiska i sprawa jest jasna tak jak w tytule art.
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2015 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"michu (22 grudnia 2015 o godzinie 08:10)
a ty w ogóle umiesz czytać? gdzie tam mowa jest o unieważnieniu głosowania na projekty ogólnomiejskie. wróć do szkoły. wyraźnie napisane jest że na szpital w związku z trudną sytuacją SPZOZ. mogło być napisane że wracają do budżetu miasta jeśli już. ktoś fatalnie to zredagował!"Ale dokładnie tak jest napisane- komisja wnioskuje o nieuwzględnienie wyników- w przypadku nieuwzględnienia wg regulaminu środki wracają do budżetu miasta. Proceduralnie jest wszystko zgodnie z prawem.

Nie zgadzam się że proceduralnie jest zgodne z prawem. Komisja nie miała prawa zmieniać przeznczenia puli ogólnomiejskiej. Jedynym przypadkiem w którym komisja podejmuje decyzję który projekt wchodzi jest przypadek kiedy dwa projekty uzyskały taką samą ilość głosów i nie ma na nie wystarczających funduszy. Tu tak nie było.
Radzę wczytać się w regulamin a nie wprowadzać czytelników w błąd.
Rozwiń
cz
cz (22 grudnia 2015 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To była tylko opinia komisji. Stanowisko ogłosił Grobel http://www.um.pulawy.pl/g2/2015_12/22788_fileot.jpg Gdzie pada tu jest stwierdzenie o nieuwzglednieniu wyników  naszego głosowania???? Przestancie więc manipulowac i okradac nas mieszkanców Puław!

Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2015 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"michu (22 grudnia 2015 o godzinie 08:10) a ty w ogóle umiesz czytać? gdzie tam mowa jest o unieważnieniu głosowania na projekty ogólnomiejskie. wróć do szkoły. wyraźnie napisane jest że na szpital w związku z trudną sytuacją SPZOZ. mogło być napisane że wracają do budżetu miasta jeśli już. ktoś fatalnie to zredagował!" Ale dokładnie tak jest napisane- komisja wnioskuje o nieuwzględnienie wyników- w przypadku nieuwzględnienia wg regulaminu środki wracają do budżetu miasta. Proceduralnie jest wszystko zgodnie z prawem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!