poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Koalicja blokuje opozycję. Wojewoda swoje, radni swoje

Dodano: 26 kwietnia 2017, 08:04

Wojewoda poinformował radę o konieczności dostosowania składu komisji do stanu zgodnego aktualnym stanem faktycznym i prawnym
Wojewoda poinformował radę o konieczności dostosowania składu komisji do stanu zgodnego aktualnym stanem faktycznym i prawnym (fot. DW/Fundacja Wolności)

Czy radni gminy Sitno zignorowali nakaz wojewody? Chodzi o dopuszczenie do udziału w pracach komisji rewizyjnej przedstawiciela opozycyjnego klubu radnych. – Dążymy do konsensusu – zapowiada przewodniczący rady

O sprawie poinformowała wczoraj lubelska Fundacja Wolności. Jej przedstawiciele już w listopadzie ubiegłego roku zwrócili się do wojewody lubelskiego w sprawie komisji rewizyjnej rady gminy Sitno (pow. zamojski), w której pracach nie uczestniczy żaden z przedstawicieli jedynego opozycyjnego klubu radnych. Tworzy go czterech rajców. Po interwencji fundacji wojewoda poinformował radę o konieczności dostosowania składu komisji do stanu zgodnego aktualnym stanem faktycznym i prawnym.

Pomimo tych zaleceń na ostatniej sesji, która odbyła się 31 marca, nie doszło do wyboru przedstawiciela opozycji do składu komisji rewizyjnej. Przeciw zgłoszonemu kandydatowi głosowało 9 z 15 radnych. Był to już drugi przypadek, dlatego radni z klubu Rozwój Gminy Sitno – Gospodarność i Uczciwość, złożyli wniosek o przerwanie wyborów.

– Wybraliśmy inną kandydaturę niż poprzednim razem i ona znowu nie pasuje. Nie możemy się bawić w nieskończoność – mówił podczas obrad Władysław Wydmański.

– Koalicja stanowi swoje prawo, nie interesuje jej ustawa o samorządzie, ani decyzja wojewody – mówi nam z kolei Tomasz Biłant, reprezentujący opozycję – Przepisy mówią, że każdy klub ma prawo mieć swojego przedstawiciela w komisji rewizyjnej. To jest bezdyskusyjne, ale nie u nas, w radzie.

– W grudniu 2014 roku, kiedy zatwierdzono skład komisji, klub jeszcze nie funkcjonował. Kiedy został powołany, jego kandydat nie uzyskał poparcia większości radnych. Ale powinniśmy dążyć do konsensusu – odpowiada Krzysztof Klikicki, przewodniczący rady gminy. I dodaje, że jedną z przeszkód jest zapis w statucie gminy, według którego w komisji mogą zasiadać trzy osoby. – Chcemy zaproponować zmianę statutu gminy dotyczącą powiększenia liczby członków komisji. Taki punkt pojawił się w porządku obrad, które odbędą się w najbliższy piątek. Jeśli zostanie zatwierdzony, to będziemy głosować nad zgłoszoną kandydaturą.

Tymczasem Fundacja Wolności po raz kolejny napisała w tej sprawie do wojewody z wnioskiem o wyciągnięcie „konsekwencji prawnych wobec radnych, którzy łamią przepisy ustawy o samorządzie gminnym”.

– Pismo jeszcze do nas nie dotarło. Kiedy wpłynie, to będziemy je analizować – mówi Marek Wieczerzak, doradca wojewody. I dodaje: – Wojewoda jednak nie ma kompetencji, żeby wpływać na wyniki głosowania radnych. 

Czytaj więcej o: polityka wojewoda samorząd Sitno
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pełne wyniki sondażu Millward Brown SA : Platforma Obywatelska - 31 proc. (wzrost o 4 pp.) Prawo i Sprawiedliwość/Polska Razem/Solidarna Polska - 29 proc. (bez zmian) Kukiz’15 - 10 proc. (bez zmian) Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6 proc. (spadek o 2 pp.) Nowoczesna - 5 proc. (spadek o 3 pp.) Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 proc. (spadek o 1 pp.) Partia Wolność (wcześniej KORWiN) - 3 proc. ( spadek o 1 pp.) Partia Razem - 3 proc. (wzrost o 1 pp.) Ruch Narodowy - 1 proc. (wzrost o 1 pp.) Odmowa odpowiedzi - 2 proc. Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydował - 7 proc.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wojewodo - DAMY RADĘ! ZIELONE to przecież SPLEŚNIAŁE CZERWONE. Wymieciemy.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam głęboką nadzieję, że przy nadchodzących wyborach, ta śmieszna, prokremlowska, polityczna i niby ludowa cichodajka zniknie tak samo, jak kiedyś SLD.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten nadzór wojewody to jakby we mgle działał, a może tęskni do chłopców z PO i PSL!
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kaszaniak z komunistycznego ZSL za zniesieniem sankcji dla rosji - okupanta Krymu i Osetii. Pamiętajmy o tym w nadchodzących wyborach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!