Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w Zamościu (zdjęcia)

Takich obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego jeszcze nie było. Głównym organizatorem poniedziałkowych uroczystości był zamojski okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Po mszy świętej w Katedrze zamojskiej pod przewodnictwem bpa Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, uczestnicy przeszli pod pomnik AK, gdzie odbyło się m.in. wręczenie odznaczeń i apel poległych. Po południu w siedzibie delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzono konferencję naukową poświeconą akcji odbicia przez żołnierzy AK-WiN więźniów politycznych. Następnie pod zakładem karnym przy ul. Okrzei odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem członków stowarzyszeń rekonstrukcyjno-historycznych oraz młodzieży. Na koniec odsłonięto pamiątkową tablicę. Podczas ataku na zamojskie więzienia 8 maja 1946 żołnierze AK-WiN pod dowództwem Romana Szczura, ps. \"Urszula”, uwolnili ponad 300 osób.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama