Śpiew ptaków, rżenie koni, poranna rosa, dźwięki gitary, spokój i cisza… Bezcenne. Tak wpisali się do pamiątkowej księgi jedni z gości państwa Saranów z Rzeczycy. Małżeństwo od 5 lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Najlepsze w województwie lubelskim.
Agnieszka Antoń-Jucha
26.12.2011 17:26
– Gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej to ciężko byłoby rozpocząć taką działalność – przyznaje Maria
– Kolega nas namówił, żeby zająć się taką działalnością – opowiada Maria Saran, która od 2006 r. wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne \"Jędrzejówka” w Rzeczycy, 8 km od Kazimierza Dolnego. – Wyremontowaliśmy stary dom i tak się zaczęło. Mamy 4 pokoje, ok. 12 miejsc noclegowych. Jest też świetlica z dostępem do kuchni, plac zabaw, altana, basen dla dzieci, boiska.
– Są też zwierzęta: psy, koty i konie – dodaje Andrzej Saran. – Najczęściej odwiedzają nas goście z Warszawy, ale mieliśmy też obcokrajowców. Z Francji.
W ubiegłym tygodniu w lubelski Urząd Marszałkowski rozstrzygnął konkurs na najlepszą ofertę agroturystyczną. Gospodarstwo małżeństwa z Rzeczycy okazało się bezkonkurencyjne. – Chcemy, żeby nasi goście czuli się jak w domu – przekonuje właścicielka nagrodzonego gospodarstwa.
W tym roku mocną reprezentację miało Podlasie. – Jestem zakochany w tym regionie – przyznaje Arkadiusz Okoń z \"Uroczyska Zaborek” w Janowie Podlaskim, laureat pierwszego miejsca w kategorii na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej.
Nadbużańskim terenem zafascynowali się również właściciele gospodarstwa agroturystycznego z miejscowości Bubel Łukowiska. – Kiedy jeszcze mieszkaliśmy w Białej Podlaskiej kupiliśmy posiadłość nad Bugiem – wspomina Barbara Wróbel, która wspólnie z mężem prowadzi \"Dworek Łukowiska” - zwycięzcę w kategorii na najciekawszą ofertę gospodarstwa gościnnego. – Dworek prowadzimy już od 10 lat. Na rynku jest duża konkurencja, ale to dobrze, że powstają nowe ośrodki. Klienci mają, w czym wybierać.
– Jesteśmy jednym z niewielu regionów w Polsce, gdzie zachował się wiejski krajobraz – podkreśla Jadwiga Tatara, zastępcę dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. – Tu stykają się trzy kultury i tą różnorodność widać na każdym kroku, również w kuchni. Co ważne, mamy wielu kreatywnych mieszkańców. Nie kopiujemy pomysłów.
W naszym regionie działa ok. 500 gospodarstw agroturystycznych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 25.
Kategoria Najciekawsza oferta gospodarstwa agroturystycznego:
I miejsce: \"Jędrzejówka\" Marii i Andrzeja Saranów z Rzeczycy, gmina Kazimierz Dolny
II miejsce: \"Jaworowa Górka\" Moniki Nizio z Maciejowa Starego, gmina Wysokie
III miejsce: \"Przy stadninie, w dolinie rzeki Bug\" Czesławy Caruk z Janowa Podlaskiego
Kategoria Najciekawsza oferta gospodarstwa gościnnego:
I miejsce: \"Dworek Łukowiska\" Barbary i Adama Wróblów z Bubla Łukowisk, gmina Janów Podlaski
Wyróżnienie: \"Stokrotka\" Krzysztofa Łagowskiego z Suśca
Kategoria Najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej, którego elementem nie jest nocleg:
I miejsce: \"Uroczysko Zaborek\" Lucyny i Arkadiusza Okoniów z Janowa Podlaskiego
II miejsce: \"Olejarnia Świąteczna\" Tomasza Kostrubca z Ruszowa, gmina Łabunie
III miejsce ex aequo:m\"Wiosenny Wiatr\" Elżbiety i Władysława Kolendów z Woskrzenic Małych, gmina Biała Podlaska i \"Ośrodek Turystyki Zagrodowej Osada w Uściążu\" Renaty Karow z Uściąża, gmina Kazimierz Dolny
Wyróżnienia: \"Ośrodek Edukacji Regionalnej - Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie\",gmina Podedwórze i \"Muzeum Rowerów Nietypowych\" Józefa Konstantego Majewskiego z Puław
Podziel się
Oceń
Zaloguj się aby dodać komentarz.
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz.
Komentarze