Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital dostał urządzenie do hipotermii leczniczej noworodków

Urządzenie do hipotermii leczniczej noworodków trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Sprzęt przekazało Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego „I Ty możesz pomóc choremu dziecku”.
Szpital dostał urządzenie do hipotermii leczniczej noworodków

Autor: Maciej Kaczanowski

– Urządzenie stosuje się u noworodków od 36. tygodnia życia, w przypadku ciężkiej zamartwicy urodzeniowej w celu ochrony przed skutkami niedokrwienia-niedotlenienia mózgu – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik USD w Lublinie.

Hipotermia lecznicza polega na kontrolowanym schładzaniu organizmu poniżej temperatury fizjologicznej. Chodzi o ochronę ośrodkowego układu nerwowego i zmniejszenie powikłań z jego strony. Hipotermia lecznicza ma także zmniejszyć ryzyko zgonu.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej USD w Lublinie jest jedynym w województwie ośrodkiem referencyjnym dla leczenia noworodków w hipotermii. 

– Zdarza się, że u dwojga dzieci w jednym czasie zachodzą wskazania do stosowania hipotermii. Do tej pory posiadaliśmy tylko jedno urządzenie, stąd tak istotne jest dla nas przekazanie kolejnego – mówi Osińska. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama