Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmiany w lubelskich parafiach. Brak księży wymusza ruchy kadrowe. Na ratunek duchowni z dalekiej Afryki

Zmiany w zarządzie lubelskiej Caritas, nowy ekonom w seminarium, nowi proboszczowie, ale też zmniejszenie liczby wikariuszy. Decyzje personalne w lubelskich parafiach coraz częściej wymusza odczuwalny brak nowych księży
Zmiany w lubelskich parafiach. Brak księży wymusza ruchy kadrowe. Na ratunek duchowni z dalekiej Afryki
W kościołach archidiecezji lubelskiej pracuje ponad 500 kapłanów, w przyszłym roku do święceń przygotowuje się 10 diakonów

>>> Nowi proboszczowie w parafiach Archidiecezji Lubelskiej. Pełna lista nazwisk

Podczas piątkowego spotkania z kapłanami metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik zwrócił uwagę na fakt zmniejszającej się liczby alumnów, neoprezbiterów, ale i wikariuszy.

Mniej powołań

– W tym roku święcenia kapłańskie w archidiecezji lubelskiej przyjęło zaledwie kilku diakonów, a 8 lat temu, kiedy także uczestniczyłam w takiej uroczystości, było ich ponad 20 – mówi nam jedna z lubelskich parafianek.

Rzeczywiście: w 2011 r. neoprezbiterów, czyli nowo wyświęconych księży, którzy zostali skierowani do swoich pierwszych parafii było 21, zaś w tym roku – 5. Co więcej – 8 lat temu na emeryturę przeszło pięciu księży, w tym roku siedmiu.

– To już nie te czasy, kiedy święcenia przyjmowało po kilkudziesięciu młodych mężczyzn – mówi ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Ciągle jednak w kościołach archidiecezji pracuje ponad 500 kapłanów, w przyszłym roku do święceń przygotowuje się 10 diakonów.

Brak księży wymusza ruchy kadrowe. – W dziesięciu parafiach musieliśmy zmniejszyć liczbę wikariuszy i tak pewnie będzie w najbliższej przyszłości – poinformował abp Stanisław Budzik. 

– Wikariusze zabierani są z tych parafii, w których nie powoduje to istotnych zmian i perturbacji. Nie ma więc takich sytuacji, w których wierni mieliby utrudniony dostęp do posługi kapłańskiej i mamy nadzieję, że tak pozostanie – dodaje ks. dr Adam Jaszcz.

Jak podkreśla rzecznik archidiecezji, wielu z naszych kapłanów pracuje za granicą, a także w ordynariacie polowym. – To wszystko sprawia, że nie zawsze można obsadzić stanowiska wikariuszowskie w taki sam sposób, jak to miało miejsce w przeszłości – komentuje. Podkreśla, że w codziennej pracy duszpasterskiej chętnie pomagają księża emeryci oraz księża studenci z KUL, nawet ci „z dalekiej Afryki, którzy szybko uczą się języka polskiego”. A w razie potrzeby „z zagranicy powrócą kapłani, aby wesprzeć duszpasterstwo w diecezji”.

Ważne zmiany w parafiach i nie tylko

W miniony piątek w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej księża odebrali nominacje i zostali skierowani do nowych miejsc. Zmienią się m.in. wieloletni proboszczowie – w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli przechodzącego na emeryturę ks. prałata Jerzego Ważnego zastąpi ks. Mirosław Ładniak, znany przede wszystkim z organizacji Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę czy Lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Abp Stanisław Budzik przyjął też rezygnację ks. prałata Józefa Dziducha z pełnienia obowiązków proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, który również osiągnął wiek emerytalny. „Oficjalne przekazanie parafii Księdzu Kanonikowi Markowi Warchołowi nastąpi 25 sierpnia” – czytamy w ogłoszeniach parafialnych.

Natomiast ks. Robert Śliż został zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie i oddelegowany do tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy ul. Dożynkowej w Lublinie.

Arcybiskup mianował też m.in. nowego kapelana szpitala Jana Bożego. Został nim ks. Krzysztof Ciżmiński. Do tej pory był wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Lublinie.

Zmiany są też w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Zastępca dyrektora CAL ks. Marcin Grzesiak będzie pełnić teraz funkcję ekonoma Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Jego miejsce w Caritas zajmie ks. Paweł Tomaszewski, który pełnił wcześniej funkcję prefekta w Zespole Szkół im. św. Stanisław Kostki w Lublinie („Biskupiaka” – red.). Nowym prefektem mianowanym przez abp. Budzika został zaś ks. Michał Baiński.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama