Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 stycznia 2023 r.
15:22

Ranking "Perspektyw" 2023. Te szkoły uczą najlepiej w województwie lubelskim

0 A A
Matura w LO im. Unii Lubelskiej
Matura w LO im. Unii Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie jest najlepszą tego typu szkołą w całym województwie lubelskim – wynika z ogłoszonego właśnie rankingu Perspektywy 2023. W całej Polsce możemy się natomiast chwalić wynikami osiąganymi przez uczniów i nauczycieli Technikum Elektronicznego imienia Obrońców Lublina 1939 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Perspektywy to coroczny ranking najlepszych szkół. Miejsca, które zajmują w nim poszczególne placówki zależy od wyników jakie ich maturzyści osiągają z poszczególnych egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminów językowych na poziomie dwujęzycznym oraz wyniki 45 ogólnopolskich olimpiad. A to oznacza, że wyniki każdego roku mogą być inne i dalekie od siebie. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę miejsce zajmowane przez szkołę w kolejnych latach, można wskazać tendencję rosnącą lub spadkową.

Najlepsze ogólniaki w kraju

Najwyżej, bo na 25. miejscu w ogólnopolskim rankingu ogólniaków uplasowało się Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie. To gigantyczny awans, bo wcześniej szkoła ta zajmowała odpowiednio 70., 44. i 73. miejsce.

Kolejne na liście jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, ale w przypadku tej szkoły należy mówić już o wielkich stratach, bo w 2022 r. znajdowała się na 31. miejscu rankingu, a w 2021 – na miejscu 18.

Powody do zadowolenia ma „Unia”, czyli III Liceum Ogólnokształcące. W rankingu głównym znajduje się ona tym razem na miejscu 48. (awans z 56.). Zaledwie dwa oczka niżej, na miejscu 50. (awans z 66.) znajdujemy I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu. W pierwszej setce najlepszych ogólniaków w całej Polsce znajduje się też XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki (awans z miejsca 169. na 89.). W pierwszej dwusetce najlepszych szkół nagrodzonych złotymi tarczami uplasowały się także trzy lubelskie szkoły:

 • Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Wielkiego (136. z 548.)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego (152 z 99.)
 • V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie (195 z 318)

Ranking liceów - Perspektywy 2023

Nieco inaczej statystyka najlepszych wygląda w rankingu maturalnym liceów ogólnokształcących (dodatkowym kryterium wejścia szkoły do tego rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki). W pierwszej setce najlepszych placówek znajdujemy tam I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica (47. msc. z 46.), I Społeczne Liceum Ogólnokształcące um. Unii Europejskiej w Zamościu (49. msc z 56.), III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (49. z 61), Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie (65. z 110.) oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (100. ze 187.)

Z kolei w ogólnopolskim rankingu szkół olimpijskich (w oparciu o 46 ogólnopolskich olimpiad) 2023 znajdziemy 10 placówek z województwa lubelskiego. Są to:

 • Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie (miejsce 6 z 13)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie (miejsce 26 z 16)
 • III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (miejsce 39 z 45)
 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (miejsce 46 z 57)
 • Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie (miejsce 50 z 34)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju (miejsce 32 z 94)
 • I Społeczne Liceum Ogólnokształcące um. Unii Europejskiej w Zamościu (miejsce 86)
 • Technikum Elektronicznego imienia Obrońców Lublina 1939 roku (miejsce 91 z 58)
 • Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego (miejsce 125)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie (miejsce 159 z 190)

W rankingu wojewódzkim osiem pierwszych miejsc zajęły i złote tarcze otrzymały: „Królowa Jadwiga”, „Staszic”. „Unia”, „Unia Europejska” z Zamościa, „Biskupiak”, „Kazimierz Wielki”, „Zamoy” i „Piątka”. W pierwszej dziesiątece jest też Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie i IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

Ranking techników - Perspektywy 2023

W ogólnopolskim ranking główny techników 2023 największy sukces odniosło Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku, które zostało uznane za trzecią najlepszą szkołę w Polsce. To wspaniały wynik, który potwierdza bardzo wysoką jakość nauczania. W trzech poprzednich edycjach rankingu szkoła ta zawsze zajmowała miejsce piąte.

W pierwszej setce najlepszych tego typu szkół znajdujemy także:

 • Technikum Chemiczne (ZSChiPS) – pozycja 37 z 93
 • Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) z Lubartowa – pozycja 60 z 196
 • Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) z Lublina – pozycja 61 z 36
 • Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) z Puław – pozycja 68 z 40
 • Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) z Lublina – pozycja 76 z 139
 • Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) – pozycja 100 z 58

Nieco inna kolejność w przypadku rankingu maturalnego techników 2023. Na miejscu 7. znajdują się „obrońcy Lublina”, a kolejną szkołą z naszego województwa są dopiero lubartowskie Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) na miejscu 35., Technikum Chemiczne (ZSChiPS) na 55., Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) z Puław z lokata 61. W pierwszej setce uplasowało się też lubelskie Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) (miejsce 73.), Technikum nr 2 (ZS nr 2) z Kraśnika (miejsce 78.) oraz Technikum (ZS im. A. Naruszewicza) z Janowa Podlaskiego (miejsce 79.).

W rankingu wojewódzkim najlepszych techników 2023 na pierwszym miejscu znajduje się Technikum Elektroniczne im. Obronców Lublina 1939 r., a na podium stają też lubelskie Technikum Chemiczne (ZSChiPS) i Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2). Na czwartym miejscu jest Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) z Lublina, a na piątym puławskie Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie). Szóste miejsce zajmuje Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) z Lublina. Siódme miejsce przypadło Technikum nr 3 (ZS nr 3) z Łukowa. Kolejne pozycje zajmują: Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów), Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego z Biłgoraja i Technikum (ZS im. A. Naruszewicza) w Janowie Podlaskim.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Randka z kulturą w SKENDE
11 lutego 2023, 10:00

Randka z kulturą w SKENDE

11 lutego w lubelskim SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88) odbędą się bezpłatne spotkania i pokazy pod hasłem "Randka z kulturą". Na dzieci i młodzież czekają m.in. ciekawe warsztaty i wspólna zabawa.

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni zajął wysokie 7. miejsce na liście najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce.

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Ludzie szukają małych aut miejskich z silnikiem benzynowym i najlepiej z automatyczną skrzynią biegów. W droższym segmencie królują SUV-y, a przebojem są Mazdy z serii CX.

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

O likwidację jednego z przejść dla pieszych przy ul. Sowińskiego prosi prezydenta Lublina jeden z miejskich radnych. Jak twierdzi, z takim wnioskiem zwracali się do niego okoliczni mieszkańcy.

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"
14 lutego 2023, 9:00

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza do udziału w czytelniczej akcji "Niech rozkwitnie miłość" - organizowanej w ramach Walentynek. Będzie można otrzymać wyjątkowe książki.

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

W tym roku rozpocznie się rekrutacja na nowy, pięcioletni kierunek studiów wojskowych w dęblińskiej Szkole Orląt. To inżynieria bezpieczeństwa powietrznego, która pozwoli podjąć służbę na stanowiskach związanych z obroną przeciwlotniczą i powietrzną.

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Odszedł w wieku 54 lat. Janusz Kowalczyk był ekspertem w zakresie państw wschodnich. Nie raz był na ogarniętych wojną terenach Ukrainy.

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu
10 lutego 2023, 18:00

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu

W piątek, 10 lutego o godz. 18 w Galerii w Pasażu (ul. Hutnicza 28a) odbędzie się wernisaż wystawy miniatur graficznych wykonanych w technice linorytu - "Pasażerowie sztuki 3".

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

W Kraśniku będzie można głębiej odetchnąć czystszym powietrzem. W lokalnej ciepłowni uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą, czyli słomą.

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lubartowskiego nanieśli w 2022 roku 977 niebezpiecznych punktów. Policjanci potwierdzili 678 z nich.

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

ACKiM Chatka Żaka prezentuje nową inicjatywę mającą na celu rozwój kultury studenckiej. W ramach akcji #twojachatka instytucja chce się stać miejscem, w którym będzie można się spotkać towarzysko, ale też pouczyć lub pracować. Przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można wykorzystać bezpłatnie udostępnione w tym celu przestrzenie.

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy chce uhonorować Janusza Daniluka, działacza sportowego, który zmarł w 2017 roku.

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

Pierwsze pacjentki oddziału położniczego w lubartowskim SP ZOZ urodziły w wodzie. To możliwe, bo szpital kupił specjalną wannę z aparaturą monitorującą stan dziecka i przebieg porodu.

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Nie tak końcówkę przygotowań do rundy wiosennej wyobrażali sobie kibice Motoru. W sobotę po sparingu ze Stalą Rzeszów trener Goncalo Feio miał sporo pretensji do MOSiR Bystrzyca. Dzień później zarzucił… prezesowi ekipy z Lublina, że utrudnia rozwój klubu. Paweł Tomczyk odpowiedział szkoleniowcowi za pośrednictwem mediów społecznościowych. A wszyscy zastanawiają się teraz, co z tego wyniknie?

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

57-letni mieszkaniec Lubyczy Królewskiej odebrał telefon z prośbą o wpłacenie 120 tys. zł kaucji. Pieniądze miały pomóc jego córce uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium