

Eksperymenty chemiczne, nowoczesne technologie i mobilna gra wspierająca dzieci z cukrzycą – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców Lublina podczas wyjątkowego pikniku naukowego. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek na Placu Litewskim.

Plac Litewski na jeden dzień zamieni się w tętniące życiem centrum nauki. W piątek, 24 maja, w godzinach od 12.00 do 18.00 odbędzie się piknik „Podziel się nauką”, organizowany przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe. Wydarzenie, skierowane do szerokiej publiczności – od dzieci po seniorów – ma na celu popularyzację nauki w przystępnej i atrakcyjnej formie.
Lubelskie uczelnie zapraszają
Do wspólnego dzielenia się nauką zapraszają największe uczelnie wyższe z Lublina: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji (WSPA) oraz Akademia Wincentego Pola. Każda z nich przygotowała interaktywne stoiska pełne eksperymentów, warsztatów i nowoczesnych technologii.
Ciekawe eksperymenty i fascynujące prelekcje
W programie znajdą się m.in. widowiskowe pokazy w ramach „Alchemii nauki” – uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. ciecz nienewtonowską, sztuczny śnieg i sztuczną krew. Dla najmłodszych przygotowano stoisko z LEGO, eksperymenty z suchym lodem oraz mikroskopy, przez które będzie można podglądać mikroskopijny świat.
Nie zabraknie także mobilnych atrakcji – na miejscu będzie dostępna gra edukacyjna „Gabi i Miki”, która w przystępny sposób wspiera dzieci z cukrzycą typu 1.
Na scenie pojawią się specjaliści z różnych dziedzin, którzy opowiedzą m.in. o tym, kiedy naprawdę warto wezwać pogotowie, jak reagować na spotkanie z kleszczem oraz jak dbać o bezpieczeństwo w naturze. Część warsztatów będzie łączyć teorię z praktyką – także w zakresie pasożytologii.
Technologia przyszłości i edukacja poprzez zabawę
Wśród nowoczesnych rozwiązań znajdą się m.in. pojazdy zasilane wodorem – to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji i innowacji. Piknik ma również na celu inspirowanie młodych ludzi do podejmowania wyzwań naukowych i odkrywania pasji.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny – niezależnie od wieku i zainteresowań.
