Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2025 r.
13:03

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu raka jajnika

(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Sztuczna inteligencja może lepiej od lekarzy diagnozować guzy jajnika. Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie naukowym „Nature Medicine”. Jego współautorem jest lubelski lekarz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profesor Artur Czekierdowski, lekarz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie jest współautorem artykułu, który pojawił się w prestiżowym czasopiśmie „Nature Medicine”. Wraz z naukowcami z Karolinska Institutet w Sztokholmie opracowali modele sztucznej inteligencji, które pomagają wykryć raka jajnika. Metodę przetestowano na ponad 17 tys. obrazów ultrasonograficznych uzyskanych dzięki przebadaniu 3 652 pacjentek, w tym 220 kobiet z Lubelszczyzny. Wyniki były analizowane przez naukowców z 20 szpitali z ośmiu krajów, łącznie przez 33 specjalistów i 33 lekarzy, którzy nie są ekspertami. Okazuje się, że USG wspomagane sztuczną inteligencją jest skuteczniejsze niż oko lekarza.

- Nowatorską cechą tego badania było to, że porównano zdolności predykcyjne i dokładność diagnostyczną metod sztucznej inteligencji, czyli programów komputerowych, które potrafią rozpoznawać układ cech w guzie i po prostu prognozować istnienie zmian złośliwych i niezłośliwych – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Czekierdowski z I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK nr 1.

- Jak się okazało w wynikach tych badań, sztuczna inteligencja okazała się lepsza mając skuteczność diagnostyczną na poziomie 86 proc. w porównaniu do ekspertów, którzy mieli około 82 proc. i do lekarzy, którzy nie są ekspertami na poziomie 77 proc. Jest to ważne dlatego, że ekspertów w badaniu ginekologicznym USG jest najwyżej 10 proc., a może nawet mniej. Lekarz, który wykonuje badanie USG, mając wątpliwości, będzie mógł skorzystać z podpowiedzi. Nie jest to wymuszanie decyzji klinicznych, jest to wspomaganie, a jak wiemy, sztuczna inteligencja jest praktycznie wszędzie. I jest szczególnie przydatna w analizie obrazów medycznych – dodaje profesor.

Lekarz podkreślił, że istnieje szansa, że ten model AI może być instalowany w aparatach USG i wspierać diagnostykę. Na to jednak będzie trzeba chwilę poczekać.

- To jeszcze nie jest przełom. Droga do wprowadzenia systemu sztucznej inteligencji jest dość długa. W tej chwili amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała około 1100 różnych programów na różnych urządzeniach medycznych, które są oparte o działanie sztucznej inteligencji. I te programy mogą być już wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie u nas też. Żeby program, o którym wspomniałem wcześniej mógł być wykorzystany, musi podlegać bardzo ścisłej weryfikacji w badaniach prospektywnych, co zajmie około trzech lat – informuje profesor Czekierdowski.

Badanie USG służy do wczesnego wykrywania guzów. Dzięki temu, leczenie jest mniej radykalne, a pacjentki nie tracą szans na urodzenie dziecka. Tak było w przypadku dwudziestokilkuletniej pacjentki, u której prof. Czekierdowski za pomocą nowoczesnego aparatu USG wykrył mikroguza.

- Jest to pacjentka, która nie była dotychczas w ciąży, pacjenta z wywiadem guza ograniczonej zdolności parę lat wcześniej, w wyniku czego wycięto jej jeden jajnik. Na tym etapie diagnostyki miała jeden jajnik. Profesor wykonując USG eksperckie zdiagnozował guz o bardzo małej wielkości. Jest to guz o wielkości 13 mm, co jest niespotykaną wielkością na tym etapie diagnostyki. Mogliśmy zakwalifikować pacjentkę do operacji oszczędzającej w tym typie nowotworu i zaproponować pacjentce wyłuszczenie tego guza z zachowaniem tkanki jajnika, co pozwoliło jej na zachowanie płodności i dalszą szansę posiadania dzieci – opowiada lek. med. Ernest Starek z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK nr 1.

- Dzięki tym nowoczesnym technikom i wiedzy zgromadzonej przez lata badań możemy, tak jak pan profesor Czekierdowski wykonywać badanie śródoperacyjne sondą transwaginalną, aby określić, w którym miejscu konkretnie jest zmiana. Zmiana pacjetki była tak mała, że nie było jej widać już wprowadzając kamerę do jamy brzusznej. Wykorzystaliśmy metodę endoskopii, a zabieg został wykonany drogą laparoskopową, mało inwazyjnie z wyłuszczeniem tego guza – wyjaśnia lekarz.

W Polsce corocznie diagnozuje się około 4 tys. nowych przypadków raka jajnika, około 3 tys. raków szyjki macicy i 6,5 tys. raków trzonu macicy. Największą liczbę nowotworów złośliwych u kobiet diagnozuje się w piersiach i jest to około 21 tys. przypadków.

Wycięty guz o wielkości 13 mm (fot. USK1)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty