Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

28 kwietnia 2023 r.
17:49

Elektryczny ciągnik daje radę? Wyjechał z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Podstawą był ogrodniczy, koreański ciągnik TYM TE40. Pierwotnie napędzał go 3-cylindrowy silnik diesla
Podstawą był ogrodniczy, koreański ciągnik TYM TE40. Pierwotnie napędzał go 3-cylindrowy silnik diesla (fot. Piotr Michalski )

Przez 90 minut pracy w trudnym terenie, z przyczepą załadowaną 1,5 -tonowym ładunkiem, wyczerpał jedynie 20 proc. baterii. Maszyna niebawem przejdzie pełne, obciążeniowe testy polowe. Doktor inż. Krzysztof Plizga z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wraz z firmą Automex z Gdańska, skonstruował elektryczny ciągnik rolniczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Naukowiec z fasonem podjechał pod główne wejście Wydziału Inżynierii Produkcji UP w Lublinie. Maszyna prawie bezgłośnie zatrzymała się.

– Jeszcze niedawno pod maską pracował 3-cylindrowy diesel. Dziś napędza go silnik elektryczny – mówi dr inż. Krzysztof Plizga z Katedry Energetyki i Środków Transportu na Wydziale Inżynierii Produkcji UP w Lublinie.

Pomysł skonstruowania ciągnika elektrycznego powstał kilka lat temu.

– Miałem przyjemność współpracować z jednym z moich studentów, Bartkiem Rachwałem, który pracował z lubelskim przedsiębiorcą Adamem Wiśniewskim przy konwersji rovera 75. W ramach obrony licencjatu, a później magisterki, analizował konstrukcję i współdziałał przy zmianie napędu spalinowego rovera 75 na samochód elektryczny. Projekt ten realizowany kilka lat temu, przysparzał wtedy dużo trudności. Jednakże na tej kanwie powstał pomysł skonstruowania elektrycznego ciągnika. W 2015 roku rozpocząłem prace projektowe nad tym pomysłem – mówi dr Plizga.

Dr inż. Krzysztof Plizga z Katedry Energetyki i Środków Transportu na Wydziale Inżynierii Produkcji UP w Lublinie (fot. Piotr Michalski)

Podstawą był ogrodniczy, koreański ciągnik TYM TE40. Pierwotnie napędzał go 3-cylindrowy silnik diesla. Motor z zapłonem samoczynnym zniknął, a w jego miejsce zamontowano indukcyjny silnik elektryczny.

Porównanie parametrów przemawia za napędem elektrycznym.

– Moc znamionowa silnika elektrycznego zastosowanego do napędu ciągnika wynosi 33 kW (około 44,87 KM), przy prędkości znamionowej 3400 obr/min. Natomiast moc znamionowa silnika spalinowego zastosowanego oryginalnie w ciągniku wynosiła 38 KM, przy prędkości obrotowej 2700 obr/min – porównuje dr Plizga.

Ale to nie koniec, bo w zastosowaniach rolniczych nie moc, a moment obrotowy jest ważny. – Moment znamionowy silnika elektrycznego wynosi 93 Nm (maksymalny 250 Nm) przy 120 Nm silnika spalinowego – dodaje naukowiec z UP w Lublinie.

Zapewne zaraz padnie pytanie, a jak z pojemnością baterii, na jak długo wystarczy energii podczas pracy w polu, terenie? Pojemność baterii trakcyjnej wynosi 33,2 kWh. Baterie zostały „przeszczepione” z volkswagena serii ID.

 – Ciągnik nie przeszedł jeszcze pełnego cyklu testów. Zabraliśmy go w teren, do szkoły rolniczej w Kijanach. Podpięliśmy przyczepę z 1,5-tonowym ładunkiem i pojechaliśmy w dość trudny, luźny teren. Po 90 minutach pracy bateria rozładowała się o 20 proc. pojemności. Nieznany jest jeszcze czas pełnego rozładowania baterii, zależnego od obciążenia ciągnika, ze względu na nie przeprowadzenie jeszcze dłuższych testów polowych. Takie są już zaplanowane – dodaje dr Plizga.

– Odczucia z jazdy tym ciągnikiem, są jak w elektryku. Moment jest dostępny od zera. Czysta frajda, bez spalin i klekotu diesla – opowiada dr Plizga.

(fot. Piotr Michalski )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium