Jesteś tu: Strona główna Matura 2013 Artykuł

Matura 2013 odpowiedzi - matematyka rozszerzona i polski rozszerzony

Dodano: 10 maja 2013, 12:42 Autor:

W piątek matura 2013 z matematyki i polskiego - poziom rozszerzony. Odpowiedzi oraz arkusz dostępne będą na naszej stronie.

Matura 2013 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzona zostanie w piątek 10 maja po południu; tego samego dnia rano maturzyści napisali maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Terminy egzaminów:


Języki

Matura 2013 z niemieckiego - 21 maja

Matura 2013 z rosyjskiego - 23 maja,

Matura 2013 z francuskiego - 24 maja

Matura 2013 z hiszpańskiego - 27 maja

Matura 2013 z włoskiego - 28 maja

Na 16 maja wyznaczono egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego. Rano przeprowadzane będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2013 z Wiedzy o Społeczeństwie (rano), filozofii - 13 maja (rano i po południu)

Matura 2013 z chemii (rano) i geografii (po południu) - 14 maja

Matura 2013 z biologii (rano) i historii (po południu) - 17 maja

Matura 2013 z fizyki i astronomii (rano), łacińskiego i kultury antycznej (po południu)

Matura 2013 z informatyki (rano) i historii sztuki (po południu)

W środę 15 maja nastąpi jednodniowa przerwa w sesji maturalnej w związku z żydowskim Świętem Tygodni - Szawuot, zwanym też Świętem Żniw. Przy ustalaniu terminów egzaminów zewnętrznych Centralna Komisja Egzaminacyjna musi bowiem uwzględniać wszystkie święta religijne, podczas których szkoły mogą mieć dni wolne od zajęć.

Dodatkowe terminy pisemnych egzaminów maturalnych Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła na dni 3-19 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 27 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 26-30 sierpnia.

Matura 2013 matematyka - co było na egzaminie podstawowym - odpowiedzi


Maturzyści, którzy w środę pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności, znajomością własności funkcji oraz figur geometrycznych.

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów - który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna - 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz dziewięć zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.

Część zadań dotyczyła rozwiązywania równań i nierówności oraz układów równań. Maturzyści mieli rozwiązać np. równanie wielomianowe oraz nierówność kwadratową. Należało wykazać się umiejętnością obliczania odległości między punktami w układzie współrzędnych oraz znajomością własności figur geometrycznych, np. obliczyć obwód rombu mając dane dwa punkty A=(-1,2) oraz B=(5,-2), które są sąsiednimi wierzchołkami tego rombu. W innym zadaniu należało obliczyć odległość między środkami dwóch okręgów, mając dane ich równania.

Część zadań dotyczyła funkcji, m.in. własności funkcji liniowej, kwadratowej, odczytywania własności funkcji z wykresu oraz znajomości przekształceń wykresów funkcji. W jednym z zadań trzeba było wskazać współrzędne wierzchołka paraboli o równaniu y=-3(x-2)2+4, w innym należało określić znaki współczynników a oraz b na podstawie wykresu funkcji liniowej y=ax+b.

Tegoroczny egzamin wymagał od maturzystów znajomości takich pojęć jak wartość bezwzględna, logarytm, średnia arytmetyczna, mediana, ciąg arytmetyczny, geometryczny oraz umiejętności dowodzenia. Jedno z zadań brzmiało: udowodnij, że dla dowolnych liczb rzeczywistych x y z takich, że x+y+z=0, prawdziwa jest nierówność xy+yz+zx

Maturzyści mieli też rozwiązać zadania dotyczące brył, np. obliczyć objętość ostrosłupa czy wyznaczyć w graniastosłupie długość krawędzi podstawy. Na egzaminie było również zadanie tekstowe dotyczące prędkości pociągów, w którym należało zapisać równania opisujące zależności pomiędzy czasami, w których pociągi pokonały daną odległość oraz ich prędkościami.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.

Zobacz też

Matura 2013Matura 2013 z matematyki [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • matura 2013
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak ci poszła matura z języka angielskiego?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2805.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.