Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Naukowcy ostrzegają: Solarium jest śmiertelnie niebezpieczne

Solaria mogą zabić - ostrzegają naukowcy, którzy zajmują się onkologią. Według nich solarium i wszystkie inne źródła promieniowania ultrafioletowego to czynniki najbardziej podwyższające ryzyko zachorowania na raka.
Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie IARC (należącej do WHO) na podstawie ok. 20 badań uznali, że u osób, które zaczynają korzystać z solarium już przed ukończeniem 30. roku życia, ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta do 70 proc. Ich wyniki opublikowano w \"Lancet Oncology\". Naukowcy prowadzili doświadczenia na myszach. Okazuje się, że wszystkie typy promieniowania ultrafioletowego są rakotwórcze. Dotąd onkolodzy sądzili, że niebezpieczny jest tylko jeden typ promieniowania UV. A większość lamp w solariach emituje właśnie promienie UV, które - zgodnie z wynikami badań - powodują przede wszystkim raka skóry i oczu. Tymczasem Kathy Banks, szefowa stowarzyszenia zrzeszającego europejskich właścicieli i producentów lamp do opalania uważa, że nie ma żadnego dowodu na bezpośredni związek między opalaniem w solarium a liczbą zachorowań na raka. Podkreśla, że korzystanie z solarium nie jest szkodliwe także dlatego, że większość amatorów sztucznej opalenizny robi to rzadziej niż 20 razy w roku. Mówi się, że wyniki badań naukowców mogą zachwiać całą gałęzią solaro-biznesu, bo eksperci IARC wydają rekomendacje dla Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dermatolodzy przestrzegają też przed długimi kąpielami słonecznymi. Mogą one skutkować wysuszeniem, poparzeniami i przedwczesnym starzeniem się skóry. Długie wyleganie się na słońcu także zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama