Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szef sanepidu: Higiena to podstawa

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Policzkiewiczem, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Szef sanepidu: Higiena to podstawa
Paweł Policzkiewicz (Jacek Świerczyński)
• Jak przechowywać żywność w lecie? – Radzę kupować tyle, ile zjemy. • Czy dobre są konfitury, z wierzchu których zdejmiemy pleśń? – Nie powinno się takich jeść, bo zarodniki wchodzą w głąb i zdjęcie kożuszka z wierzchu nie sprawi, że produkt będzie od nich wolny. • Czy w lecie są inne zasady przechowywania żywności niż w zimie? – Nie ma to znaczenia, choć może w lecie szczególnie powinniśmy być wyczuleni na terminy przydatności do spożycia. Ale zawsze musimy stosować te same środki ostrożności i higieny. • Czyli jakie? – Nie mieszać asortymentu w lodówce – nie może leżeć surowy drób, mięso obok warzyw czy nabiału. Nieprawdą jest, że jajka, które poleżą w lodówce pozbywają się salmonelli. Zawsze przed ich użyciem trzeba je dokładnie umyć. Lodówka musi być czysta, pozbawiona zapachów, a żywność posegregowana.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama