Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Radosnych Świąt Bożego Narodzenia naszym drogim Czytelnikom życzy Redakcja Dziennika Wschodniego
Reklama

Miliony na lubelskie drogi

Nowa nawierzchnia, poszerzony pas ruchu, kanalizacja deszczowa, wybudowane chodniki i ścieżki rowerowe – tak wyglądają już trzy spośród ośmiu dróg wojewódzkich, a wkrótce będą tak wyglądać również pozostałe. Od 2016 roku dzięki współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zmodernizowano wiele tras łączących ważne punkty w regionie.
Miliony na lubelskie drogi

To kolejny etap zmian na lepsze w wojewódzkiej infrastrukturze drogowej. W ramach działania 8.1 Regionalny układ transportowy rozbudowie poddane zostanie osiem dróg wojewódzkich. Łączny nakład na rozbudowę wyniesie prawie 650 milionów złotych.

Krajobraz się zmienia

Negatywne wyobrażenie o stanie dróg we wschodnich województwach już od dawna traci na aktualności. Zmiany w krajobrazie są dostrzegalne gołym okiem, na przykład przy wjeździe do Lublina, ale duże krajowe inwestycje to nie jedyne działania podejmowane w celu poprawy jakości infrastruktury. Kluczowe znaczenie mają w tej kwestii jednostki samorządowe. – Działamy przede wszystkim na odcinkach, które mają istotne znaczenie dla transportu regionalnego: umożliwiają rozwój turystyki czy ułatwiają inwestycje – mówi Marcin Czyżak, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ważna jest również przepustowość, usuwanie tak zwanych wąskich gardeł i zwiększanie bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Krok po kroku zbliżamy się do standardów panujących na zachodzie – dodaje Czyżak.

Trasa Nadwiślańska zamiast księżycowej

Dobrym przykładem jest rozbudowa Trasy Nadwiślańskiej, która łączy Puławy z Warszawą, czyli drogi wojewódzkiej nr 801. Cały przebieg trasy pokrywa się z linią wschodniego brzegu Wisły. To malownicza i atrakcyjna turystycznie okolica, a z jej uroków korzystają zarówno mieszkańcy województwa, jak i nieodległej stolicy. Trasa stanowi ważny element sieci drogowej dla wyjazdów weekendowo-rekreacyjnych, jednak od wielu lat jej powierzchnia przywodzi na myśl krajobraz księżycowy. Liczne wybrzuszenia i dziury zaczną znikać wraz z kolejnymi remontami, a w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rozpocznie się realizację projektu budowy obwodnicy miasta Stężyca i przebudowy jednego z ważnych odcinków drogi wojewódzkiej. Oprócz poprawy bezpieczeństwa ruchu, obwodnica umożliwi skrócenie czasu dojazdu do wielu punktów docelowych, w tym miejsc wypoczynku.

Od szczegółu do ogółu

Rozbudowa i modernizacja dróg wojewódzkich to jeden z najistotniejszych elementów w poprawie jakości infrastruktury drogowej. W ramach działania 8.1 ważnym czynnikiem było usprawnianie połączeń między drogami wojewódzkimi i krajowymi. – To szczegółowe usprawnienia, które korzystnie wpływają na ogólny stan infrastruktury – mówi Czyżak. Dzięki nim zwiększy się dostępność komunikacyjna rejonu oraz Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Taki wpływ ma na przykład już rozbudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 814 Radzyń Podlaski-Suchowola-Żminne czy drogi nr 829 na odcinku Łucka-Łęczna-Biskupice. To odcinki, których znaczenie w rozwoju mobilności rejonu jest nie do przecenienia – inwestycje te w dużym stopniu przyczynią się nie tylko do poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy, ale też do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu, na czym skorzystają wszyscy jego mieszkańcy.

Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl i LubelskieFunduszeEuropejskie 


Podziel się
Oceń

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama