Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Taktyczny robot miotany pracuje na lotnisku Lublin. Zobacz jego możliwości [wideo]

Małe, ruchliwe i zdalnie sterowane roboty przeznaczone do pracy w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu dostała Straż Graniczna. Maszyna jest zaprojektowana tak, że będzie w pełni sprawna nawet po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże. Konstrukcja robota umożliwia także zdalne odpalanie granatów błyskowych i hukowych.
Taktyczny robot miotany pracuje na lotnisku Lublin. Zobacz jego możliwości [wideo]

– Taktyczny robot miotany stanowi znakomite uzupełnienie sprzętu do działań minersko-pirotechnicznych wykorzystywanego obecnie przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych Grupy Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej w Lublinie – mówi por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Pogranicznicy szkoleni są z taktyki wykorzystania tych urządzeń w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie już od pięciu lat.

Dotąd podobnych konstrukcji używano na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Modlinie. Nowy sprzęt został zakupiony z funduszy wojewody lubelskiego.

– Placówka SG w Lublinie, od ponad roku dysponuje już robotem pirotechnicznym IBIS. Jest on wykorzystywany do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania przede wszystkim pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu – mówi porucznik Sienicki z NOSG. – W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama