Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Miejski radny za byłego prezydenta. Jest nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy

Lubelski radny PiS Tomasz Pitucha został dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Był jedynym kandydatem w ogłoszonym konkursie. Zajął miejsce zwolnionego dyscyplinarnie byłego prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego
Miejski radny za byłego prezydenta. Jest nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Tomasz Pitucha

Autor: WUP

Od połowy marca Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie tymczasowo kierowała wieloletnia pracownica instytucji Anna Dąbrowska. Obowiązki powierzono jej tuż po tym, jak dyscyplinarnie z funkcji dyrektora został zwolniony Andrzej Pruszkowski.

>>>Ostry konflikt w lubelskim PiS. Andrzej Pruszkowski zwolniony dyscyplinarnie<<

To jeden z czołowych polityków lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1998-2006 był prezydentem Lublina, później pełnił funkcje radnego wojewódzkiego i przewodniczącego sejmiku województwa. Z czynnej polityki wycofał się przed wyborami samorządowymi w 2018 roku po tym, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zakazał łączenia działalności w samorządzie z pracą na lukratywnych stanowiskach w państwowych spółkach. Pruszkowski był wtedy wiceprezesem PGE Dystrybucja, gdzie zarabiał nawet 632 tys. zł rocznie.

>>>Andrzej Pruszkowski nie odpuści marszałkowi<<<

Po odwołaniu z zarządu energetycznej spółki w 2019 roku został dyrektorem podległego marszałkowi województwa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Tak było do 10 marca, kiedy polityk został poinformowany o zwolnieniu dyscyplinarnym. Jako powód podano „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”.

Nieoficjalnie mówiło się o konflikcie z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, który jeszcze w listopadzie ubiegłego roku zdecydował się go przenieść do pracy w Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Pruszkowski miał tam zostać kierownikiem jednego z oddziałów, ale w LAWP nigdy się nie pojawił, tuż po przeniesieniu poszedł na zwolnienie lekarskie. Po otrzymaniu dyscyplinarki nie zgadzał się ze stawianymi mu zarzutami i zapowiedział skierowanie sprawy do sądu pracy.

Tymczasem od poniedziałku WUP ma nowego dyrektora. Został nim Tomasz Pitucha, który był jedynym kandydatem w ogłoszonym przez władze województwa konkursie. To również polityk związany z PiS, od 2010 roku jest miejskim radnym w Lublinie.

Ostatnio zawodowo był związany z Warszawą, od czerwca 2021 roku był wicedyrektorem podległego ministrowi Przemysławowi Czarnkowi Ośrodka Rozwoju Edukacji, instytucji zajmującej się doskonaleniem nauczycieli w całym kraju. Z Czarnkiem współpracował już wcześniej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Oficjalnie wciąż jest tam zatrudniony jako ekspert w biurze wojewody, choć aktualnie przebywa na bezpłatnym urlopie. Na podobne rozwiązanie w ORE zdecydował się po rozpoczęciu pracy na nowym stanowisku

- Chciałem wrócić z Warszawy. Uznałem, że po 2,5 roku przyszedł czas, żeby pobyć bliżej rodziny. Cieszę się, że udało mi się przekonać komisję konkursową do mojej kandydatury. Najważniejsze zadanie, jakie przede mną postawiono, to działania związane z realizacją projektów w ramach funduszy unijnych – mówi nam Tomasz Pitucha.


Podziel się
Oceń

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama