Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 grudnia 2022 r.
15:18

Duża inwestycja znanej firmy. Bakaliowy gigant chce być eko

Autor: Zdjęcie autora eb
0 23 A A
Przy zakładzie w Janowie Podlaskim powstaną panele fotowoltaiczne
Przy zakładzie w Janowie Podlaskim powstaną panele fotowoltaiczne (fot. FoodWell)

Największy polski producent bakalii zbuduje w Janowie Podlaskim farmę fotowoltaiczną. Liczy na 500 tys. zł oszczędności w skali roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mowa o firmie FoodWell (dawny Bakalland), której prezesem jest pochodzący z Janowa Podlaskiego Marian Owerko. Jego marka jest polskim liderem w produkcji zdrowych przekąsek głownie bakalii, batonów i tak zwanych superfoodów. Tym razem, biznesmen inwestuje w energię odnawialną. Przy janowskiej fabryce ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1000 kWp (kilowatopik to jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej).

– Sukcesywnie wdrażamy politykę zrównoważonego rozwoju, m.in. wykorzystujemy opakowania pochodzące z recyklingu. Szukamy też potencjału dla odnawialnych źródeł energii w naszych trzech fabrykach–przyznaje Marian Owerko. Dwa pozostałe zakłady działają jeszcze w Białymstoku i Włocławku. – Mamy ambitne plany, by do 2025 roku aż 70 proc. energii naszego zakładu w Janowie Podlaskim pochodziło z OZE– zapowiada szef bakaliowego giganta.

Energia z paneli fotowoltaicznych ma dać firmie ok. 500 tys. zł oszczędności rocznie. – Ostrożnie zakładamy, że w długim terminie oszczędności pozwolą sfinansować inwestycję – zaznacza Owerko. Koszt samej instalacji to około 5 mln zł. Farma ma być gotowa w przyszłym roku, a zbuduje ją firma Luneos z Warszawy. – Przedsiębiorstwa zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej– zauważa Zbigniew Prokopowicz z Luneos. Poza tym, szybko rosną koszty emisji dwutlenku węgla. – Drugi czynnik to szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu– dodaje Prokopowicz.

Foodwell porównuje, że panele fotowoltaiczne zainstalowane w Janowie Podlaskim przyniosą środowisku korzyści równe posadzeniu 300 tys. drzew.

Przypomnijmy, że firma Mariana Owerko istnieje od 1991 roku. Janowski zakład zatrudnia 205 osób. W październiku Bakalland połączył się z marką Purella Superfoods i zmienił wówczas nazwę na FoodWell.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasin / 28 grudnia 2022 r. o 09:27
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 28 grudnia 2022 r. o 08:13
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
 Chłopina Jasina - forumowy zasmradzacz.
Avatar
Jasin / 27 grudnia 2022 r. o 07:35
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 27 grudnia 2022 r. o 04:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Chłopina Jasina? Oj, głupiutka, głupiutka, głupiutka... nicym nos bucicka. Oj, by chciała posysać, posysać... maminego cycka...
Avatar
Jasin / 27 grudnia 2022 r. o 04:34
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 20:27
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
    Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Avatar
Jasin / 26 grudnia 2022 r. o 19:09
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 18:58
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Avatar
Jasin / 26 grudnia 2022 r. o 18:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 18:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Avatar
Jasin / 28 grudnia 2022 r. o 09:27
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 28 grudnia 2022 r. o 08:13
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
 Chłopina Jasina - forumowy zasmradzacz.
Avatar
Jasin / 27 grudnia 2022 r. o 07:35
Bździny tępej labydziny monisiny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 27 grudnia 2022 r. o 04:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Chłopina Jasina? Oj, głupiutka, głupiutka, głupiutka... nicym nos bucicka. Oj, by chciała posysać, posysać... maminego cycka...
Avatar
Jasin / 27 grudnia 2022 r. o 04:34
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 20:27
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
    Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Avatar
Jasin / 26 grudnia 2022 r. o 19:09
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 18:58
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Avatar
Jasin / 26 grudnia 2022 r. o 18:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
Avatar
Labydnik / 26 grudnia 2022 r. o 18:49
Bździny tępej labydziny.  Labydłoza betonoza, skończony głupcze!
  Oj, chłopinie, Jasinie, głupinie... znowu chce się cycka... Może by dała, mu ciała, mu ciała... k...rowa "bolszewiczka"...
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity
galeria

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity

Takiego odzewu ze strony mieszkańców Puław i całego powiatu nie spodziewali się nawet sami wolontariusze. W tym roku puławski sztab zebrał ponad 33 tysiące więcej od ostatniego rekordu. Najlepsze w historii wyniki zanotowano także w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

W grze o mistrzostwo pozostało tylko sześć drużyn

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Milion złotych na zakup lokalu w luksusowym apartamentowcu otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki jedna z lubelskich fundacji. Zdaniem posła PO Michała Krawczyka, minister Przemysław Czarnek szykuje w ten sposób „miękkie lądowanie” dla organizacji bliskich obozowi rządzącemu po ewentualnej przegranej w wyborach. – Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną – odpowiada przedstawicielka fundacji, która na konferencji prasowej wystąpiła w towarzystwie polityków PiS.

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił
galeria

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił

Pride of Poland 2022 okazała się wyjątkowo pechowa dla państwowych stadnin. Za wylicytowane konie do tej pory nie zapłaciło kilku kupców, co w konsekwencji oznacza wynik o prawie 1 mln euro niższy niż ten ogłoszony przez organizatorów zaraz po aukcji.

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Zaczynają się zajęcia adaptacyjne dla trzylatków, które od września pójdą do przedszkola. Rekrutacja do miejskich placówek zacznie się w marcu. Radni właśnie przegłosowali zmiany w punktowaniu kandydatów.

LNBA. Rozpoczęła się faza play-off

LNBA. Rozpoczęła się faza play-off

Rodmos zmierzył się z Alco i śmiało można określić ten mecz jako konfrontację dwóch legendarnych już zespołów amatorskich

AGROunia staje przed sądem. Rolnicy okupowali urząd w Lublinie
galeria

AGROunia staje przed sądem. Rolnicy okupowali urząd w Lublinie

Wszyscy rolnicy mają zarzuty naruszenia miru domowego. To pokłosie grudniowego protestu, podczas którego działacze AGROunii nie chcieli opuścić gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzięki Funduszom Europejskim możesz poczuć się jak strażak

Dzięki Funduszom Europejskim możesz poczuć się jak strażak

Strażacy ratują nasze życie i mienie, ale czy tylko? Druhowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie udowadniają, że strażacka remiza może być czymś więcej. Przy wsparciu Funduszy Europejskich podjęli działania daleko wybiegające poza przyjęty wizerunek straży, które pozwolą chociażby najmłodszym wejść w rolę strażaka.

Zamość. Jeden skwer i dwie jego nazwy?

Zamość. Jeden skwer i dwie jego nazwy?

Skwer przy ul. Partyzantów nadal, zgodnie z październikową decyzją Rady Miasta Zamość, nosi imię Stefana Sendłaka. A mogło być inaczej, bo na ostatnią sesję przygotowano projekt uchwały, by jego większa część upamiętniała Bohaterów Powstania Zamojskiego.

Polski Cukier Start Lublin poznał rywali w turnieju kwalifikacyjnym Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier Start Lublin poznał rywali w turnieju kwalifikacyjnym Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 24 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie, a jej stawką będą 4 bilety do wielkiego finału, który zostanie rozegrany dzień później. W rozegranym w listopadzie w Lublinie pierwszym turnieju kwalifikacyjnym takie przepustki zapewniły sobie Legia Lotto 3x3 Warszawa, Suzuki Arka Gdynia, Tauron GTK Gliwice i Trefl Sopot

Afera z udziałem brata komendanta głównego policji. Jeden z podejrzanych zostaje w areszcie

Afera z udziałem brata komendanta głównego policji. Jeden z podejrzanych zostaje w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał decyzję o aresztowaniu Arkadiusza K., który jest podejrzany o oszustwo. Chodzi o karuzelę vatowską na skalę ok. kilkudziesięciu milionów złotych. Z pewnością na wolności pozostanie Łukasz Sz., brat komendanta głównego policji, za którym osobiście wstawił się szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Puławy. Policja ściągnęła śmigłowiec na poszukiwania. Kobietę znalazł przypadkowy przechodzień

Puławy. Policja ściągnęła śmigłowiec na poszukiwania. Kobietę znalazł przypadkowy przechodzień

W poniedziałek puławianka wyszła z domu i nie wróciła na noc. Jej syn zawiadomił policję. W poszukiwaniach kobiety brali udział policjanci z Puław i Lublina.

Akwarele Wiesława Stefańskiego w Galerii Krańcowej
3 lutego 2023, 19:00

Akwarele Wiesława Stefańskiego w Galerii Krańcowej

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice (ul. Krańcowa 106) zaprasza do swojej galerii na otwarcie wystawy prac Wiesława Stefańskiego. Wernisaż ekspozycji zaplanowano na 3 lutego o godz. 18.

Lublin. Nowe klasy, nowa kuchnia. Kiedy otwarcie nowej części szkoły na Felinie?

Lublin. Nowe klasy, nowa kuchnia. Kiedy otwarcie nowej części szkoły na Felinie?

Nowy segment do zajęć dydaktycznych ma już gotową elewację, a w bloku żywieniowym trwają prace wewnątrz – rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Władysława Jagiełły weszła w fazę prac wykończeniowych.

Lutnia Piszczac wróci do treningów 8 lutego

Lutnia Piszczac wróci do treningów 8 lutego

Lutnia Piszczac rozpocznie przygotowania do rundy rewanżowej 8 lutego. Trener Mateusz Kacik: wiosną drużyna będzie mocniejsza i takich wpadek, jak jesienią, będzie mniej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!