Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lutego 2022 r.
20:32

Ekspertka z Lublina w nowej Radzie Medycznej. „Rada obrała nowy kurs”

48 3 A A
Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi
Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski - Rozmowa z Magdaleną Czarkowską, zastępcą dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie i członkiem nowej Rady ds. Covid-19, która od ubiegłej środy działa przy premierze Mateuszu Morawieckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym się będzie pani zajmowała w nowej radzie covidowej?

- Jestem wśród kilkunastu medycznych ekspertów, jedynym z województwa lubelskiego. Będę odpowiadała za profilaktykę i zdrowie publiczne. W odróżnieniu od poprzedniej rady, obecna jest interdyscyplinarna. Oprócz ekspertów z ochrony zdrowia, są w niej również specjaliści z innych dziedzin między innymi prawnicy, ekonomiści, socjolodzy. Nowa rada, jako organ doradczy premiera i ministra zdrowia, powstała przede wszystkim po to, żeby walczyć ze skutkami pandemii, nie tylko medycznymi, ale też społecznymi i gospodarczymi. Tym się różni od poprzedniej, której głównym celem była walka z samą pandemią.

Do jej zadań należy analiza bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej. Będzie zajmować się przygotowywaniem propozycji w tym zakresie i opiniowaniem aktów prawnych oraz innych dokumentów, które będą miały wpływ na zagadnienia związane z pandemią.

Na pewno będę zabiegać o to, żeby położyć większy nacisk na rehabilitację pocovidową, która jest już dostępna dla pacjentów, ale należy rozważyć rozszerzenie jej zakresu o kolejne procedury. Powikłania po przechorowaniu Covid-19 nie dotyczą tylko układu oddechowego. Mogą to być również powikłania kardiologiczne, neurologiczne i psychiczne, które ujawniają się nawet wiele miesięcy po chorobie. To problem nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje pomocy psychiatry ze względu na stany depresyjne, lękowe, próby samobójcze. Pandemia bardzo nasiliła te zjawiska, więc rehabilitacja w tym zakresie i szybki dostęp do specjalisty jest koniecznością. Wykorzystanie potencjału szpitali i jednostek rehabilitacyjnych w naszym województwie to nie tylko szansa na poprawę zdrowia mieszkańców, ale także możliwość rozwoju placówek na niespotykanym wcześniej poziomie.

Odpowiada pani również za profilaktykę. Jak przekonać ludzi do szczepień przeciwko Covid-19?

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski. Myślę, że po powrocie dzieci do szkół, zapowiadanym na 21 lutego, będzie większy nacisk na szczepienia, również ze strony nauczycieli. Powinniśmy zaapelować do rodziców i przekazać merytoryczne argumenty, przedstawiając im chociażby statystyki ze szpitali, gdzie trafia coraz więcej dzieci. Praktycznie wszystkie są niezaszczepione. Niektóre bardzo ciężko przechodzą samą chorobę, u innych powoduje ona poważne wielonarządowe powikłania. Szczepiąc dzieci można ich przed tym uchronić. Wczesne diagnozy, kontrole, stały kontakt z placówkami POZ i szczepienia są w stanie zatrzymać pandemię.

A jak kwestię obowiązkowych szczepień medyków mają rozwiązać szpitale, które skarżą się, że nie mają narzędzi prawnych do egzekwowania tego od pracowników?

To indywidualna decyzja każdego dyrektora jak to prawnie rozwiąże. Jest wiele sposobów. Można zrobić tak jak w przypadku szczepień przeciwko WZW B, które są obowiązkowe i każdy pracownik musi je mieć, żeby mógł wykonywać swoje obowiązki. W naszym Instytucie pracownicy wypełniali oświadczenie, w którym zadaliśmy pytanie, czy od 1 marca będą spełniać wymogi nowego rozporządzenia ministra zdrowia. Nie pytaliśmy czy są zaszczepieni i iloma dawkami. Dotychczas nie było żadnego oporu ze strony pracowników. Istotną rolę odegrały też na pewno szkolenia pracowników, które prowadzi nasz zespół ds. kontroli zakażeń, którego przewodniczącą jest dr n. med. Grażyna Semczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Na takich szkoleniach tłumaczymy, jak działają szczepienia i jakie przynoszą korzyści. Omawiamy też zagadnienia dotyczące reżimu sanitarnego.

Nie obawia się pani, że obecna rada covidowa podzieli los poprzedniej, która nie miała realnego wpływu na decyzje dotyczące pandemii, więc jej eksperci po prostu zrezygnowali?

Nie mam takich obaw, bo nowa rada ma zupełnie inne cele i nową przestrzeń do działania. To właśnie ta zmiana „kursu” i położenie nacisku na skutki pandemii daje szansę na wprowadzenie wielu istotnych rozwiązań. Wszyscy eksperci złożyli wstępne wnioski już na pierwszym środowym spotkaniu i będziemy dalej nad nimi pracować.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium