wtorek, 20 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Dzień Kobiet – historia święta i najciekawsze fakty

Dodano: 17 lutego 2017, 00:00

Jak głosi internetowa plotka 6 na 10 mężczyzn zapomina o Dniu Kobiet. Warto przełamać te statystyki i 8 marca złożyć życzenia swojej dziewczynie, żonie, mamie oraz wszystkim koleżankom z pracy. Skąd w ogóle wziął się w zwyczaj świętowania kobiecego dnia? Czy w innych krajach również świętuje się Dzień Kobiet? Co kupić najbliższej sercu kobiecie?

Skąd wziął się Dzień Kobiet?

Święto kobiet nie jest niczym nowym. Już w starożytnym Rzymie obchodzono tak zwane Matronalia. Było to święto macierzyństwa, płodności i wszystkich kobiet, przypadające na pierwszy dzień marca. W tym dniu kobiety mogły bez problemu opuścić swoje domy (w tamtych czasach nie było to takie oczywiste) i zanieść kwiaty do świątyni Junony czyli boskiego uosobienia cnót żony, matki i niewiasty. Pomimo tego, że słowo matrona, od którego pochodzi nazwa święta, oznacza kobietę zamężną tego dnia świętowały również niewolnice i kobiety lekkich obyczajów. Było to po prostu dzień, w którym świętowało się kobiecość w każdej postaci. Zamężne kobiety dostawały tego dnia również prezenty od swoich mężów, co przypomina nasze dzisiejsze zwyczaje na Dzień Kobiet.

Święto jakie znamy dzisiaj zaczęło się kształtować na początku XX wieku. Zostało ustanowione dla upamiętnienia wydarzenia z 8 marca 1908 roku. Tego dnia w Nowym Jorku, robotnice pracujące w jednej z fabryk, postanowiły zastrajkować przeciwko temu jak je traktowano. Żądały godnych warunków pracy i praw wyborczych. Władze fabryki aby wyciszyć sprawę, postanowiły zamknąć kobiety w budynku. Tego dnia wybuchł tam pożar i zginęło prawie 130 uczestniczek strajku. To smutne wydarzenie stało się pretekstem do rozmów o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn. W kolejnych latach święto kobiet dotarło również do Europy – pierwsze kraje jakie ustanowiły Dzień Kobiet to Szwajcaria, Austria, Niemcy oraz Dania. Święto kobiet przestało być obchodzone podczas wojem, a potem wróciło w nieprzyjemnej, bo przymusowej formie w czasie komunizmu. Dopiero teraz, w dzisiejszych czasach, możemy cieszyć się nim naprawdę. To po prostu miły dzień kiedy warto podarować bliskiej kobiecie kwiaty.

 

Jak obchodzi się Dzień Kobiet w innych krajach?

W każdym kraju święto kobiet obchodzone jest trochę inaczej. W Chinach panie dostają pół dnia wolnego. W tym czasie często wybierają się na zakupy, bo wiele sklepów daje tego dnia wszystkim kobietom zniżki. Mogą również liczyć na tradycyjne kwiaty i bombonierki. Za to w Rosji 8 marca wszyscy mogą cieszyć się dniem wolnym od pracy. Kobiety z tej okazji dostają gałązkę akacji srebrzystej i lampkę szampana.

Bardzo hucznie świętuje się w Armenii – Dzień Kobiet trwa tam cały miesiąc! W wyniku sporu co do najlepszego dnia na święto kobiet ustalono, że będzie po prostu trwało od 8 marca do 7 kwietnia. Fantazję w ustalaniu dat wykazują także Wietnamczycy. U nich świętuje się dwa razy do roku, 8 marca i 20 października, a kobiety dostają w prezencie głównie goździki. Za to 22 lutego dzień przeznaczony dla kobiet świętują Islandczycy. Zwany jest on Konudagur i pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się już w XIX wieku. Islandczycy świętują ten dzień wspólnym obiadem. W Tunezji natomiast Dzień Kobiet wypada 13 sierpnia.

W Rumunii i Portugalii Dzień Kobiet to czas spędzony w damskim towarzystwie. Kobiety spotykają się tego dnia na przyjęciach i obiadach organizowanych tylko dla pań, panowie nie mają na nie wstępu. Włosi jak to Włosi, wszystkie święta obchodzą bardzo wystawnie i tak też jest w przypadku Dnia Kobiet. Uroczystości organizowane są na ulicach miast i przygotowuje się je dużo wcześniej. W tym dniu kobiety wręczają sobie nawzajem również drobne upominki.

W Wielkiej Brytanii zamiast koncentrować się na świętowaniu i prezentach, duży nacisk kadzie się na organizowanie wydarzeń informujących o tym jak doszło do równouprawnienia obu płci. Tego dnia można uczestniczyć w wielu wykładach i wystawach o tematyce kobiecej i feministycznej. Ciekawostką jest, że Dzień Kobiet w Wielkiej Brytanii obchodzony jest 10 marca, mimo że jego oficjalną datą jest 8 marca, podobnie jak w wielu innych krajach.

Doceń kobiety w ich dniu!

Kobiety we współczesnym świecie mają dużo obowiązków. Często łączą pracę zawodową z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu. Bywają przez to zmęczone i zniechęcone, potrzebują odpoczynku lub miłej odmiany. Jest na to dobry sposób - przecież wszystkie kobiety uwielbiają być adorowane i doceniane. Nawet drobny upominek tego dnia może zdziałać cuda i uszczęśliwić zabieganą na co dzień kobietę. Gotowe pomysły na drobne prezenty na Dzień Kobiet można bez problemu znaleźć w Internecie (przykładowa lista prezentów, które pasują tego dnia Prezent na Dzień Kobiet | Prezenty.pl). Warto postawić również na klasyczny prezent czyli kwiaty. Dobrze jednak przy tym pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli wręczamy kobiecie bukiet to kwiaty transportujemy do dołu, w celofanie lub innych materiałach ochronnych, ale przy wręczaniu (i to bez znaczenia czy jest to całe naręcze kwiatów czy pojedyncza róża) zdejmujemy wszystkie folie i podajemy bukiet kwiatami do góry. Mówi się również, że nietaktem jest wręczanie parzystej liczny kwiatów, warto o tym pamiętać w kwiaciarni!

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!