czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Artykuły sponsorowane

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Sprawdź co z polisą OC

Dodano: 20 stycznia 2016, 01:01
Autor: Promocja

Wydawać by się mogło, że kupno czy sprzedaż samochodu wymaga jedynie znalezienia odpowiedniej osoby skłonnej do dokonania transakcji oraz podpisania stosownej umowy kupna-sprzedaży pomiędzy zbywcą i nabywcą. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi obowiązkami dotyczącymi ubezpieczenia OC.

Przekazanie dokumentów

Naturalnym elementem transakcji sprzedaży samochodu jest przekazanie nowemu właścicielowi przez zbywcę wszelkich dokumentów dotyczących pojazdu. Wśród nich powinny znaleźć się:

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • książka serwisowa,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
  • dokument ubezpieczenia OC.

Kupujący musi otrzymać ważną polisę OC lub wykupić ją dla pojazdu najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji w urzędzie. W przeciwnym wypadku naraża się na starty finansowe.

Uwaga!

Poruszanie się po polskich drogach bez ważnego ubezpieczenia OC grozi karą finansową. W 2016 roku z uwagi na wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia wzrosła wysokość grzywny, jaka nakładana jest na kierowców za brak OC. Wyniesie ona do 3700 zł.

Obowiązki sprzedającego

Sprzedający samochód z ważną polisą OC powinien przekazać ją kupującemu, który może, ale nie musi jej wypowiedzieć w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zbywca ma 14 dni od daty podpisania umowy na poinformowanie swojego dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu o jego sprzedaży. Można w tym celu zadzwonić na infolinię lub dokonać zgłoszenia „sprzedaż samochodu” online, jak ma to miejsce w firmie Proama czy Link4.

Czy wiesz że...?

W interesie sprzedającego leży poinformowanie swojego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, ponieważ dzięki temu wszelkie zobowiązania dotyczące płatności kolejnych składek na OC będą spoczywać na nowym właścicielu pojazdu. Jeśli ponadto zgłoszenie sprzedaży nie zostanie dokonane, polisa OC może zostać wznowiona na kolejny rok, a klient będzie musiał tłumaczyć się, dlaczego nie zapłacił składki.

Obowiązki kupującego auto

Nabywca samochodu powinien uiścić na rzecz zbywcy odpowiednią kwotę ustaloną jako cenę za samochód. Kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Czas na załatwienie tych formalności wynosi 30 dni od chwili podpisania umowy o zakupie auta. Musi też zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości rynkowej samochodu, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Taki obowiązek spoczywa na kupujących auta od prywatnych właścicieli.

Co się dzieje z OC?

Wraz zakupem samochodu, na nowego właściciela przechodzi prawo własności pojazdu wraz z ubezpieczeniem. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, wszelkie prawa i obowiązki, jakie wynikają z umowy OC, przechodzą na nabywcę samochodu. Nowy właściciel może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, choć jeśli jest ona opłacona, będzie mógł ją kontynuować, choć  umowa powinna zostać przepisana na nowego właściciela. Wtedy może dojść do rekalkulacji składki, skutkiem czego może istnieć obowiązek dopłaty ze strony klienta lub zwrotu nadwyżki przez ubezpieczyciela .

Zobacz też: Sprzedaż samochodu krok po kroku

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!