Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mieszkańcy Zamościa chorują na ospę

Statystyki mówią jasno: coraz więcej ludzi choruje w Zamościu na ospę. Szczególnie narażone są dzieci. Tylko od początku stycznia choroba dopadła 305 osób.
– Ospa jest głównie chorobą wieku dziecięcego – mówi Stanisław Jaślilkowski, dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Zamościu. – Jest zakaźna i przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak grypa. W jaki sposób się jej wystrzegać? Należy dbać o higienę (chodzi głównie o mycie rąk) oraz unikać dużych skupisk ludzkich. Można się także szczepić. Jednak mieszkańcy Zamościa i okolic robią to bardzo niechętnie. – Na naszym terenie w ub. roku zrobiło to tylko 35 osób i to wyłącznie z tzw. grupy ryzyka – tłumaczy dyrektor Jaślikowski. – Szkoda. Szczepienie jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym w przypadku tej choroby. Podobnie jest też w przypadku grypy. W całym ubiegłym roku zamojski sanepid odnotował 963 przypadki zachorowań na ospę. Od początku stycznia zarejestrowano już 305 takich przypadków.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama