Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejne odkrycia archeologów na pl. Litewskim. Odkopano szczątki już stu osób

Archeolodzy pracujący na pl. Litewskim w Lublinie mają mnóstwo pracy. Nie ma dnia, by nie odkryli kolejnych szczątków ludzi, którzy przez około 150 lat, od lat 40-tych XVII wieku byli chowani na cmentarzu działającym przy ówczesnym kościele ojców Bonifratrów.
Kolejne odkrycia archeologów na pl. Litewskim. Odkopano szczątki już stu osób

Od początku prac na placu Litewskim archeolodzy odkryli już szczątki około stu osób. Większość kości jest przemieszana, bo w okresie, gdy chowano tu zwłoki czasem wykopywano jeden grób na drugim, lub nawet je orano, by pochować kolejne ciało. Odkopano jednak około 25 szkieletów. Spoczywali tu najprawdopodobniej ludzie ubodzy. Oprócz ich kości zachowało się bardzo niewiele, zaledwie pojedyncze fragmenty trumien.

Najszybszym tempem idą teraz roboty przy budowie nowej fontanny. Na dno głównego zbiornika pompowane są setki metrów sześciennych betonu. Są już też elementy zbrojonej konstrukcji głównej niecki fontanny.

Na Krakowskim Przedmieściu jest póki co tylko jeden głębszy wykop. Znaleziono w nim stare instalacje wodno - kanalizacyjne i drewniane elementy, które kiedyś mogły służyć do budowy ulicy.

Źródło: UM Lublin, fot. UM Lublin

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama