Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmarł Jakub Malik, profesor KUL

Jakub Malik zmarł w poniedziałek 8 maja.
Zmarł Jakub Malik, profesor KUL
Jakub Malik

Autor: KUL

O śmierci Jakuba Malika poinformował na swojej stronie internetowej Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Jakub Malik urodził się 16 maja 1970 r. w Bielsku Białej. Z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim był związany od 1990 roku, czyli od czasu rozpoczęcia studiów polonistycznych. W roku 1995 został zatrudniony na uczelni, najpierw jako asystent-stażysta, później asystent, adiunkt i profesor KUL. Tutaj uzyskał również kolejne stopnie naukowe - w roku 2001 obronił doktorat pt. Adolf Nowaczyński. Między modernizmem a pozytywizmem. Pięć lat później uzyskał habilitację, której podstawą była praca „Lalka". Historie z różnych światów. Monografia ta została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem lub redaktorem około 100 publikacji z zakresu literatury XIX i XX wieku. Jego dorobek naukowy jest zróżnicowany tematycznie, obejmuje literaturę modernizmu, problemy warsztatu historyka literatury, edytorstwo, życie literackie i obyczajowość XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem takich form obyczajowości jak cyganeria czy kabaret artystów. Był wybitnym znawcą twórczości Bolesława Prusa, a także miłośnikiem Boba Dylana (prowadził wykład monograficzny na temat twórczości noblisty).

Należał do licznych gremiów naukowych i zespołów redakcyjnych, m.in. do Towarzystwa Naukowego KUL, gdzie przez cztery kadencje przewodniczył Wydziałowi Historyczno-Filologicznemu, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego. Był członkiem zespołu redakcyjnego „Edycji Krytycznej Dzieł Wszystkich Bolesława Prusa” i redakcji „Roczników Humanistycznych”.

Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej prowadził szeroką działalność popularyzatorską, m.in. współtworzył audycję radiową „Lektury niepokorne”. Był nauczycielem języka polskiego w Śródziemnomorskim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Dominika Guzmana w Lublinie, a także długoletnim współpracownikiem Wydziału Egzaminu Maturalnego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - recenzował arkusze egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 12 maja. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.30 w Kościele Akademickim KUL, pogrzeb na cmentarzu przy Drodze Męczenników Majdanka.

Jakub Malik był też znanym ekspertem od twórczości Boba Dylana. Przeczytaj naszą rozmowę z profesorem po ubiegłorocznym przyznaniu Dylanowi Nagrody Nobla: Ekspert od twórczości Boba Dylana z KUL: Czekałem na to ponad 30 lat.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama