Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wojewódzki Urząd Pracy

Najmniejszy szpital w województwie lubelskim

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Szczebrzeszynie jest szpitalem powiatowym z ponaddwustuletnią tradycją. Mieści się w budynku poklasztornym, w sąsiedztwie ko-ścioła pw. św. Katarzyny.
Najmniejszy szpital w województwie lubelskim

Obecnie w podstawowym systemie zabezpieczenia szpitalnego służy ponad stu tysiącom mieszkańców powiatu zamojskiego. W strukturze organizacyjnej wydzielone są dwie jednostki - szpital i przychodnia. W szpitalu funkcjonują: izba przyjęć, oddział chorób wewnętrznych, oddział chirurgii ogólnej, oddział ginekologiczny i blok operacyjny. W przychodni znajdują się poradnie: podstawowej opieki zdrowotnej, a także poradnie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, w tym chirurgii ogólnej, neurologiczna, okulistyczna, urazowo-ortopedyczna, otolaryngologiczna, położniczo-ginekologiczna i rehabilitacyjna. Przychodnia oferuje ponadto usługi pracowni fizjoterapii ambulatoryjnej. 

Zakład posiada również pracownie: ultrasonografii, rentgenodiagnostyki, endoskopii, a także sterylizatornię i aptekę szpitalną. Udziela ponadto świad-czeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla prawie 46 tysięcy mieszkańców okolicznych gmin.

W celu podniesienia świadczonych usług, SP ZOZ z siedzibą w Szczebrzeszynie realizuje szereg inwestycji. W latach 2007-2013 w ramach RPO Województwa Lubelskiego zrealizowane zostały trzy projekty na kwotę ponad 6,6 mln zł (środki unijne oraz środki powiatu zamojskiego), w ramach których przeprowadzono modernizację oddziałów szpitalnych i przychodni.

W latach 2014-2018 z dotacji powiatu zamojskiego wymieniono pokrycia dachowe na budynku szpitala, labolatorium, apteki i administracji, wyremontowany został plac międzyszpitalny.

W czerwcu 2018 r. po rozstrzygniętym postępowaniu przetargowym, również z dotacji organu tworzacego, zakupiono za ponad 215 tys. zł 41 łóżek szpitalnych czterosegmentowych, umożliwiajacych regulację pozycji pacjenta. Łóżka wyposażone są w barierki i wysięgniki umożliwiające zmianę po-zycji, a także w materace zapobiegające odleżynom u pacjentów unieruchomionych.

Wierzymy, że zmiana wyposażenia wpłynie na poprawę komfortu pobytu w szpitalu i szybszą rekonwalescencję naszych pacjentów, a także pmoże w pracy personelu – mówi dyrektor szpitala, Maria Słota. Obecnie z niecierpliwością czekamy na zakończenie konkursu realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie, którego zadaniem jest zakup sprzętu medycznego na oddziały szpitalne.

Dostępność do podstawowej pomocy medycznej na poziomie powiatów jest ważna – mówi Arkadiusz Bratkowski. - Wysokospecjalistyczne szpitale nie mają często czasu na mniej skomplikowane przypadki, a człowiek potrzebujący pomocy nie musi się znać na procedurach i referencyjności szpitali. Pomoc powinna być udzielona w możliwie najbliższym otoczeniu i najkrótszym czasie, bez względu na środki finansowe, bo szpitale to nie fabryki pro-dukcyjne nastawione na zyski.

Szpitale powiatowe odgrywają wielką rolę na lokalnym rynku pracy. To duże zakłady, wpływające na stabilizację życia wielu rodzin. Trzeba o tym pamiętać i wspólnie o nie walczyć. (SPZOZwS)

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama