Matczyn. Szwajcarzy zafundowali remont
W pomieszczeniach po pralni będzie siłownia, ściana wspinaczkowa i sala multimedialna. Podopieczni domu pomocy w podlubelskim Matczynie skorzystają dzięki ok. 2 mln zł dotacji ze Szwajcarii.
- 24.03.2013 21:43

– Bardzo się cieszę, że udało się zdobyć te pieniądze – mówi Eliza Pielacha, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Dorosłych w Matczynie w powiecie lubelskim. – Wniosek o dofinansowanie naszej inwestycji znalazł się na wysokim, siódmym miejscu listy rankingowej (na 27 – red.) ogłoszonej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
Wartość projektu dotyczącego domu pomocy to 2 mln 400 tys. zł, z czego 15 proc. stanowi wkład własny powiatu lubelskiego. Dotację ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, którą otrzyma placówka w Matczynie, zostanie przeznaczona na remont i szkolenia.
– Mamy bardzo wysoki poziom wód gruntowych i bardzo często w piwnicach wybija nam woda – tłumaczy dyrektorka. – Dlatego chcemy wykonać odwodnienie i osuszyć piwnice. Poza tym ocieplimy budynek i w nowszej części wymienimy okna.
Remontowane będą też łazienki, aby były bardziej funkcjonalne. Dzięki temu dostęp do wanny będzie z trzech stron. – Mamy też podnośniki wannowo-kąpielowe, których nie mogliśmy dotychczas wykorzystywać, bo wanna była zabudowana – dodaje Eliza Pielacha.
Wykorzystane zostaną też pomieszczenia w piwnicach. – Chcemy zagospodarować miejsce po starej pralni – zapowiada dyrektorka placówki. – Powstanie sala multimedialna, siłownia, ścianka do wspinaczki, bo pomieszczenie jest dość wysokie. Wśród naszych podopiecznych są chłopcy, którzy mimo upośledzenia umysłowego są bardzo sprawni fizycznie.
Pieniądze ze Szwajcarii zostaną też wykorzystane na szkolenia i studia podyplomowe. Wezmą w nich udział wszyscy pracownicy domu pomocy, którzy bezpośrednio zajmują się mieszkańcami – od opiekunów, terapeutów i pielęgniarek, po pokojowe czy pracowników socjalnych.
Umowa o przekazaniu dotacji ma być podpisana w ciągu najbliższych tygodni. Potem powiat ogłosi przetargi na wykonanie robót i dostawę wyposażenia. Projekt będzie realizowany do końca 2014 r.
Dom pomocy w Matczynie
Placówka dysponuje 153 miejscami. Obecnie mieszka tu 147 podopiecznych. Najmłodszy to 6-letni chłopiec. Najstarsza mieszkanka ma 58 lat, wprowadziła się tutaj w latach 60. ub. wieku.
Reklama
Komentarze