Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacu i parku pod Lublinem

Do zrobienia jest jeszcze m.in. droga przeciwpożarowa, a w zabytkowym budynku trzeba wycyklinować parkiety. Większość prac przy rewitalizacji zabytkowego XIX-wiecznego pałacu w Panieńszczyźnie koło Lublina została już wykonana.
Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacu i parku pod Lublinem
Tak dziś wygląda wyremontowany pałac w Panieńszczyźnie

Autor: Maciej Kaczanowski

 Remontu, który trwa już od dłuższego czasu, pałac nie przeszedł nigdy wcześniej. W skład wpisanego do rejestru zabytków zespołu pałacowo-parkowego w Panieńszczyźnie wchodzi: budynek pałacowy, budynek kordegardy i hydrofornia oraz park o powierzchni 8,5 ha. W dawnym pałacu mają siedzibę władze gminy Jastków. 

W budynku został wykonany już szereg prac, w tym wszystkie izolacje zewnętrzne i wewnętrzne. Wymienione zostały także okna i drzwi. Pałac został też przykryty nowym dachem. Została również zrekonstruowana i pomalowana elewacja zabytku. W całym pałacu zostały wymienione wszystkie instalacje. Wyremontowana została również znajdująca się przy bramie kardegarda. Jest też nowe ogrodzenie. 

Końcowe roboty potrwają jeszcze około miesiąca. – Do wykonania mamy jeszcze drogę przeciwpożarową i opaskę wokół budynku. Natomiast w środku trzeba jeszcze wycyklinować parkiety i wyczyścić schody, które nasi poprzednicy zamalowali emalią. Teraz trzeba to wyczyścić do żywego drewna – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. 

Prace są wykonywane dzięki unijnej pomocy i wsparciu państwa. 

Gmina otrzymała również dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na inny projekt, który dotyczy także zabytkowego pałacu. Chodzi o przebudowę jednej z sal. 

– Można na nią wejść z tarasu. Za czasów dziedzica przez pewien czas ta sala była kaplicą – mówi Teresa Kot. – Może pomieścić 100-130 osób. Do tej pory nie było skomunikowana. Nie miała również zaplecza sanitarnego. 

I to właśnie władze gminy chcą zrobić, aby sala mogła być wykorzystywana do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej, np. spotkań i koncertów. 

W ramach ogłoszonego przetargu zostanie wykonana m.in. klatka schodowa do podpiwniczenia, gdzie znajdzie się szatnia i sanitariaty. 

Sala będzie funkcjonować niezależnie od urzędu. Firma, która wygrała przetarg rozpocznie prace na początku września.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama