Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prezydent Lublina nie może już zakazać Marszu Równości

O godzinie 13 upłynął czas, w którym prezydent Lublina mógł – w ściśle określonych przez prawo przypadkach – zakazać organizacji Marszu Równości zaplanowanego na najbliższą sobotę 23 października. Prezydent uznał, że nie ma powodów do wydania takiego zakazu. Teraz – nawet gdyby zmienił zdanie – nie może już zabronić demonstracji.
Prezydent Lublina nie może już zakazać Marszu Równości
Marsz Równości w Lublinie w 2018 roku

Autor: Maciej Kaczanowski/archiwum

Zaplanowany na sobotę Marsz Równości, organizowany przez środowiska LGBT, ma się zacząć o godz. 13. Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach prezydent mógł zakazać demonstracji nie później niż 96 godzin przed jej rozpoczęciem. Czas minął dziś o godz. 13.

Jeszcze dzisiaj w tej sprawie trwały narady w Ratuszu. Służby podległe prezydentowi nie znalazły w tym roku podstaw do zakazu organizacji marszu.

– W dniach 18 i 19 października odbyły się spotkania z udziałem organizatorów zgromadzenia – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. W tych spotkaniach brali również udział przedstawiciele policji, strażnicy miejscy i urzędnicy od zarządzania ruchem drogowym, od komunikacji i od spraw bezpieczeństwa mieszkańców.

 – Podczas spotkań omówiono szczegóły dotyczące organizacji i przebiegu zgromadzenia oraz kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie wydarzenia – stwierdza rzeczniczka prezydenta. – Po analizie nie stwierdzono podstaw do wydania decyzji o zakazie zgromadzenia.

 Ustawa pozwala wydać taki zakaz tylko w trzech przypadkach: jeżeli zgromadzenie jest sprzeczne z prawem karnym, jeżeli może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach oraz wtedy, gdy koliduje ze „zgromadzeniem organizowanym cyklicznie”. W 2018 oraz 2019 r. Krzysztof Żuk zabraniał organizacji Marszu Równości, ale jego zakazy były uchylane przez sąd, do którego mogą się odwołać organizatorzy kwestionowanego zgromadzenia.

Z oficjalnego zgłoszenia złożonego do Urzędu Miasta wynika, że w sobotnim zgromadzeniu ma uczestniczyć 149 osób. Pochód ma wyruszyć o godz. 13 z Al. Racławickich naprzeciw pl. Teatralnego przez ul. Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego i Poniatowskiego. Punktem docelowym ma być plac przed Galerią Labirynt, miejską placówką kultury, która mieści się na rogu ul. Popiełuszki i Poniatowskiego. Ze zgłoszenia wynika, że zakończenie manifestacji planowane jest na godz. 16.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama