Kraśnik: Sklejeni trzydzieści lat temu
Od 1 października 1975 roku Kraśnik funkcjonuje w obecnej formie administracyjnej. Wcześniej były to dwa oddzielne miasta. Stary z kilkusetletnią tradycją Kraśnik Lubelski i miasto robotników pracujących w Fabryce Łożysk Tocznych, czyli Kraśnik Fabryczny.
- 03.10.2005 20:19
– Było to połączenie historii z nowoczesnością. W tamtych latach Kraśnik Fabryczny to była perełka. Miasto wygrywało różne konkursy na szczeblu województwa. Dlatego część osób była przeciwna włączeniu go do Kraśnika Lubelskiego – wspomina Zygmunt Kusiak, ówczesny zastępca naczelnika miasta Kraśnika obecnie zaś członek Zarządu Powiatu kraśnickiego.
Do dzisiaj jednak pozostały podziały i niesnaski pomiędzy dzielnicami miasta, które powstały w wyniku różnic społecznych pomiędzy starymi mieszkańcami Kraśnika Lubelskiego a napływowymi mieszkańcami wsi, którzy pracowali w fabryce. Z tych właśnie względów władze Kraśnika nie pamiętały o dacie połączenia. – Świętowanie rocznicy byłoby tylko przypominaniem, że kiedyś były dwa Kraśniki. Nie ma takiej potrzeby – wyjaśnia Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika.
– To jest bardzo ważna data w historii, zarówno połączonego Kraśnika, jak i obydwu miast, które go stworzyły. Trzeba przypominać o tej rocznicy zwłaszcza młodym – uważa Kusiak.
– Wówczas byłem pracownikiem fabryki i było to ważne wydarzenie. Uważam, że w jakiś sposób ta data powinna być podkreślona. Zajmę się tą sprawą na najbliższej sesji Rady Miasta – zapewnia Eugeniusz Mąka z Kraśnika Fabrycznego.
Reklama













Komentarze