

Dzisiaj ostatni dzień prezydentury Andrzeja Dudy. Po zaprzysiężeniu jego miejsce zajmie Karol Nawrocki. Kancelaria Prezydenta RP przygotowała podsumowanie ostatnich 10 lat.

Andrzej Duda urząd Prezydenta RP sprawował od 10 lat, przez dwie kadencje, dwukrotnie wygrywając wybory. W środę jego miejsce zajmie Karol Nawrocki, który w drugiej turze, w czerwcu 2025 pokonał Rafała Trzaskowskiego.
Kancelaria Prezydenta przygotowała podsumowanie minionej dekady.
W tym czasie prezydent Duda podróżował po całej Polsce. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami po zaprzysiężeniu odbył już 9 sierpnia 2015. Pojechał wtedy do Dąbrowy Tarnowskiej. Jako prezydent odwiedził 158 powiatów. W spotkaniach wzięło udział ponad 150 tys. osób. Najliczniejsze były w Jędrzejowie, Białej Podlaskiej, Luzinie, Świdniku i Wodzisławiu Śląskim.
W trakcie swojej prezydentury Duda podpisał 185, a zawetował 19 ustaw. W trybie kontroli następczej lub prewencyjnej złożył 61 wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.
Podjął 62 inicjatywy ustawodawcze. Dotyczyły m.in. gwrancji wydatków na obronność, niższego wieku emerytalnego, asystencji osobistej, zapewnienia szczególnej opieki geriatrycznej czy nieodpłatnej pomocy prawnej.
Podpisał 418 nominacji generalskich i admiralskich, z czego 286 w wojsku, 23 w straży granicznej, 45 w straży pożarnej i 44 w policji. Na pierwszy stopień oficerski mianował 41 959 żołnierzy i funkcjonariuszy.
Jak wynika z zestawienia, prezydent wręczył również 6 169 nominacji profesorskich nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.
Prezydent Duda odbył w trakcie dwóch kadencji 274 wizyty zagraniczne, a gościł u siebie 169 razy głowy innych państw.
Prezydent nadał polskie obywatelstwo 20 463 osobom, odmówił go 16 205. Wyraził również zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa 3 783, a odmówił 289 osobom.
Ułaskawił 146 osób, a 970 prawa łaski odmówił. Z zestawienia przygotowanego przez KPRP wynika, że w porównaniu z poprzednikami wypada pod tym względem "blado".
Rekordzistą był Aleksander Kwaśniewski, który w trakcie dwóch kadencji ułaskawił 4302 osoby, a za nim Lech Wałęsa - 3454, Wojciech Jaruzelski - 607, Bronisław Komorowski - 360, Lech Kaczyński - 201.
Uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta odbędą się dzisiaj, 6 sierpnia w Warszawie. Rozpoczną się o godzinie 10 wspólnym posiedzeniem Sejmu i Senatu. To przed nim Karol Nawrocki złoży prezydencką przysięgę. Przed tym samym gremium wygłosi swoje pierwsze orędzie.
W samo południe nowy prezydent wraz z małżonką uda się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Uroczystą mszę w intencji Ojczyzny i Prezydenta celebrować będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi Metropolita Warszawski abp Adrian Galbas.
