Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 listopada 2022 r.
12:32

Na Przewodów spadła najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony. Prezydent Andrzej Duda o tym jak do tego doszło

Autor: Zdjęcie autora pab
0 15 A A

Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej typu S-300. Nie mamy w tej chwili dowód na to, że była to rakieta wystrzelona przez stronę rosyjską – powiedział Andrzej Duda, prezydent Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent Duda przypomniał, że we wtorek Ukraina była intensywnie ostrzeliwana przez wojska rosyjskie.

– Na terytorium Polski spadła najprawdopodobniej rakieta produkcji rosyjskiej z lat 70; nie mamy dowodów, że została wystrzelona przez stronę rosyjską. Natomiast jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta, która służyła po prostu obronie przeciwrakietowej, czyli że była użyta przez siły obronne ukraińskie – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Polski powiedział też jak prawdopodobnie wyglądał ostrzał rosyjski na tym terenie.

– Rakiety leciały, były to rakiety manewrujące, które w istocie leciały z różnych kierunków. Prawdopodobnie część z nich leciała w okolice polskiego terytorium i zawracała z powrotem na wschód. Więc ukraińska obrona przeciwlotnicza ostrzeliwała rakiety w różnych kierunkach i jest wysoce prawdopodobne, że jedna z tych rakiet spadła niestety na terytorium Polski.

– Oględziny na miejscu zdarzenia wskazują, że nie doszło tam do klasycznej eksplozji ładunku wybuchowego, tylko prawdopodobnie był to efekt upadku rakiety w tym miejscu, połączony być może z eksplozją paliwa, które pozostawało w tej rakiecie – dodał Andrzej Duda.

Prezydent Polski stwierdzil, że nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę.

– To, że na naszym terytorium spadła rakieta nie było działaniem intencjonalnym. Nie była to rakieta, która była wymierzona, wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę – stwierdził Duda.

Andrzej Duda zaapelował również, by mieszkańcy wschodniej Polski nie niepokoili się wzmożoną obecnością służb i wojska.

– Podjęliśmy tę decyzję intencjonalnie. Proszę zachować spokój - nasze bezpieczeństwo jest zapewnione – powiedział.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 17 listopada 2022 r. o 12:58
LUDZIE !!!!!!!!! TAKI "INCYDENT" NIE POWINIEN MIEĆ W OGÓLE MIEJSCA...!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma znaczenia od kogo to leciało, spadło na Polskę i nie zostało zneutralizowane zanim spadło i tyle w temacie. Warto by może przedyskutować dlaczego tak się stało...???!!! Jak myślicie...???!!! Kraj NATO, przyjaciel UA, przeciwnik RU wspierany przez US a tu cyk rakietka.....???!!! Jesteśmy przygotowani na wszelką ewentualność, jak widać....  POLSKA w ruinie.
Otóż to! Właśnie o tym pisałem wczoraj o 13:42.
Avatar
Pats / 17 listopada 2022 r. o 09:14
LUDZIE !!!!!!!!! TAKI "INCYDENT" NIE POWINIEN MIEĆ W OGÓLE MIEJSCA...!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma znaczenia od kogo to leciało, spadło na Polskę i nie zostało zneutralizowane zanim spadło i tyle w temacie. Warto by może przedyskutować dlaczego tak się stało...???!!! Jak myślicie...???!!! Kraj NATO, przyjaciel UA, przeciwnik RU wspierany przez US a tu cyk rakietka.....???!!! Jesteśmy przygotowani na wszelką ewentualność, jak widać.... POLSKA w ruinie.
Avatar
Opat / 16 listopada 2022 r. o 21:40
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
XXI wiek - zapewne trajektorie widziały satelity , radary AWACSów i systemu patriot. Wiadomo skąd wystrzelono pocisk, jakim kursem leciał i co się z nim stało sekunda po sekundzie.
I nie było lepszych celów tylko jakiś zakichany ciągnik na przygranicznym zadupiu? Strasznie biedny kraj jeśli tu nic lepszego do zniszczenia nie ma.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 19:26
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
 XXI wiek - zapewne trajektorie widziały satelity , radary AWACSów i systemu patriot. Wiadomo skąd wystrzelono pocisk, jakim kursem leciał i co się z nim stało sekunda po sekundzie.
Avatar
Opat / 16 listopada 2022 r. o 18:07
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
Avatar
zibi_123 / 16 listopada 2022 r. o 16:10
duda dzwon do rodaka niech sie tlumaczy
Avatar
Labydnik / 16 listopada 2022 r. o 15:26
KTOŚ NAS PRÓBUJE WCIĄGAĆ w konflikt???    "11:34 PM · 15 lis 2022 - zelenskyyuA - "Miałem rozmowę z  Prezydentem AndrzejDuda . Złożyłem kondolencje z powodu śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego. Wymieniliśmy dostępne informacje i wyjaśniamy wszystkie fakty. UA, PL, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją"
 @ "...ZSL" Odpowiedź. NIKT NIE PRÓBUJE NAS WCIĄGNAĆ W KONLIKT. P. Zelenski powiedział dosłownie o "śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego". Nie powiedział natomiast, że to wystrzelony przez Rosjan pocisk zabił Polaków. I wszystko się zgadza - "terror rakietowy" Rosji spowodował, że Ukraińcy się bronili, a ich nie najlepsze pociski mogły zmienić tor lotu względem zamierzonego. Widać, że winni są Rosjanie, a nie Ukraińcy... no chyba, że ktoś chce bronić twierdzenia, że to Ukraińcy świadomie ostrzelali Polskę. Czy "...ZSL" to chce twierdzić?
 @ "...ZSL" Odpowiedź. NIKT NIE PRÓBUJE NAS WCIĄGNAĆ W KONLIKT. P. Zelenski powiedział dosłownie o "śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego". Nie powiedział natomiast, że to wystrzelony przez Rosjan pocisk zabił Polaków. I wszystko się zgadza - "terror rakietowy" Rosji spowodował, że Ukraińcy się bronili, a ich nie najlepsze pociski mogły zmienić tor lotu względem zamierzonego. Widać, że winni są Rosjanie, a nie Ukraińcy... no chyba, że ktoś chce bronić twierdzenia, że ... rozwiń
Avatar
Jasin / 16 listopada 2022 r. o 15:03
w normalnym państwie
W normalnym państwie takie indywidua nie miałyby nie tylko szans, ale nawet prawa wypisywać takich haniebnych bzdur. Zostałyby z miejsca zneutralizowane w miejscach odosobnienia.
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 15:02
Widzę, że w kotle pod parą aż buzuje od gromkich nawoływań: "Nikt się dziś nie obcyndala, hajda wszyscy na Moskala! Hej, kto Polak na bagnety, posiekać ich na kotlety"! No to kto pierwszy, dzielni komentatorzy: TECZOWY Gumiok, czytelnik, __K___, Paliwas   ??Od jednej ruskiej marnej rakiety - do światowego konfliktu nuklearnego? A czy dzielne chwaty pomyślały, ile niewinnych osób codziennie ginie na naszych drogach przez naćpanych, nawalonych jak stodoła  idiotów za kółkiem? I nikt nie wyrywa się wypowiadać nikomu wojny....
Wskaż, proszę, w którym miejscu nawołuję do uderzenia w kogokolwiek. Pisałem o tym, że nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, wnrew zapewnieniom PiSowskich polityków.
Wskaż, proszę, w którym miejscu nawołuję do uderzenia w kogokolwiek. Pisałem o tym, że nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, wnrew zapewnieniom PiSowskich polityków. rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 14:29
.... w normalnym państwie wezwano by ambasadora Ukrainy na dywan i zapytano, dlaczego prezydent Ukrainy publicznie twierdził, że rakieta, która uderzyła w Polskę została wystrzelona przez Rosję i dlaczego tym samym stworzył sytuację zagrożenia dla Polski i świata.
Avatar
___K___ / 17 listopada 2022 r. o 12:58
LUDZIE !!!!!!!!! TAKI "INCYDENT" NIE POWINIEN MIEĆ W OGÓLE MIEJSCA...!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma znaczenia od kogo to leciało, spadło na Polskę i nie zostało zneutralizowane zanim spadło i tyle w temacie. Warto by może przedyskutować dlaczego tak się stało...???!!! Jak myślicie...???!!! Kraj NATO, przyjaciel UA, przeciwnik RU wspierany przez US a tu cyk rakietka.....???!!! Jesteśmy przygotowani na wszelką ewentualność, jak widać....  POLSKA w ruinie.
Otóż to! Właśnie o tym pisałem wczoraj o 13:42.
Avatar
Pats / 17 listopada 2022 r. o 09:14
LUDZIE !!!!!!!!! TAKI "INCYDENT" NIE POWINIEN MIEĆ W OGÓLE MIEJSCA...!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma znaczenia od kogo to leciało, spadło na Polskę i nie zostało zneutralizowane zanim spadło i tyle w temacie. Warto by może przedyskutować dlaczego tak się stało...???!!! Jak myślicie...???!!! Kraj NATO, przyjaciel UA, przeciwnik RU wspierany przez US a tu cyk rakietka.....???!!! Jesteśmy przygotowani na wszelką ewentualność, jak widać.... POLSKA w ruinie.
Avatar
Opat / 16 listopada 2022 r. o 21:40
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
XXI wiek - zapewne trajektorie widziały satelity , radary AWACSów i systemu patriot. Wiadomo skąd wystrzelono pocisk, jakim kursem leciał i co się z nim stało sekunda po sekundzie.
I nie było lepszych celów tylko jakiś zakichany ciągnik na przygranicznym zadupiu? Strasznie biedny kraj jeśli tu nic lepszego do zniszczenia nie ma.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 19:26
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
 XXI wiek - zapewne trajektorie widziały satelity , radary AWACSów i systemu patriot. Wiadomo skąd wystrzelono pocisk, jakim kursem leciał i co się z nim stało sekunda po sekundzie.
Avatar
Opat / 16 listopada 2022 r. o 18:07
Podejrzewałem że to jakiś zabłąkany pocisk. Gdyby to był celowy strzał to celowaliby raczej w inne ważniejsze obiekty. A nie suszarnię zbóż.
Avatar
zibi_123 / 16 listopada 2022 r. o 16:10
duda dzwon do rodaka niech sie tlumaczy
Avatar
Labydnik / 16 listopada 2022 r. o 15:26
KTOŚ NAS PRÓBUJE WCIĄGAĆ w konflikt???    "11:34 PM · 15 lis 2022 - zelenskyyuA - "Miałem rozmowę z  Prezydentem AndrzejDuda . Złożyłem kondolencje z powodu śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego. Wymieniliśmy dostępne informacje i wyjaśniamy wszystkie fakty. UA, PL, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją"
 @ "...ZSL" Odpowiedź. NIKT NIE PRÓBUJE NAS WCIĄGNAĆ W KONLIKT. P. Zelenski powiedział dosłownie o "śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego". Nie powiedział natomiast, że to wystrzelony przez Rosjan pocisk zabił Polaków. I wszystko się zgadza - "terror rakietowy" Rosji spowodował, że Ukraińcy się bronili, a ich nie najlepsze pociski mogły zmienić tor lotu względem zamierzonego. Widać, że winni są Rosjanie, a nie Ukraińcy... no chyba, że ktoś chce bronić twierdzenia, że to Ukraińcy świadomie ostrzelali Polskę. Czy "...ZSL" to chce twierdzić?
 @ "...ZSL" Odpowiedź. NIKT NIE PRÓBUJE NAS WCIĄGNAĆ W KONLIKT. P. Zelenski powiedział dosłownie o "śmierci obywateli polskich w wyniku rosyjskiego terroru rakietowego". Nie powiedział natomiast, że to wystrzelony przez Rosjan pocisk zabił Polaków. I wszystko się zgadza - "terror rakietowy" Rosji spowodował, że Ukraińcy się bronili, a ich nie najlepsze pociski mogły zmienić tor lotu względem zamierzonego. Widać, że winni są Rosjanie, a nie Ukraińcy... no chyba, że ktoś chce bronić twierdzenia, że ... rozwiń
Avatar
Jasin / 16 listopada 2022 r. o 15:03
w normalnym państwie
W normalnym państwie takie indywidua nie miałyby nie tylko szans, ale nawet prawa wypisywać takich haniebnych bzdur. Zostałyby z miejsca zneutralizowane w miejscach odosobnienia.
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 15:02
Widzę, że w kotle pod parą aż buzuje od gromkich nawoływań: "Nikt się dziś nie obcyndala, hajda wszyscy na Moskala! Hej, kto Polak na bagnety, posiekać ich na kotlety"! No to kto pierwszy, dzielni komentatorzy: TECZOWY Gumiok, czytelnik, __K___, Paliwas   ??Od jednej ruskiej marnej rakiety - do światowego konfliktu nuklearnego? A czy dzielne chwaty pomyślały, ile niewinnych osób codziennie ginie na naszych drogach przez naćpanych, nawalonych jak stodoła  idiotów za kółkiem? I nikt nie wyrywa się wypowiadać nikomu wojny....
Wskaż, proszę, w którym miejscu nawołuję do uderzenia w kogokolwiek. Pisałem o tym, że nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, wnrew zapewnieniom PiSowskich polityków.
Wskaż, proszę, w którym miejscu nawołuję do uderzenia w kogokolwiek. Pisałem o tym, że nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, wnrew zapewnieniom PiSowskich polityków. rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 14:29
.... w normalnym państwie wezwano by ambasadora Ukrainy na dywan i zapytano, dlaczego prezydent Ukrainy publicznie twierdził, że rakieta, która uderzyła w Polskę została wystrzelona przez Rosję i dlaczego tym samym stworzył sytuację zagrożenia dla Polski i świata.