Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 czerwca 2023 r.
20:11

Walczył w Normandii, grał w filmach, w niedzielę przyjedzie do Lublina

Amerykański czołg M4 Sherman będzie jedną z największych atrakcji 13. festynu Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych 2023, który w rozpocznie się o godzinie 11 w niedzielę, na placu Litewskim. Do Lublina przyjdzie ze szczególną misją, niemal prosto z Chorwacji, z planu zdjęciowego do filmu „Czerwone Maki", o bohaterach z Monte Cassino, który trafi na ekrany kin w przyszłym roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czołg stanie na pl. Litewskim tuż przed hotelem Europa tak, jak w lipcu 1944 roku – zapowiada Zbigniew Jurkowski, pomysłodawca i organizator pikniku. – Przed 79. laty ktoś uwiecznił sporą grupę mieszkańców naszego miasta na zdjęciu z Shermanem, które później znalazło się w albumie o Lublinie. Teraz chcemy wykonać zdjęcie z członkami rodzin osób, które w tym miejscu znalazły się na historycznej fotce. Jeśli ktoś rozpoznaje bliskich, to serdecznie zapraszam na godzinę 13.

Wszyscy chcieli go zobaczyć

Do fotografii zapozuje na pewno lublinianka Wanda Drozdowska.

– Na tym zdjęciu jest mój ojciec. W lipcu 1944 roku tata miał 16 lat i mieszkał na Dolnej Panny Marii 52. Tam poszła fama, że ten czołg tutaj stoi i wszyscy z okolicy się zbiegli, by go zobaczyć. Wchodzili na ten czołg i cieszyli się, że coś takiego tutaj stoi – opowiada i pokazuje, gdzie na historycznej fotografii stoi jej ojciec.

A jak amerykański M4 Sherman znalazł się na pl. Litewskim?

– Pod koniec lipca 1944 roku oddziały sowieckiej 2 Armii Pancernej wkraczały do Lublina. Prowadziły natarcie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jej pierwszorzutowe jednostki wyposażone były w amerykański sprzęt, między innymi w czołgi typu M4 Sherman wersji A2, dzięki którym mogły prowadzić tutaj skuteczne natarcie – mówi Robert Michalak, dyrektor Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie i tłumaczy, że sprzęt Sowieci otrzymali od Amerykanów w ramach projektu Lend-Lease z 1941 roku. Trafiło do nich m.in. aż 13 tysięcy czołgów, w tym „lubelski” M4 Sherman.

Kawałek gąsienicy

Podczas wyzwalania miasta czołgi typu M4 nacierały najpierw od strony Bramy Krakowskiej. – Przejechały przez plac Litewski prowadząc ostrzał Niemców w stronę Al. Racławickich. Potem wracając próbowały jeszcze dobić resztki jednostek, które zostały zaskoczone akurat w tym czasie i prowadziły odwrót. Podczas przejeżdżania przez plac Litewski po raz drugi czołg został trafiony z ręcznej, niemieckiej broni pancernej. Spadły mu gąsienice i zaczął się palić. Części załogi udało się uciec, zginął jeden załogant. Na zdjęciu uwieńczonym po wyzwoleniu Lublina mamy przedstawiony wrak tego czołgu, który został zniszczony – tłumaczy dyrektor Michalak.

Po zakończeniu działań wojennych czołg został zezłomowany.

A podczas ostatniej rewitalizacji placu Litewskiego został odkopany 1,5 metrowy odcinek gąsienicy z tego czołgu. Znalezisko zostało przekazane do muzeum Sił Zbrojnych w Lublinie, gdzie znajduje się do dzisiaj na wystawie.

Jedyny w Polsce

Na niedzielny piknik do Lublina Sherman M4A1 76 przyjedzie z miejscowości Chrycynno koło Nasielska, gdzie znajduje się największa w Polsce prywatna kolekcja zabytków techniki wojskowej utworzona przez braci Kęszyckich.

 – To jedyny obecnie egzemplarz w Polsce – podkreśla Stanisław Kęszycki, który muzeum wraz z bratem zaczął tworzyć blisko 30 lat temu. Shermana, podobnie jak inne czołgi z II wojny światowej amerykańskiego Stuarta M3A1 czy brytyjski A34 Comet sprowadzili z Republiki Południowej Afryki w 2008 roku.

– Nasz Sherman w 1944 roku brał udział w kampanii na szlaku bojowym od Normandii do Berlina. Choć muszę przyznać, ze ten typ walczył także w Afryce – dodaje pasjonat militariów, w którego kolekcji znajdują się także m.in. czołg T-34, taki sam jak popularny “Rudy 102” z serialu “Czterej pancerni i pies” – uratowany przed pocięciem na żyletki, a także kupiony w Czechach z demobilu kołowo-gąsienicowy transporter OT-810, czyli replika niemieckiego Hanomaga Sd.Kfz 251, który po 1945 r. był nadal produkowany w Czechosłowacji na oryginalnych, niemieckich częściach i który do kolekcji wozów bojowych trafił jako pierwszy.

Sherman M4A1 76, którego na co dzień można oglądać w Chrcynnie, 30 km od Warszawy, w muzeum utworzonym na terenie dawnej jednostki Wojsk Obrony Rakietowej Układu Warszawskiego, ma za sobą nie tylko bogatą przeszłość militarną, ale podobnie jak inne ciężkie, czołgi i transportery opancerzone z Pancernej Farmy Kęszyckich także i filmową.

– Jest sprawny technicznie i brał udział w wielu produkcjach, a ostatnią były „Czerwone Maki”. Z Chorwacji, z planu zdjęciowego do tego filmu, którego premiera zaplanowana jest na 2024 rok, wróciliśmy przed kilkoma dniami – mówi Stanisław Kęszycki. – Teraz wybieramy się na festyn do Lublina.

Sherman M4A1 76 przyjedzie w niedzielę na niskopodłogowej lawecie. Czołg stanie na pl. Litewskim tuż przed budynkiem Hotelu Europa, tak jak w 1944 roku.

Festyn Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych

niedziela 11 czerwca

* rajd rowerowy szlakiem Świętego Jana Pawła II (zbiórka kościół Św. Rodziny o godz. 9:30)

od godziny 11 na pl. Litewskim:

* zabytkowe pojazdy i sprzętu wojskowego z okresu II wojny

* prezentacje Polskiego Związku Łowieckiego, grupy Posterunek Policji Państwowej z Radomia, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, grupy rekonstrukcji z okresu Powstania Styczniowego „Ćwieki” i obóz Kozaków

* event Lubelskiej Grupy Baloniarzy (godz. 13)

* pokaz strongmanów (13:30)

* symultana szachowa (14)

* gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych

* lot szybowcem, samolotem i skok ze spadochronu z 3 tysięcy metrów do wygrania w konkursach

* Orkiestra Szkocka oraz przemarsz grup rekonstrukcji historycznych z orkiestrą na trasie Pl. Litewski-Stare Miasto- Pl. Litewski (14:30-15:30)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium