Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamość zainkasuje 65 mln zł i zburzy amfiteatr

W opuszczonych wnętrzach dawnego zamojskiego amfiteatru znalazła sobie siedzibę okoliczna – ta mniej grzeczna – młodzież. Pełno tam pobitych butelek i śmieci. Obiekt jest kompletnie zdewastowany i przeznaczony do rozbiórki. Negocjacje m.in. w tej sprawie będą jutro prowadzone w Warszawie.
– Zburzenie amfiteatru to część projektu \"Zamość pomnikiem historii RP” – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Wart jest on 65 mln zł. Te pieniądze dostaniemy. Wiceprezydent Kossowski dopina w ministerstwie szczegóły. Zamojski amfiteatr straszy mieszkańców miasta i turystów od dawna. Obiekt powstał w latach 70., ale podupadł i dziś wygląda koszmarnie. Magistrat od lat szuka pomysłu na zagospodarowanie tego terenu. Dwa lata temu firma \"KKM Biuro Projektowe” z Krakowa wykonała koncepcję i wizualizację jego przebudowy. Zaniedbany amfiteatr miał zamienić się w… nowoczesną salę koncertową z garderobami, biurami i kawiarnią. Inwestycję oszacowano na 40 mln zł! Miała to być siedziba Orkiestry Symfonicznej. Pomysł nie przypadł do gustu konserwatorom zabytków (obiekt powstałby w obrębie dawnych fortyfikacji). Magistrat nie załamał rąk. Postanowiono, że do 2011 r. amfiteatr zostanie wyburzony. W tym miejscu mają powstać \"uczytelnione nasypy ziemne”, alejki. Staną też ławki. Tyle, że na zburzenie takiego obiektu potrzeba pieniędzy. – Dlatego tę inwestycję wpisano w duży unijny projekt – tłumaczy rzecznik Garbula. – Pomysł przeszedł. W tym roku miasto rusza z potężnymi inwestycjami dofinansowanymi z UE. Najważniejsze to budowa Muzeum Fortyfikacji za 32 mln zł oraz renowacja fortyfikacji (za 65 mln zł). Prace obejmą m.in. rekonstrukcję i uczytelnienie fortecznego Bastionu I i III, odnowienie budynku Arsenału, wybudowanie przeszklonej ekspozycji militariów. Wycięte zostaną także setki drzew w tzw. Małpim Gaju i w okolicy ul. Zamkowej (pozostaną tylko te duże, pomnikowe). W ten sposób odsłonięta zostanie panorama Starego Miasta od strony m.in. os. Podgroble. Dawne mury obronne mają być także lepiej widoczne z przeciwnej strony Starówki. Ma to umożliwić… zburzenie zapomnianego amfiteatru. – Mam nadzieję, że odpowiednie umowy zostaną podpisane w maju i wtedy będą mogły ruszyć przetargi – tłumaczy Garbula. – Wtedy prace związane naszym największym projektem z UE będą mogły ruszyć. Dotyczy to również odnowienia Parku Miejskiego. Mieszkańcy Zamościa kibicują urzędnikom. Najbardziej ci z os. Planty. – Ten amfiteatr to jest zmora – mówi pani Anna, mieszkanka jednego z pobliskich bloków. – Tam przesiaduje też mój wnuk…Trzeba wreszcie to miejsce rozwalić i zaorać.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama