Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Europejskie Dni z Tradycją w gm. Zamość: Zobacz kołowrotki i najedz się pierogów

Europejskie Dni z Tradycją w gminie Zamość zaczynają się w sobotę i potrwają tydzień. W programie m.in. prezentacje dawnych sprzętów i sposobów ich użycia, degustacje potraw regionalnych i występy zespołów folklorystycznych m.in. ze Słowacji.
– Obchody przygotowuje 15 pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich – podkreśla Henryka Sobczuk, kustosz Muzeum Regionalnego w podzamojskim Wysokiem. – Już zastanawiamy się nad menu. Na pewno przygotujemy mnóstwo pierogów z kaszą gryczana i soczewicą oraz ciastka-amoniaki. Na obchody przyjedzie też 20 gości ze Słowacji. Musimy dobrze wypaść. Dlaczego Wysokie to centrum obchodów Europejskich Dni z Tradycją? Wynika to z przedsiębiorczości i miłości do tradycji mieszkańców tej wsi. Kilka lat temu wpadli na pomysł utworzenia muzeum. Kilkanaście członkiń koła w towarzystwie mężów, synów i m.in. druhów z OSP przetrząsnęło okoliczne strychy, szafy i stodoły. Powyciągali z nich mnóstwo wysłużonych kołowrotków, zabytkową pompę strażacką, stare niecki, dzieże, obrazy, mnóstwo garnków, lampy naftowe i malowane skrzynie. Zgromadzili kilkaset zabytków. Potem umieścili je w dwóch salach, które wygospodarowali w miejscowym Domu Ludowym. Tak powstało wiejskie muzeum. – I cieszy się zainteresowaniem – podkreśla pani Henryka. Pani kustosz wraz z członkiniami miejscowego KGW uczy dzieci tradycji, pokazuje stare sprzęty i potrafi o nich opowiadać godzinami. Władze gminy Zamość chcą to wykorzystać. Dlatego tam zorganizowano Europejskie Dni z Tradycją. W dniach 24-30 kwietnia będą się tam odbywały całodniowe prezentacje dawnych sprzętów oraz degustacja regionalnych potraw. Natomiast 25 kwietnia w Zespole Szkół w Wysokiem odbędą się szumne Spotkania z Tradycją (początek godz. 14). Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski i Słowacji, będzie też pokaz rękodzieła. Obok staną też liczne stoiska i \"ludowe” kramy. – Nasze muzeum nie zmieści wszystkich gości, dlatego ZS nam pomaga – tłumaczy Henryka Sobczuk. Grupy zorganizowane, które chcą zwiedzić podczas obchodów muzeum oraz uczestniczyć w pokazach muszą się wcześniej zgłosić do Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu gminy Zamość (ul. Peowiaków 92). Bliższe informacje tel. (84) 627 00 83.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama