Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STUDNIÓWKA 2026 - zobacz galerię zdjęć!
Reklama

Wynajął w Puławach lokal po sklepie z butami. I zakłada prywatną akademię sztuki

Na piętrze centrum handlowego „Tasiemiec” przy Centralnej trwa remont dwustumetrowego lokalu po sklepie obuwniczym. Za kilka tygodni zacznie tutaj działać prywatna szkoła artystyczna „Awangarda” ucząca m.in. malarstwa, rzeźby, street-artu i designu.
Wynajął w Puławach lokal po sklepie z butami. I zakłada prywatną akademię sztuki
Michał Stachyra (z prawej) rozpoczął już remont lokalu przy Centralnej, gdzie już za kilka tygodni mają ruszyć zajęcia jego prywatnej szkoły artystycznej

Autor: Radosław Szczęch

Przestronna, jasna przestrzeń w centrum handlowym na razie jest placem budowy. W jednej ze ścian trwa wykuwanie drzwi. Pozostałe są już w trakcie malowania. O tym, że nie będzie to zwyczajne miejsce świadczą zgromadzone już w największej sali instrumenty: syntezator, drum-pad i perkusja.

Ściana do murali

– Tam przy wejściu będzie stała kanapa i szafka z książkami, a także odpalony syntezator ze słuchawkami, żeby osoby, które tutaj przychodzą mogły w kreatywny sposób spędzać czas. Tu, gdzie stoimy, będzie główna sala warsztatowo-wystawiennicza z dwoma mobilnymi stołami do zajęć plastycznych, a na tamtej ścianie nasi uczniowie będą ćwiczyć malowanie murali – opowiada Michał Stachyra, pomysłodawca i założyciel artystycznej szkoły, prezes fundacji KZMRZ.

Otwarcie prywatnej akademii sztuki planował od pięciu lat.

Wydaje się, że o tym, co będzie się tutaj działo w niedalekiej już przyszłości, może opowiadać godzinami. – Będziemy mieli zajęcia z rzeźby, pracować z gliną, uczyć graffiti, a tutaj powiesimy obrazy – mówi Stachyra wskazując na pustą jeszcze ścianę.

Kino, studio i swoboda

Drugą, największą salę pokryje wykładzina, a dostęp światła słonecznego będzie regulowany ciężkimi kotarami.

– Tutaj będzie nasze kino i studio filmowe. To miejsce na projekcje i prezentacje – tłumaczy nasz rozmówca. W pobliżu swoje miejsce znajdzie większość instrumentów do „swobodnych” zajęć muzycznych. W odróżnieniu od tradycyjnych szkół, „Awangarda” ma bazować na budowaniu kreatywności przez swobodny dostęp do zgromadzonych instrumentów, czy narzędzi.

W planach są także zajęcia z designu, projektowania odzieży i mebli. – To, co wyprodukujemy, np. torby, buty, koszulki, będzie trafiało do naszego butiku, takiego concept-store’u, gdzie będzie można je kupić – opowiada Stachyra.

Osobny pomysł dotyczy części tarasowej od strony ul. Centralnej. Tam w przyszłości ma powstać kawiarenka z widokiem na miasto. Niewykluczone, że na frontowej ścianie pojawi się również neon z nazwą szkoły, stylistycznie nawiązujący do czasów świetności modernistycznego stylu, w którym powstawał „Tasiemiec”.

Od 5 do 95 lat

Michał Stachyra w otwarcie swojego artystycznego konceptu zainwestuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. To pieniądze, które odkładał przez ostatnie lata, zarabiając m.in. na tworzeniu murali w różnych częściach Polski. Większość z tej sumy to środki na wyposażenie placówki, bo same prace w pierwszym etapie mają skupiać się na odświeżeniu zastanej przestrzeni i pozbyciu się elementów po obuwniczym sklepie, który tutaj działał.

Według pomysłu szefa fundacji KZMRZ, „Awangarda” ma być miejscem dla każdego. – Jesteśmy otwarci zarówno na przedszkolaków, jak i emerytów. Wszystkich w wieku od 5 do 95 lat. Chciałbym, żeby to miejsce wkrótce zaczęło tętnić życiem i kreatywną twórczością.

Absolwenci i doktoranci

Poza samym założycielem, zajęcia w szkole będą prowadzić także inne osoby, w tym absolwenci Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Z pracowni przy Centralnej korzystać będą mogli również doktoranci kierunków artystycznych wyższych uczelni. Kolejne pomysły na wykorzystanie przestrzeni w „Tasiemcu” ciągle się rodzą.

Wstępnie szkoła będzie mogła przyjąć około 200 słuchaczy. Dokładnego cennika jeszcze nie ma, ale według wstępnych zapowiedzi, zapisanie się do „Awangardy” będzie wiązało się z opłatą rzędu 200 zł za 10 godzin zajęć. Jeśli plan się powiedzie, pierwsze warsztaty ruszą już w połowie października.

Więcej informacji o tej inicjatywie ma pojawić się na stronie kzmrz.art. Zapisy także pod numerem: 607 668 587.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama