Zapłacić według stawek
Z początkiem 2004 roku do autoryzowanych stacji obsługi Renault trafiły książeczki ryczałtowe, zawierające ofertę usług dla wszystkich modeli i wersji. Wystarczy rzut oka, aby sprawdzić, ile kosztuje dana czynność obsługowa. Każda cena ryczałtowa będzie obejmować koszt części i robocizny. Co więcej, w naszym regionie Renault Polska udzielił 10 proc. rabatu od cen widniejących w książeczce.
- 15.01.2004 09:02
– Po Motrio i karcie serwisowej, ryczałty na usługi mechaniczne to kolejna nowość na stacjach Renault – mówi Janusz Wszoła z zamojskiego EuroCar. – Ryczałt to nic innego jak stałe ceny za poszczególne operacje, takie jak wymiana oleju, klocków hamulcowych, amortyzatorów itp. Kwota ryczałtu obejmuje zarówno cenę części, jak i robociznę. Innymi słowy, z góry wiadomo, ile zapłacimy za daną usługę.
Nowa propozycja funkcjonuje w salonach Renault od początku tego roku. – Wszystko opiera się na jasnym układzie, klient wie ile zapłaci za konkretną czynność. I nieważne czy np. śruby były zapieczone lub mechanik napotkał inne trudności.
Niestety, Renault Polska wprowadzając nową formę rozliczeń serwisowych uśredniło ceny na podstawie stawek z Warszawy. Błąd szybko zauważono i skorygowano. W naszym województwie zastosowano 10 proc. rabatu w stosunku do cen widniejących w książeczce. Informuje o tym specjalna naklejka.
– W pierwszej fazie wprowadziliśmy ryczałty na podstawowe elementy eksploatacyjne, takie jak klocki i tarcze hamulcowe, filtry paliwa, filtry przeciwpyłkowe, akumulatory, tłumiki, paski rozrządu, amortyzatory, wycieraczki, zestawy żarówek czy świece. Ryczałtami objęte są również przeglądy techniczne pojazdów i tak np. w cenie zawarta jest wymiana oleju razem z filtrem. Za naprawę ewentualnej usterki również płacimy ryczałtem, lecz tylko w przypadku, gdy wymianie podlegać będzie element uwzględniony w książeczce ryczałtowej. Wysokość ryczałtu zależy od klasy modelu. Dla przykładu, koszt wymiany przednich klocków hamulcowych dla laguny I, laguny II i megane scenic wynosi 337 zł. Za tę samą operację w clio I lub express zapłacimy 270 zł.
Reklama
















Komentarze