Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 lutego 2022 r.
8:45

Pełnomocnik wzywa do zaprzestania prac przy kamienicy. Miasto: Jesteśmy właścicielami nieruchomości

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 5 A A
Część spadkobierców, m.in. Justyna Pawłowska (w środku) i Wioleta Ładna (z prawej)
Część spadkobierców, m.in. Justyna Pawłowska (w środku) i Wioleta Ładna (z prawej) (fot. Ewelina Burda)

W kamienicy przy ulicy Krótkiej rozpoczęły się już prace rozbiórkowe. Adwokat spadkobierców dawnych właścicieli skierował do urzędników wezwanie do wstrzymania robót. Tymczasem, według założonego harmonogramu, budynek za kilka dni ma zrównać się z ziemią i miasto nie widzi powodów, by stało się inaczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o nieruchomość z 1930 roku przy ulicy Krótkiej 1, którą w 1950 roku wywłaszczono i uznano za własność Skarbu Państwa. Toczy się jednak postępowanie administracyjne o jej zwrot. Upominają się o to spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy w 1946 roku nabyli udziały kamienicy od Żyda. Tymczasem miasto kilka dni temu przystąpiło do prac rozbiórkowych. Obecnie demontowane są m.in. instalacje wewnętrzne. Za kilka dni budynek ma być zburzony, a w ciągu 10 miesięcy ma się pojawić nowy obiekt służący Bialskiemu Centrum Kultury.

Udało nam się dotrzeć do kolejnej spadkobierczyni. – Mój dziadek, Włodzimierz Korolczuk, nabył udziały w tej kamienicy. Mamy wpisy do ksiąg wieczystych – mówi Wioleta Ładna, która złożyła w urzędzie miasta oficjalną skargę na prezydenta. – Dotyczy tego, że toczy się postępowanie administracyjne, a miasto już przystępuje do prac – dziwi się Ładna.

– To nie jest tak, że nagle znaleźli się spadkobiercy. Nasi przodkowie od 70 lat walczą o zwrot, najpierw dziadkowie, później ojcowie. Ale jest to nam utrudniane, pisma są przekierowywane z jednego urzędu do drugiego – tłumaczy z kolei Justyna Pawłowska, która zasygnalizowała nam problem z nieruchomością w ubiegłym tygodniu.

W środę obie panie przyjechały, aby naocznie zobaczyć to, co się teraz dzieje przy kamienicy. – Urzędnicy przekonują, że stan nieruchomości jest zły i konieczna jest rozbiórka. Ale chcemy powołać niezależnego biegłego, który dokona oceny i sporządzi operat szacunkowy – zaznacza Wioleta Ładna.

We wtorek taki wniosek do magistratu złożył pełnomocnik spadkobierców. – Jeśli pan prezydent nie ma nic do ukrycia i chce działać transparentnie, to powinien pozwolić nam takiego biegłego powołać, bo moi klienci mają wątpliwości co do faktycznego stanu technicznego obiektu – przyznaje radca prawny Konrad Izdebski. – Złożyłem też wezwanie do zaprzestania prac do czasu zakończenia postępowania administracyjnego – dodaje.

Obecnie wojewoda lubelski wyznaczył starostę bialskiego jako organ właściwy do rozstrzygnięcia roszczenia. – Decyzja ma zostać wydana do końca lutego, tymczasem kamienica za chwilę może zniknąć – nie dowierzają spadkobiercy.

– Wiemy, że starosta zakończył postepowanie dowodowe, ale bez przeprowadzenia wyjaśnień. Jeśli decyzja będzie odmowna, to sprawa ponownie trafi do wojewody – zaznacza radca prawny.

Ze spadkobiercami spotkał się Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), przewodniczący bialskiej rady miasta. – Chciałem poznać sprawę u źródeł – tłumaczy. – Jeśli kwestie własnościowe nie są uregulowane, to miasto nie powinno wchodzić na taką nieruchomość – uważa Broniewicz. – Nie jestem przeciwny ewentualnej rozbiórce, tylko działaniom partyzanckim. Pewnych rzeczy nie można robić za wszelka cenę z pominięciem interesów spadkobierców – dodaje przewodniczący i zapowiada, że przekaże skargę odpowiedniej komisji w radzie.

Kamienica ma zostać wyburzona (fot. E. Burda)

Urzędnicy z kolei przekonują, że „stan prawny tej nieruchomości nie zmienił się od kilkudziesięciu lat. – W tym przez cały ostatni, ponad 30-letni okres funkcjonowania miejskiego samorządu. W 2011 roku wojewódzki konserwator wydał pozwolenie na rozbiórkę, a w 2017 roku uchwałą rady miasta nieruchomość została wprowadzona do Gminnego Programu Rewitalizacji – odpowiada Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka magistratu. – Samorząd ma ustawowy obowiązek dbałości o posiadany majątek oraz o bezpieczeństwo mieszkańców i dokładnie z tych względów realizowana jest inwestycja prawie w całości sfinansowana dzięki skutecznemu pozyskaniu środków Unii Europejskiej – stwierdza rzeczniczka.

Urząd nie zamierza wstrzymywać prac. – Wszelkie podstawy prawne dają miastu prawo, jako właścicielowi nieruchomości, do prowadzenia inwestycji – dodaje Kuc–Stefaniuk.

Wcześniej prezydent Michał Litwiniuk (PO) nazwał kamienicę „straszydłem”. – Nikt przy zdrowych zmysłach nie oczekiwałby, że pozwolimy, by takie straszydło szpeciło centrum miasta, co miało miejsce przez tyle lat. W tej kadencji znaleźliśmy sposób, żeby naprawić stan rzeczy – odpowiedział nam kilka dni temu prezydent.

Inwestycja przy ulicy Krótkiej wpisuje się w projekt rewitalizacji, który obejmuje więcej prac w różnych częściach miasta, a całe przedsięwzięcie opiewa na blisko 24 mln zł, z czego ponad 19 mln zł dołożyła Unia Europejska. Zgodę na rozbiórkę kamienicy wydał konserwator zabytków Arkadiusz Bojczuk. W jego ocenie budynek „jest w złym stanie technicznym”. „Obiekt nie posiada cech stylowych. Elewacje pozbawione są detalu architektonicznego” – pisze w swojej decyzji konserwator i dodaje, że rozbiórka nie naruszy zabytkowego charakteru chronionego układu urbanistycznego miasta.

(fot. E. Burda)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin zaprezentował się kibicom przed startem PKO BP Ekstraklasy [zdjęcia, wideo]
galeria

Motor Lublin zaprezentował się kibicom przed startem PKO BP Ekstraklasy [zdjęcia, wideo]

Motor Lublin w niedzielę wieczorem zagra pierwszy od 32 lat mecz w PKO BP Ekstraklasie, a w czwartek wieczorem w klubie Playa Marina drużyna zaprezentowała się swoim kibicom. Była to świetna okazja także do zdjęć i autografów, a przy okazji kibice zobaczyli na żywo nowe meczowe koszulki żółto-biało-niebieskich

Złapani podczas jazdy na „podwójnym gazie”

Złapani podczas jazdy na „podwójnym gazie”

Najpierw kierowca osobówki, który wydmuchał trzy promile, a później kierowca TIR-a z niemalże dwoma promilami. Pijani kierowcy to zmora na drogach.

Czepkowanie na „Medyku”. Przybyło pielęgniarek i położnych
foto
galeria

Czepkowanie na „Medyku”. Przybyło pielęgniarek i położnych

Ponad 200 absolwentów opuściło mury Uniwersytetu Medycznego z dyplomem w ręku i czepkiem na głowie. Symboliczne ślubowanie rozpoczęło ich nowy etap zawodowy.

Narkotykowy diler zatrzymany

Narkotykowy diler zatrzymany

Kryminalni z Łęcznej zatrzymali 23-latka, który sprzedawał narkotyki. Na razie trafił do aresztu na 3 miesiące, ale w więzieniu może spędzić nawet 10 lat.

Nowy skwer na Węglinie już gotowy
Inwestycje w zieleń
galeria

Nowy skwer na Węglinie już gotowy

Mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim zdecydowali o jego budowie. Później okazało się, że będzie kosztował więcej niż pierwotnie planowano. Teraz budowę skweru na Węglinie Północnym udało się zrealizować.

Lubelski garnizon policji ma nowych funkcjonariuszy
galeria

Lubelski garnizon policji ma nowych funkcjonariuszy

Lubelska policja powiększyła się o 55 nowych stróżów prawa. 9 kobiet oraz 46 mężczyzn w czwartek złożyli uroczyste ślubowanie.

Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Włókniarzem na wyjeździe i u siebie będzie chciał zrobić to samo

Orlen Oil Motor Lublin wraca na swój tor z zamiarem budowania nowej serii zwycięstw

Podrażniony wyjazdową porażką z KS Apatorem Toruń Orlen Oil Motor Lublin wraca na swój stadion z zamiarem kolejnego zwycięstwa. W piątek o godzinie 18 lubelskie „Koziołki” zmierzą się z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

IKEA wycofuje ładowarki. Mogą spowodować ryzyko pożarowe

IKEA wycofuje ładowarki. Mogą spowodować ryzyko pożarowe

Sklep apeluje do klientów o zaprzestanie używania niektórych partii ładowarek. Wykryto w nich wadę produkcyjną, która może stwarzać ryzyko pożarowe.

Filip Wójcik (Motor Lublin): Nasza mentalność? Co by się nie działo, to zawsze wierzymy, że damy radę

Filip Wójcik (Motor Lublin): Nasza mentalność? Co by się nie działo, to zawsze wierzymy, że damy radę

Rozmowa z Filipem Wójcikiem, piłkarzem Motoru Lublin

Dni Jakuba Wędrowycza: Spotkania, pokazy i konkursy
19 lipca 2024, 0:00

Dni Jakuba Wędrowycza: Spotkania, pokazy i konkursy

To cykliczne wydarzenie, które odbywa się od 2005 roku, a oparte jest na postaci bimbrownika, egzorcysty-amatora Jakuba Wędrowycza; pochodzącej z okolic Wojsławic fikcyjnej postaci literackiej stworzonej przez Andrzeja Pilipiuka, która rozsławiła wieś lubelską.

Brama Krakowska wybrakowana. Zniknęły zegary
ZDJĘCIA
galeria

Brama Krakowska wybrakowana. Zniknęły zegary

Na Bramie Krakowskiej pojawiły się rusztowania, a z fasady budowli zniknęły zegary. To zaplanowane prace konserwacyjne i remontowe. Nie wpłyną one na działanie mieszczącego się w bramie Muzeum Historii Miasta Lublina.

Słowacki pomocnik z kontraktem w Górniku Łęczna

Słowacki pomocnik z kontraktem w Górniku Łęczna

PIŁKARSKA BETCLIC I LIGA Jeszcze jeden transfer Górnika Łęczna przed startem Betclic I Ligi. W czwartek zawodnikiem zielono-czarnych został Branislav Spacil

Tragiczny wypadek w powiecie łukowskim

Tragiczny wypadek w powiecie łukowskim

W czwartek przed południem doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie łukowskim. Niestety, kierowca zmarł na miejscu.

Stres i przemęczenie to coraz większy problem wśród pracowników

Podpowiedzą jak zadbać o kręgosłup i zmniejszyć poziom stresu

Oddział ZUS w Lublinie zaprasza pracowników i przedsiębiorców z województwa lubelskiego na bezpłatne szkolenia.

Motor Lublin zaprezentował oficjalne koszulki na sezon 2024/2025

Motor Lublin zaprezentował oficjalne koszulki na sezon 2024/2025

Drużynę z Lublina w dalszym ciągu ubierać będzie firma Hummel

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium