Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rozstrzygnięto przetarg. To Budimex wybuduje przejście graniczne w Dołhobyczowie

Wszystko jest już jasne. Firma Budimex Dromex S.A. wygrała przetarg na budowę przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów. Na czwartek zaplanowano podpisanie umowy, budowa ruszy na początki lipca. Na uroczyste wmurowanie czeka kamień węgielny.
Pod koniec kwietnia otwarto 17 ofert. - Najkorzystniejszą przedstawił Budimex Dromex i to właśnie z nimi podpiszemy w czwartek umowę na realizację pierwszego etapu budowy - powiedział nam Jerzy Jaworski, dyrektor Lubelskiego Zarządu Drogowych Przejść Granicznych w Chełmie. - Wierzymy, że budowa przebiegać będzie bez zakłóceń. Cieszą się władze powiatu. - Bo nasz trud nie został zmarnowany - mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. - Liczymy na rozwój naszego pięknego regionu. To najważniejsza inwestycja w rolniczym powiecie hrubieszowskim, gdzie brakuje dużych zakładów produkcyjnych. - Nowe przejście, to nowe miejsca pracy i nowe drogi - wskazuje starosta. - Przy wykorzystaniu programów unijnych trwa właśnie przebudowa drogi powiatowej z Hrubieszowa do Dołhobyczowa. Tak zwana nadbużanka przebudowywana jest obecnie na prawie 9-kilometrowym odcinku. Przypomnijmy, że w przygotowanym w ub. roku przez MSWiA programie rozwoju polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2009-2013, na budowę przejścia Dołhobyczów-Uhrynów przewidziano 150 mln zł, a nie jak wcześniej planowano 275 mln zł. W pierwszym etapie powstanie budynek główny, pawilony dla funkcjonariuszy dokonujących kontroli paszportowo-celnej i kierujących ruchem, pawilony wartownicze, zadaszenie nad pasami kontroli osób i pojazdów, a także sieć wodociągowa oraz część dróg wewnętrznych. Zaplanowano po siedem pasów ruchu w obu kierunkach (w tym po pięć dla samochodów osobowych i po dwa dla autobusów). Otwarcie przejścia planowane jest w 2012 roku. Wspólne polsko-ukraińskie odprawy będą odbywać się po polskiej stronie granicy. Na razie będzie to przejście osobowe, ale z możliwością rozszerzenia jego kategorii. Część towarowa (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) mogłaby być zbudowana po 2013 roku. W tym roku w budżecie państwa zarezerwowano na tę inwestycję 41 mln zł.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama